Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Nebezpeční vědci aneb kurs tvůrčího lhaní

16.1.2009 - Ivan Větvička
Vzdělaní lidé nejsou čestnější než ti, kteří ve škole odseděli méně let, umějí ale lépe lhát. Vzdělanec se vyhýbá tomu, aby vyslovil jednoznačnou nepravdu, raději zamlčí nepohodlná fakta a to tak, aby si posluchač sám v hlavě vytvořil falešný obraz. Když oběť lest odhalí, může proklínat svoji důvěřivost, ale ,,akademika“ jen těžko dostane na pranýř.

Říct jen něco

Český rozhlas v pořadu Meteor odvysílal 29. 11. 08 příspěvek otištěný i v Lidových novinách s názvem ,,Letadla se domluví sama.“ Výzkumníci z katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinuli systém, který letadlům umožní, aby si mezi sebou povídala.

Nepotřebují k tomu lidi ani řídící věž. Podle Michala Pěchoučka z téže katedry se tak má ,,koordinovat civilní provoz s bezpilotními letouny.“ Jenomže ve skutečnosti to není tak mírumilovný projekt, jak vyplynulo v Meteoru.

Vladimír Mařík, vedoucí katedry kybernetiky, v článku ,,Pentagon překvapíme“ (Euro, 21.4.08) prozradil víc: ,,Systém AgentFly slouží k řízení letového provozu bezpilotních letadel za těžkých podmínek.

Představte si stovky letadel v omezeném prostoru a bouřce...“ Co by ale dělal roj stovek bezpilotních letadel v civilním provozu?

To vypadá jako nálet. ČVUT už prodalo licenci britské zbrojovce BAE Systems.

Katedra kybernetiky začala spolupracovat s Výzkumnou laboratoří amerického letectva (AFRL) ihned po vstupu ČR do NATO, později se přidalo i námořnictvo a pozemní vojsko.

Proč docent Pěchouček v Meteoru neagitoval jako v týdeníku Euro (16.6.08): ,,Čím více lákat mladé bystré mozky, než atraktivními výzkumnými tématy pro americké letectvo a námořnictvo?“ Asi se bál, že by ho z populárně vědeckého pořadu vystřihli.

Celý článek na Britských listech:
http://www.blisty.cz/2009/1/12/art44684.html

Science


« zpět