Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Radar v ČR: Nechceme být obětním beránkem

21.1.2009 - Václav Prokůpek - web.volny.cz/noviny/komentare
Heslem "Žádná raketa není mírová!" vystupovala v osmdesátých letech Charta 77. Zdá se, že dnes je asi jiná doba. Musíme se prý bránit proti islamistům, přimknout se k USA a dokázat, že jsme jejich věrným spojencem. V EU máme váhavým státům, jichž je stále většina, ukazovat správnou cestu.

Současná vládní koalice odmítá referendum o umístění radarové základny v České republice, konkrétně v oblasti Brd. Proti umístění amerického radaru v České republice usilují i norské mírové organizace. Jsou proti raketovým obranám, protože míní, že zmíněné radarové základny ohrožují proces jaderného odzbrojení.

Raketové obrany jsou nejen podle nich opravdu neúčinné. Pouze podněcují závody ve vývoji jaderných zbraní a brání spolupráci směřující ke snížení jaderné hrozby. Jejich častým a bohužel i vynuceným efektem je ve skutečnosti ztráta nejen národní, ale především mezinárodní bezpečnosti.

Raketová obrana jde proti současnému světovému pozitivnímu trendu. I když je prezentována jako čistě obranná zbraň, ve skutečnosti představuje riziko porušení geopolitické rovnováhy a vybídnutí k novým závodům ve zbrojení, včetně závodů ve vojenském využití kosmu. Raketová obrana by mohla zasadit poslední ránu omezovacím mechanismům systému nešíření jaderných zbraní a stát se spirálou, která skončí dozajista katastrofou.

Podpisem bilaterální smlouvy s USA přijala bohužel Česká republika geopoliticky kritické rozhodnutí, a to jménem celé Evropy. Takový mandát nebyl České republice nikdy udělen.

Celý článek:
web.volny.cz/noviny/komentare

« zpět