Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Obama a radar u Prahy

22.1.2009 - www.rozhlas.cz
Obama a radar v Brdech.

Nový americký prezident Barack Obama se ještě ani pořádně nestačil usadit v Oválné pracovně Bílého domu, přesto se už objevují nejrůznější zprávy o tom, co by mohl z pozice amerického prezidenta udělat. Týká se to i záležitosti, která se přímo dotýká České republiky a která rozděluje veřejnost a politiky na dva téměř nesmiřitelné tábory. Řeč je o vybudování radaru systému protiraketové obrany Spojených států v Brdech.

V souvislosti se současnou vážnou finanční a hospodářskou krizí se objevily spekulace, že by Spojené státy pod Obalovým vedením mohly od nákladného projektu odstoupit, nebo by se jeho budování mohlo alespoň o několik let oddálit. Z úst nového amerického prezidenta pochopitelně k tomuto tématu zatím žádné vyjádření nezaznělo. Vzhledem k problémům, které bude muset řešit, je tato záležitost na seznamu spíše v nižších patrech než vyšších. Takže české diplomacii zbývají prakticky jen dvě možnosti. Buďto počkat, až se americký prezident vyjádří, nebo se zdvořile zeptat, jak se Spojené státy americké k radaru pod novým vedení staví.

Do té doby je jaksi zbytečné čeřit vodu na české politické scéně. Realitu asi nejlépe vystihuje hodnocení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten se vyjádřil na adresu radaru zhruba v tom smyslu, že kdo platí, tak ten si také může říct, kdy co bude. Jinými slovy řečeno, vyrazit do klíčového boje o ratifikaci radaru bude mít pro Mirka Topolánka smysl až v momentě, kdy Američané vyřknou definitivní ano. V souvislosti s pochybnostmi o tom, zda radar vůbec bude, je poněkud absurdní skutečnost, že vlády obou zemí prostřednictvím ministrů zahraničí už před několika měsíci podepsaly příslušné smlouvy. Předpokládalo by se tudíž, že uzavřená dohoda bude platit. Momentálně je přinejmenším zpochybňována.

Celý článek:
http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/538512

« zpět