Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích - Vydání č. 74

11.3.2009 - AKT-INFO

SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ

1 - Bankéři nadále bohatnou navzdory finanční krizi
2 - Nárůst počtu vojáků v Afghánistánu povede patrně ke zvýšení počtu civilních obětí
3 - Izrael zvažuje stavbu 73 000 nových domů na Západním břehu
4 - Podle Obamova plánu zůstane v Iráku 50 000 vojáků do roku 2011
5 - Obamova vláda bojkotuje konferenci OSN o rasismu

----

1) BANKÉŘI NADÁLE BOHATNOU NAVZDORY FINANČNÍ KRIZI

Přestože se finanční krize prohlubuje, mnoha bankéřům se nadále daří udržovat rekordní příjmy. Skupina vysoce postavených manažerů ve Spojených státech, jejichž činy měly klíčový dopad na spuštění ekonomické krize, má nyní velkou šanci vydělat stovky miliónů dolarů na rizikových hypotékách, které kdysi sami vydali.

Podle listu The New York Times dvanáct bývalých manažerů ze společnosti Countrywide Financial založilo novou společnost, jež skoupila nesplacené hypotéky, které vládě zůstaly po různých zbankrotovaných bankách. Nová společnost PennyMac dosud skoupila půjčky v hodnotě osm set miliónů dolarů za extrémně nízké ceny a údajně nakoupí další v hodnotě patnácti miliard dolarů. Mohou na takové koupi vydělat, pokud se jim podaří dlužníky donutit alespoň k částečnému splácení dluhů.

Během současné krize se stal název Countrywide Financial synonymem pro kořistnické a riskantní půjčování. Také tento týden The Wall Street Journal odhalil nové detaily týkající se vysokých bonusů vyplácených předním zaměstnancům společnosti Merrill Lynch, která byla za pomoci státu zachráněna před bankrotem a vykoupena. Přestože byla v roce 2008 společnost 27,6 miliard dolarů v mínusu, jedenáct nejvýše postavených manažerů dostalo více než deset milionů.

Sečteno dohromady, deseti nejvýše postaveným zaměstnancům bylo roku 2008 vyplaceno o osm miliónů dolarů více než v roce 2007. Nejméně tři další milióny v bonusech se dostaly mezi dalších 149 zaměstnanců. Celkem vyplatila firma Merrill Lynch manažerům přes tři miliardy dolarů v bonusech těsně před tím, než byla za pomoci státní intervence prodána.
4/3/09

2) NÁRŮST POČTU VOJÁKŮ V AFGHÁNISTÁNU POVEDE PATRNĚ KE ZVÝŠENÍ POČTU CIVILNÍCH OBĚTÍ
Mezinárodní výbor červeného kříže varuje, že civilisté patrně ponesou v tomto roce břemeno eskalace války v Afghánistánu. Červený kříž prohlásil, že počet civilních obětí je letos podstatně vyšší než loni. Organizace spojených národů odhaduje, že v roce 2008 zahynulo více než 2100 civilistů, což je o 40 procent více než v roce 2007.

Kanadský premiér Stephen Harper předpovídá, že Spojené státy a NATO nebudou nikdy schopny zvítězit nad talibanskými povstalci v Afghánistánu. Harper to řekl v rozhovoru pro televizní zpravodajství CNN: „Nevyhrajeme tu válku tím, že tam zůstaneme.

Ve skutečnosti, podle mého názoru, zcela upřímně, nikdy to povstání nepotlačíme. Z pohledu historie probíhá v Afghánistánu neustále nějaké povstání. V Afghánistánu by měla vzniknout afghánská vláda, která by dokázala povstání zvládat a posilovat zákonnost.“
3/3/09

3) IZRAEL ZVAŽUJE STAVBU 73 000 NOVÝCH DOMŮ NA ZÁPADNÍM BŘEHU

Izraelská občanská organizace Peace Now tvrdí, že izraelská vláda zvažuje plány na stavbu 73 000 nových domů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu.

Izraelský deník Haaretz přinesl zprávu, že pokud by byly všechny tyto domy postaveny, znamenalo by to stoprocentní nárůst celkového počtu izraelských osadníků na Západním břehu.

Hagit Ofran z Peace Now řekl: „Uskutečnění těchto plánů může definitivně zabránit řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, neboť to z praktického hlediska znemožní vznik nezávislého Palestinského státu.“
3/3/09

4) PODLE OBAMOVA PLÁNU ZŮSTANE V IRÁKU 50 000 VOJÁKŮ DO ROKU 2011

Americký prezident Barack Obama oznámil v pátek plán na stažení amerických bojových sil z Iráku do srpna 2010. Nicméně podle Obamova plánu by dále zůstalo v zemi na 50 000 amerických vojáků nejméně jeden další rok.

Obama uvedl, že přetrvávající vojenské síly by sloužily ke třem účelům: k výcviku a ozbrojení iráckých bezpečnostních složek, organizaci protiteroristických opatření a k ochraně amerických civilních a vojenských zájmů v Iráku. Prezidentovo nejednoznačné rozhodnutí rozzlobilo mnoho kritiků této války.

Americká protiválečná organizace veteránů Iraq Veterans Against the War označila Obamův návrh jako „plán na téměř tři další roky neoprávněné vojenské okupace“. Obamův projev na téma Irák nechal několik významných otázek nezodpovězených.

Nevyslovil se, zda budou Spojené státy na iráckém území udržovat trvalé vojenské základny a nedal žádný příslib ke stažení více než 100 000 soukromých amerických vojenských dodavatelů a žoldáků, kteří jsou  v Iráku nasazeni.
2/3/09

5) OBAMOVA VLÁDA BOJKOTUJE KONFERENCI OSN O RASISMU

Obamova vláda oznámila, že Spojené státy se nezúčastní světové konference proti rasismu konané příští měsíc v Ženevě, pokud z hlavního prohlášení konference nezmizí všechny zmínky o Izraeli a odškodněních za otroctví. Izrael a Kanada již oznámily svou plánovanou neúčast na této konferenci OSN.

V roce 2001 opustili diplomaté Bushovy vlády stejnou výroční konferenci v Durbanu v Jižní Africe poté, co někteří delegáti vydali prohlášení přirovnávající sionismus k rasismu.
2/3/09

Zdroj:
AKT-INFO


====

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.


====

INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

JAK SE ODHLÁSIT:
Pokud dostáváte naše zprávy a nechcete je, můžete se odhlásit. Pouze pošlete e-mail s předmětem „odhlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz


« zpět