Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Newsletter hnutí nenásilí - Březen 2009

4.3.2009
Milí přátelé,

18. únor byl ve znamení aktivit a protestů proti radaru. Tři autobusy se starosty a občany se vypravily do Bruselu a současně probíhalo mnoho akcí v dalších 13 městech po celém světě.

Na veřejném slyšení v Evropském parlamentu v Bruselu se všech 20 přítomných europoslanců vyjádřilo proti radaru a přislíbili podporu v budoucnosti. Bylo řečeno mnoho zajímavého.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantini řekla, že je šokovaná chováním české vlády v čele EU, která  jedná tak, jakoby se snažila rozbít Evropskou unii od kořenů.

Zelená europoslankyně Jill Evans se omluvila za postoj zelených v České republice, kteří prosazují politiku, odporující programu zelených v ostatních státech Evropy.

Senátoři belgického parlamentu přislíbili, že se v belgickém parlamentu pokusí prosadit odhlasování usnesení proti projektu Hvězdných válek.

V Evropě panuje strach z toho, co může přinést umístění základen v ČR a Polsku.

Víme, že se opakujeme, ale musíme říct, že kontrola a cenzura v českých médiích je obrovská. Občané jsou pro ně jako děti, které je třeba „zabavit“ hloupými filmy a nepodstatnými zprávami. O skutečných a důležitých událostech informují neobjektivně, nebo je záměrně tají.

Na druhou stranu, pokud se i malé procento lidí, nesouhlasících s radarem, rozhodne něco udělat, máme šanci zatlačit na vládu natolik, že bude muset přehodnotit svoje rozhodnutí. Bohužel to teď ale vypadá spíš tak, že se lidé řídí podle toho, co říká televize… věříme, že se co nejrychleji probudí vůle nepřijímat pasivně každou blbost, která přichází shora, že společně vytvoříme něco nového a že každý bude v životě dělat věci, které opravdu chce.

Více informací, fotky z Bruselu a dalších měst »

5. dubna: Obama v Praze
Nedávno byla potvrzena zpráva, že prezident USA Obama navštíví 5. dubna Prahu. Při této příležitosti určitě nebudeme zahálet a uspořádáme protestní akci, o jejíž formě zatím přemýšlíme. Sledujte www.nenasili.cz, kde se brzy objeví konkrétnější informace.

Volby do Evropského parlamentu
Přemýšlíme, zda a jak se zúčastnit evropských voleb. Je několik možností: kandidovat na kandidátce některé z existujících stran, vytvořit novou stranu na základech hnutí Nenásilí, kandidovat jako již existující Humanistická strana, nebo nekandidovat vůbec. Je to rozhodnutí, které bychom chtěli udělat společně, proto nám prosím napište svoje názory a návrhy.

21. březen
Při příležitosti výročí začátku okupace Iráku budou v sobotu 21. března po celém světě probíhat akce. V Praze plánujeme „multizvučný pochod“, zakončený živým symbolem míru a nenásilí a společnou meditací za mír. Akce začne v 18 hodin na Můstku v dolní části Václavského nám. Bude to první velká akce, která odstartuje Světový pochod za mír a nenásilí v České republice. Rádi bychom, aby se nás na Můstku sešlo několik stovek, proto pozvěte co nejvíce svých přátel. Kdo jste ještě neokusil atmosféru rozzářeného symbolu nenásilí, určitě si tuto akci nenechte ujít :) Více o akci »

Zajímavý článek o důvodech a důsledcích války v Iráku »

Světový pochod za mír a nenásilí
Ke Světovému pochodu se stále připojují další osobnosti, například Yoko Ono, Andreas Vollenweider, z českých osobností například herci Rudolf Hrušínský, Jan Budař, režisérka Helena Třeštíková, nebo Sociálně zdravotní fakulta Jihočeské univerzity. Více »
Můžete se také podívat na videovzkaz chilské prezidentky Michelle Bachelet, která pochod podpořila.

Akce v Brně
Ve čtvrtek 5. března proběhne v Brně další schůzka hnutí Nenásilí, která je otevřená všem příznivcům. Více »
V sobotu 14. března vás zveme na první brněnskou prezentaci Světového pochodu a následné neformální setkání. Více »

Ples Afrika
V pátek 3. dubna se v pražské Lucerně uskuteční již tradiční Ples Afrika, tentokrát „za svět bez válek a chudoby“ a v rámci Světového pochodu. Více o plese »

Prezentace o radaru
Na stránce Ke stažení si můžete stáhnout prezentaci o radaru „Národní raketová obrana a militarizace vesmíru“, která shrnuje hlavní aspekty a nebezpečí systému Hvězdných válek.

Vám, kteří jste dočetli až sem, přejeme hezký zbytek dne :)

Za celý tým hnutí Nenásilí
Jan Bednář
www.nenasili.cz

« zpět

Související

VIDEO: Happening Freeze proti radaru

VIDEO: Happening Freeze proti radaru

2.3.2009 - Z domova
Na znamení nesouhlasu s umístěním americké vojenské základny v ČR se v sobotu odpoledne lidé v Praze zastavili a "zamrzli". Symbolický happening Freeze -...
Celý článek »