Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Pád Topolánkovy vlády vítězstvím demokracie

25.3.2009 - www.nenasili.cz

Tisková zpráva hnutí Nenásilí - Praha, 24.3.2009.

Pro hnutí Nenásilí je dnešní pád vlády Mirka Topolánka vítězstvím demokracie. Vláda, která dva a půl roku prosazovala umístění cizí vojenské základny na našem území proti vůli většiny obyvatel, tak konečně ukončí svou činnost.

„Jsme rádi, že padla vláda, která ignorovala vůli většiny obyvatel. V každé vyspělé demokracii by vláda, která nemá podporu veřejnosti pro své návrhy, odešla sama a už dávno,“ říká k výsledku dnešního hlasování Jan Tamáš, mluvčí hnutí Nenásilí. „Skutečnost, že se nakonec přeci jen podařilo tuto zatvrzelou vládu dostat od moci, je velkým vítězstvím pro demokracii v naší zemi.“

Hnutí Nenásilí považuje téma amerického radaru za jedno z klíčových témat, která vedla k oslabování pozice vlády v parlamentu a také k posilování opozice.

Současně hnutí vyjadřuje obdiv poslankyním Olze Zubové a Věře Jakubkové, které měly odvahu podpořit vyslovení nedůvěry vládě.

----
Hnutí Nenásilí se zrodilo z aktivity skupiny českých humanistů v prosinci 2007. Jeho cílem je nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky a prosazování ideálů nenásilí. Hnutí vešlo do širšího povědomí zejména hladovkou Jana Tamáše a Jana Bednáře v květnu 2008, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území. Hnutí bývá někdy mylně zaměňováno s iniciativou Ne základnám.

Tiskový mluvčí:

Ing. Jan Tamáš, Ph.D.,
tel. 776 785 839,
email: jan.tamas@humanisti.cz


« zpět