Dokument Světového pochodu
Světový pochod za mír začne v nejmírumilovnější zemi na světě
V letošním žebříčku Global Peace Index (GPI, Světový index míru) se na prvním místě umístil Nový Zéland – země, odkud v říjnu odstartuje Světový pochod za mír a nenásilí.
„Vybrali jsme Nový Zéland, protože je to země, která jako první na světě zavedla volební právo pro ženy, prohlásila jaderné zbraně za ilegální, a je to jediná země, která má Ministerstvo odzbrojení. Takže nás velice těší uznání, které se Novému Zélandu nyní dostalo ze strany GPI,“ řekl mluvčí Světového pochodu a zakladatel organizace Svět bez válek Rafael de la Rubia.
žebříčku GPI, nezávislé analýzy, která srovnala 144 zemí podle 25 kritérií, se Nový Zéland umístil první díky své mírové zahraniční politice, relativně nízké úrovni násilí, omezení zbraní a nízkým zbrojním výdajům.
Starosta Wellingtonu Kerry Prendergast říká: „Světový pochod, který vyrazí z Nového Zélandu, během své cesty navštíví mnoho regionů, které mají za sebou desetiletí konfliktů – Izrael, Palestinu, Bosnu, Rusko, Pákistán. Cílem pochodu je dát hlas té většině lidí, která si přeje mír, a to jak v mezinárodním a národním měřítku, tak i doma.“
„Světovým pochodem chceme také oslavit úspěšné příklady z naších komunit i ze světa, příklady prevence násilí, řešení konfliktů a mezikulturního dialogu, chceme přinést naději a inspiraci pro budoucnost,“ dodává Alyn Ware, koordinátor Světového pochodu na Novém Zélandě. www.worldmarch.co.nz
Mezi pětici nejmírumilovnějších zemí se podle GPI dále řadí Dánsko, Norsko, Island a Rakousko. Nejnižší hodnocení získaly Izrael, Somálsko, Afghánistán a Irák.
Spojené státy se umístily na 83. místě, což je oproti loňskému 89. místu zlepšení. Koordinátor pochodu v USA Chris Wells doufá, že „Spojené státy si napřesrok ještě více polepší, pokud se Obamovy iniciativy budou úspěšně rozvíjet a Světový pochod dá pořádný impuls.“
Česká republika skončila v žebříčku na 11. místě.
Níže uvedená tabulka GPI (Global Peace Index) představuje žebříček 144 zemí z celého světa z hlediska jejich mírumilovnosti.
Počet zemí zapojených do tohoto výzkumu rok od roku roste. V loňském roce studie hodnotila 140 zemí světa, v roce předcházejícím pak 121 zemí.
Země, které žijí v relativním míru, se řadí na prvních místech. Nižší skóre indikuje země zapojené do konfliktů nebo země, které se potýkají s problémem násilí.
Odkaz na žebříček online: GLOBAL PEACE INDEX (Kliknutím na jednotlivé země si lze prohlédnout hodnocení jednotlivých mírových kritérií.)
« zpět