Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

V Litvě si poslanci i vláda snížili platy

24.1.2009 - Czech free press
V rámci snah o řešení ekonomické krize litevský parlament schválil návrh na snížení mezd poslancům a členům vlády. Pro návrh zvedlo ruku 113 poslanců, dva se zdrželi a nikdo nebyl proti, informuje agentura delfi.lt.

Podle návrhu se mzdy poslanců v průměru sníží o 15 procent. Nyní dostávali zhruba 8200 litů (asi 3050 dolarů), od nynějška se jim příjem sníží na sedm tisíc litů, tedy 2,6 tisíce dolarů.

Předseda parlamentu Arunas Valinskas přitom dokonce navrhl, aby se mzdy snížily až o polovinu, ale tento pokus neprošel.

Příjmy ministrů se snižují ze 13,3 tisíce litů (asi pět tisíc dolarů) na 10,1 tisíce litů (3,8 tisíce dolarů). Parlament a vláda tak uspoří 2,2 milionu litů, což je více než 820 tisíc dolarů.

Tento krok následoval po masových protestech a nepokojích z minulého týdne, jejichž účastníci vyjadřovali nesouhlas s vládní politikou boje proti ekonomické krizi. Opozice vládní kroky opakovaně kritizuje s tím, že zvyšování daní a snižování platů v rozpočtové sféře krizi nevyřeší, ale naopak zasáhne jen střední a nižší sociální vrstvy a malé živnostníky.

http://www.czechfp.cz/site/?p=5111


« zpět