Dokument Světového pochodu
Rusko po boku USA?
MOSKVA/WASHINGTON - Rusko je připraveno spolupracovat v oblasti bezpečnosti v Afghánistánu se všemi zeměmi, tedy i se Spojenými státy. Prohlásil to včera podle agentury ITAR-TASS ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Moskva je podle něho ochotna pomáhat s tranzitem dodávek nevojenského charakteru. Musí to být plnohodnotné a rovnocenné partnerství, řekl šéf ruského státu na tiskové konferenci v Taškentu, kde jednal s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem.
Medveděv tak potvrdil naději, že nová americká vláda v čele s Barackem Obamou bude nejen v řešení problémů Afghánistánu úspěšnější než ta předchozí. Pokud vím, postoj prezidenta Obamy spočívá v tom, že tomuto problému je třeba věnovat prvořadou pozornost, řekl a dodal, že je přitom nutné brát ohled především na zájmy samotných Afghánců.
Obama ve čtvrtek prohlásil, že USA už nebudou mučit , že místo toho bude agresivně usilovat o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci a že bude zapotřebí času k dosažení pokroku při řešení nebezpečné situace v Afghánistánu. Řekl to v proslovu k zaměstnancům amerického ministerstva zahraničí za přítomnosti Hillary Clintonové, kterou předtím Senát potvrdil ve funkci ministryně zahraničí (Haló noviny informovaly).
Nová šéfka americké diplomacie při této příležitosti oznámila jmenování bývalého senátora George Mitchella vyslancem pro Blízký východ a Richarda Holbrookea vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Mitchell je znám jako zprostředkovatel dohody o míru v Severním Irsku a Holbrooke svým (nepříliš nestranným) působením na Balkáně v 90. letech.
Prezident prohlásil, že vůči údajným teroristům a v rámci úsilí o zajištění své bezpečnosti se USA nebudou uchylovat k mučení. Učinil tak v den, kdy vydal příkaz k brzkému uzavření věznice v Guantánamu, kde USA po léta zadržují v právním vakuu údajné teroristy a zacházejí s nimi jako v koncentračním táboře.
Oznámil, že brzy vyšle na Blízký východ Mitchella. Za cestu k trvalému příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, označil ukončení raketového ostřelování izraelského území Hamásem a úplné stažení izraelských sil z pásma. Přesto byl podle očekávání bohužel spíše proizraelský.
Načrtl dále velmi pochmurný obraz Afghánistánu. Američané i mezinárodní společenství musejí pochopit, že tamní situace je nebezpečná a že k dosažení pokroku bude třeba času. Násilí v Afghánistánu spektakulárně vzrostlo. Zakořenilo se tam vražedné povstání, pašování opia (z Afghánistánu) je zdaleka největší na světě, afghánská vláda se ukázala neschopná zajistit nejzákladnější služby a al-Kajdá a Tálibán zasazují rány ze základen v těžko dostupných kmenových oblastech podél pákistánské hranice, řekl.
Prohlásil také, že začíná nová éra amerického vůdcovství . Podobně se krátce předtím ve svém prvním proslovu k pracovníkům ministerstva vyslovila Clintonová. Ta řekla, že USA vstupují do nové éry, a za nejlepší nástroje k dlouhodobému zajištění jejich bezpečnosti označila silnou diplomacii a efektivní rozvoj .
Už v prvních hodinách po svém potvrzení ve funkci Senátem hovořila telefonicky s několika zahraničními představiteli včetně palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a své izraelské kolegyně Cipi Livniové.
Zdroj:
http://www.halonoviny.cz/index.php?id=73098
« zpět