Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Mahátmá Gándhí a Světový den nenásilí

27.1.2009 - www.jitrnizeme.cz
2. října 1869 se narodil Móhandás Karamčand Gándhí, známý ve světě pod přízviskem mahátmá (Velký duch), který mu dal indický básník Rabíndranáth Thákur. V Indii byl také znám pod přízviskem bápú (otec). Gándhí byl jedním z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost.

Prosazoval filosofii aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha, založené na jógínském principu ahimsá (nenásilí), která nakonec dovedla Indii k vyhlášení nezávislosti 15. srpna 1947.  V Indii mu byl formálně udělen titul "Otec národa" a 2. říjen, den jeho narozenin, je každoročně vzpomínán jako Gándhí džajanti (Oslava Gándhího). 15. května 2007 přijala Organizace spojených národů rezoluci, která prohlašuje 2. říjen za "Světový den nenásilí."

Zemřel rukou fanatického hinduistického atentátníka 30. ledna 1948.

Móhandás Karamčand Gándhí se narodil v roce 1869 ve městě Pórbandar. Jeho rodina patřila až ke třetí kastě vaišjů, tzn. obchodníků. Otec byl ministerským předsedou v jednom z mnoha malých indických knížectví. Ve třinácti letech byl Móhandás oženěn se stejně starou dívkou Kasturbáí. V osmnácti letech se rozhodl odjet do Anglie studovat práva (matčino dovolení získal až tehdy, když slíbil, že se nedotkne vína, žen ani masa). Kvůli odjezdu do Anglie byl vyloučen kastovním tribunálem ze své kasty.

Gándhí věnoval mnoho úsilí tomu, aby se stal anglickým gentlemanem. Stal se členem vegetariánské společnosti a začal omezovat své výdaje. Chodil hodně pěšky, jedl velmi střídmě a své potřeby omezoval na nezbytné životní minimum. Vlastně teprve v Anglii poznal svého boha. Hodně četl, objevil Nový zákon. Přečetl také Bhagavadgítu, nejvýznamnější text svého náboženství - knihu, která je velkou lekcí v odříkání se světa, těla i života.

Celý článek:
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2007100201

« zpět