Dokument Světového pochodu
Proč neumístit americký radar v ČR
Umístit či neumístit americký radar v České republice? Toť otázka. Většina národa ho tady nechce. Češi totiž moc dobře vědí (až na výjimky), že by si rozhodnutím „pro“ vlastně namalovali terč na záda. USA se nás snaží použít pouze jako štít k ochraně vlastního území.
Kde mohou, v případě válečného konfliktu, dopadnout zbytky již zneškodněných atomových raket? Nebude to samozřejmě na území státu, který atomové hlavice vyslal. Nepřítel totiž vždy útočí nejprve na oči, což radar je.
Zcela logicky si z toho každý jen trochu normální člověk odvodí, že tyto zbytky radioaktivního materiálu by za velké pravděpodobnosti mohly dopadnout k nám, do Polska nebo i na jiná místa evropského kontinentu.
Bezpečnost Evropy by pro nás, členy EU, měla být na prvním místě. Potom teprve USA. V současné době se dělá vše pro to, aby se prioritně ochránila Amerika. Radar má ale také mnoho dalších nevýhod. Například může rozpoutat další závody ve zbrojení mezi USA a Ruskem.
Někteří odborníci dokonce tvrdí, že vlny vysílané radarem mohou závažně poškodit lidské zdraví. Možná kdyby Američané předložili seriózní informace a naše vláda je dokázala prezentovat obyčejným občanům, mohli by slavit úspěch.
Je to především naše nová Topolánkova vláda, která za zdatné pomoci dvou zrádců svých voličů a své strany, se snaží prosadit radar za každou cenu. A to i přes odpor většiny českého národa.
Největší „korunu“ tomu všemu nasadila paní ministryně obrany Vlasta Parkanová s panem hudebníkem Janem Vyčítalem. Po zaznění jejich společného „díla“, písně Dobrý den, radare… sklidila naše republika pouze ostudu a posměch na celé čáře.
Domnívám se, že tato „dáma na svém místě“ rozumí armádě asi stejně, jako já jaderné fyzice. Lidovci pravděpodobně nemají jiné odborníky. Ale zpět k radaru. Stojí nám za to nasazovat vlastní krk pro jakési cizince, kterým jsme dobří, pouze když si u nás usmyslí postavit si radar?
Vždyť mnozí z nich ani neví, kde se Česká republika nachází. Pletou si nás dokonce i s Čečenskem. Myslím, že to svědčí o jejich zájmu o osud českého státu. Je jim patrně jedno, jak Česká republika dopadne. Hlavně že jim se nic nestane.
Kdyby se jednalo o společný projekt EU, USA, NATO a Ruska, dívali by se na to určitě čeští občané z jiného úhlu pohledu. Je nutno vést jednání se všemi těmito státy a institucemi, ne jenom s USA.
Jsem přesvědčen, že by velmi prospělo referendum. To ale bohužel blokuje pravicová část sněmovny. Začněme se smiřovat s tím, že nebudeme moci projevit svůj svobodný názor v referendu. Může za to především neschopná vláda, která poklonkuje prezidentu Bushovi a jeho negativní politice.
Podobné obranné systémy má mít na starosti NATO, a nikoliv Spojené státy, které se tváří, jako by jim patřil celý svět. Chtějí-li Američané s radarem v ČR uspět, měli by o tohoto projektu zapojit také další státy a organizace. Potom možná český národ řekne „ano“.
http://www.oavm.cz/noviny/oa/index.php?id=206
« zpět