Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Jan Neoral: něco tu okolo radaru páchne

12.2.2009 - Jan Neoral, mluvčí Ligy starostů proti radaru

Projev Jana Neorala na Tiskové konferenci v Parlamentu - středa 11.2.09:

Vážené dámy , vážení pánové,

Liga starostů proti radaru má dnes 56 členů, a svou podporu jí vyslovilo na 80 starostů, a desítky obecních  zastupitelstev.
Už po desítkách místních referend a anket proti radaru, tvrdila vláda brdským obcím, že nemají nárok svými referendy její rozhodnutí ovlivňovat. Dnes říká, že Liga starostů - to jsou jen osobní názory starostů, to vládu nezajímá.

V menších obcích se nehraje na to, která strana ukecá a přehlasuje tu druhou. Tam je potřeba něco dělat, a lidé v obcích to denně a pečlivě sledují.

Starosta a zastupitelstvo tam skutečně vyjařují názory občanů. A jestliže velká skupina starostů jede protestovat do Bruselu, za své občany, a mnoho dalších desítek starostů a zastupitelstev se vysloví proti radaru a jejich cestu podpoří - pak, jestliže vládu to nezajímá,  je v tomto státě něco špatně.

Jestliže čím dál víc politiků minulých i současných, evropských i světových, odborníků věhlasných jmen, ústavů, fyziků, profesorů - dokonce amerických - varuje naši vládu před radarem - a ta neslyší a dál na Brdech kácí, kutá a vrtá, je v tomto státě skutečně něco špatně.

Musím se ptát - jestliže americká strana v čele s prezidentem Obamou uvádí, že je nutno systém prověřit a pak teprve implementovat - kdo jsou Vondra, Parkanová, Schwarzenberg, že to občanům překládají z angličtiny tak, že je už vyloučeno, aby tu radar nebyl? Za koho mluví například naše ministryně obrany do médií, že „pokud se týká radaru, … o jeho efektivitě zcela jistě pochyb nikdo nemá“.

Proč tedy Američané vlastně dělají drahé testy? Proč se jí prostě nezeptají?

Ptám se: Co nutí těch pár našich politiků ještě dnes tak nesmyslně a zatvrzele prosazovat radar? Už nejenom proti svým občanům, ale i proti některým koaličním spojencům, proti evropským politikům a stranám.

Něco tu okolo jejich úsilí páchne - a o tom chce Liga starostů mluvit v evropském parlamentu. Evropští poslanci nás totiž přesvědčili, že to není tak, jak to tvrdí náš premiér. Evropa s radarem ztotožněna není. A budeme mluvit uvnitř parlamentu, budeme těmi, kteří jsou pozvaní dovnitř. Nebudeme v roli těch, kteří křičí na ulici, jak s oblibou naše vláda říká.

Na závěr chci za Ligu starostů poděkovat paní poslankyni Čurdové za pozvání do Parlamentu a všem hejtmanům za podporu Ligy starostů.  Jen doufám, že pan premiér bude brát v potaz aspoň jejich názory, když už ho občané a starostové ČR dva roky nezajímají.

Takže, zdůrazňuji, proč jedeme do Bruselu - je nanejvýš na čase vysvětlit Evropě, že v našem vztahu k radaru není vše tak, jak to přednáší premiér ČR v Evropě po vládní linii.

Jan Neoral
mluvčí Ligy starostů proti radaru


« zpět