Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Česká republika a Polsko: trojské koně, které mají rozdělit Evropu

16.2.2009 - Giorgio Schultze - evropský mluvčí Nového humanismu
11. 2. 2009 – Giorgio Schultze – evropský mluvčí Nového humanismu

Projekt „raketového deštníku“, který tak prosazovala Bushova administrativa, počítá s instalací radaru v České republice a v Polsku s umístěním stíhacích raket. Projekt byl prezentován jako obranný systém ke zničení balistických raket, které mohou být vystřeleny na Evropu nebo USA ze strany Íránu nebo dalších „darebáckých států“.

Raketový deštník je však systém útoku, jak vyplývá i z oficiálních dokumentů Pentagonu. Pokud by byl realizován, garantoval by Spojeným státům globální kontrolu svých investic ve světě a znamenal by také kontrolu nad nejdůležitějšími energetickými zdroji planety.

Ale prvotním cílem je nejspíše izolovat Rusko a postavit ho proti Evropě, se kterou v poslední době rozvíjelo obchodní vztahy.
Realizace štítu nedaleko ruských hranic je provokací, jejíž cílem je vyprovokovat Moskvu a rozbít její vztahy s Evropou. Už nyní vidíme následky, a sice obnovení závodů ve zbrojení, začátek nové studené války, jejíž důsledky by mohly být katastrofální.
A nejen to. Je zde rovněž riziko, že to vyprovokuje ještě hlubší ekonomickou krizi, a to v případě, že by Evropa měla nedostatek plynu a ropy z Ruska.

A z těchto důvodů projekt USA vyvolal negativní reakce v Evropě. Dokonce i Berlusconi a Sarkozy, kteří nejsou rozhodně žádnými pacifisty, se vyslovilli proti projektu raketového štítu.
Nedávná umírněná prohlášení prezidenta Obamy a možnost, že Rusové upustí od umístění taktických raket typu „Iskander“ v enklávě Kalingradu, zmírnily napětí, ale tyto fakta, přesto že jsou povzbudivá, ještě neznamenají, že bude od tohoto nebezpečného projektu upuštěno.

K vyjádření nebyla povolána ani Evropská komise, ani Rada ministrů EU, ani Evropský parlament, ani spojenci NATO. Projekt raketového štítu stojí pouze na bilaterálních dohodách s ČR a Polskem, jejichž vlády se chovají jako „trojské koně“ Spojených států v EU, aniž by brali v úvahu názor občanů (v ČR je stále 67% obyvatel proti umístění radarové základny).

Není náhoda, že Spojené státy okamžitě po pádu Berlínské zdi otevřely dveře do NATO bývalým socialistickým státům. Takto si mohly vytvořit vedoucí vojenské i politické postavení, které by je přiblížilo jejich zájmům.

Na počátku roku 2009 převzal jeden z těchto „trojských koní“, tedy současná vláda ČR, předsednictví Evropské unie. A právě z tohoto důvodu přivedeme tento protest až do Evropského parlamentu a zažádáme, aby se k této velmi podstatné otázce vyjádřil.

18. února 2009 se mezinárodní delegace kampaně „Evropa pro mír“, čeští představitelé hnutí Nenásilí proti základně a delegace 40ti českých starostů, kteří se staví proti radaru, zúčastní setkání s  evropskými poslanci na téma raketového štítu.

Zároveň se před Evropským parlamentem bude konat protestní manifestace, která bude doprovázena a podpořena manifestacemi v mnoha dalších městech. Cílem je požádat Evropský parlament, aby se postavil proti raketovému štítu a novému závodu ve zbrojení.

18. února se Evropa vydá na pochod za mír a nenásilí.

« zpět