Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

V dubnu se zhoršila situace v sedmi konfliktech ve světě

4.5.2009 - Tisková agentura PRESSENZA

Podle nového čísla měsíčníku CrisisWatch, který vydává International Crisis Group, se v dubnu 2009 zhoršila situace na sedmi konfliktních územích na světě a pouze na jednom se zlepšila.

SRÍ LANKA (jižní Asie)

Těžké boje mezi armádou Srí Lanky a separatistickými jednotkami LTTE vedly k humanitární tragédii desetitisíců civilistů, uvězněných ve zmenšující se oblasti, ležící mezi znepřátelenými stranami. 21. dubna vláda spustila vlnu bombardování na oblast, kterou sama vyhlásila za zónu neútočení, což vedlo k odchodu 100 000 mužů, žen a dětí do vládou kontrolovaných oblastí, kde je špatný přístup k tolik potřebnému jídlu, vodě a lékařské péči. Podle dostupných zpráv od konce ledna zemřelo 6 500 lidí a životy dalších 50 000 lidí, žijících ve válečné zóně, jsou ohroženy.

Protože ani vláda ani Tamilští tygři na sebe nevzali odpovědnost za ochranu civilistů před těmito masovými zvěrstvy, je třeba rozhodné a spojené mezinárodní odpovědi, aby byla ochrana civilistů zajištěna. Je třeba okamžitě zvýšit tlak na znepřátelené strany, aby došly k řešení a bylo zabráněno dalšímu krveprolití.

Sri Lanka, duben 2009

Odchod civilistů na Srí Lance – výsledek vojenské ofenzívy. Autor: Trokilinochchi 

KEŇA (východní Afrika)

Rozpory uvnitř křehké keňské vlády v dubnu vzrostly do nových rozměrů poté, co se zhroutily rozhovory k řešení krize, což vyvolalo několik slovních útoků mezi prezidentem Kibakim a premiérem Odingou. Situace vzbudila obavy z další politické krize rok poté, co výsledky voleb na přelomu let 2007 a 2008 rozdělily zemi a způsobily brutální násilní mezi Keňany. Během dubna také v Keni zemřely desítky lidí následkem útoků obávané sekty Mungiki.

THAJSKO (jihovýchodní Asie)

Situace se zhoršila také v Thajsku, kde se demonstrace příznivců vyhnaného PM Thakisina zvrhly v násilné boje s policií, při nichž zemřeli dva lidé a 120 bylo zraněno.

NEPÁL (jižní Asie)

Snahy nepálských maoistických autorit svrhnout hlavu armády značí nárůst napětí mezi vládou a nepálskou armádou. Mezitím rostoucí nedůvěra mezi politickými stranami, způsobená realizací mírového procesu, vyústila v dvoutýdenní ochromení činnosti parlamentu.

SEVERNÍ KOREA (východní Asie) a MOLDAVSKO (Kavkaz)

Podle CrisisWach se v dubnu zhoršila situace také v Severní Koreji a v Moldavsku.

ARMÉNIE A TURECKO (Kavkaz)

Měsíc přinesl důležitý krok vpřed v jednání mezi Arménií a Tureckem. Díky Švýcarským prostředníkům byla podepsána dohoda, která povede ke znovunastolení vzájemných vztahů a otevření hranic. Dohody bylo dosaženo navzdory tomu, že Arménie vede s tureckým spojencem Ázerbájdžánem dlouhodobě spor o území Nagorno-Karabakh.

NIGER (střední Afrika)

Podle CrisisWatch nastala šance k vyřešení konfliktu v Nigeru. Mezi vládou a hlavní skupinou Tuaregských rebelů byla podepsána mírová deklarace. Ta zvýšila vyhlídky na brzké uzavření mírové dohody, která by ukončila dlouhotrvající konflikt na severu.

TRENDY V DUBNU 2009

Zhoršení situace: Fidži, Keňa, Moldavsko, Nepál, Severní Korea, Srí Lanka, Thajsko.

Zlepšení situace: mezi Arménií a Tureckem.

Nezměněná situace: Afghánistán, Alžírsko, Arménie, Ázerbájdžán, Bahrajn, Bangladéš, Baskicko (Španělsko), Bělorusko, Bolívie, Bosna, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Čečensko, Kolumbie, Pobřeží slonoviny, Kypr, Demokratická republika Kongo, Ekvádor, Egypt, Etiopie, Eritrea, Gruzie, Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Indie (kromě Kašmíru), Indonésie, Irán, Irák, Izrael/Okupované palestinské území, Kašmír, Kazachstán, Kosovo, Kyrgyzstán, Libanon, Lesotho, Libérie, Makedonie, Madagaskar, Mauretánie, Maroko, Barma, Nagorno-Karabakh (Ázerbájdžán), Nigérie, Severní Kavkaz (kromě Čečenska), Severní Irsko, Pákistán, Filipíny, Rwanda, Saudská Arábie, Srbsko, Sierra Leone, Somálsko, Súdán, Sýrie, Tchaj-wan, Tádžikistán, Togo, Turecko, Turkmenistán, Uganda, Ukrajina, Uzbekistán, Venezuela, Severní Sahara, Jemen, Zimbabwe.

VYHLÍDKY DO BUDOUCNA

Hrozba konfliktu: Srí Lanka.

Šance na vyřešení konfliktu: Niger.


« zpět