Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

CVVM: Skoro dvě třetiny lidí jsou proti radaru

17.1.2009 - www.ceskenoviny.cz
Praha - Odpor většiny občanů Česka proti umístění americké radarové základny v České republice se nezmenšuje a ani jejích zastánců nepřibývá.

Prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) potvrdil, že se základnou dlouhodobě nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor zastává necelá třetina.

Více než dvě třetiny lidí rovněž dlouhodobě požadují, aby o umístění základny v Česku mohli rozhodnout občané v referendu.

O umístění základny bude rozhodovat parlament, Senát už loni v listopadu smlouvy umožňující vybudovat základnu schválil. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci, o nich ještě nehlasovala. Podle průzkumu CVVM si téměř osm z deseti občanů myslí, že parlament smlouvy schválí. V různé míře je o tom přesvědčeno 69 procent lidí, opačný názor má 13 procent.

Občané se podle CVVM nedomnívají, že by nový americký prezident Barack Obama plány vybudovat základnu v Česku zrušil. Dvě pětiny Čechů se domnívají, že bude chtít v plánu umístit základnu v ČR plynule pokračovat. Tři lidé z deseti míní, že plán bude chtít znovu přezkoumat a jeho realizaci alespoň dočasně odloží. Jen pět procent dotázaných si myslí, že Obama nebude mít zájem v projektu vůbec pokračovat. Ve čtvrtek média s odvoláním na Obamovy spolupracovníky informovala, že prezident plány na rozmístění prvků protiraketové obrany USA ve střední Evropě přehodnotí.

S umístěním americké základny v Česku v prosinci podle CVVM v různé míře nesouhlasilo 65 procent lidí. To bylo o procento méně než v listopadu a říjnu a o dvě procenta méně než v září. Se základnou naopak v prosinci v různé míře souhlasilo 28 procent lidí, tedy stejně jako v listopadu a o procento více než v říjnu.

Celý článek:
http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=355363

« zpět