Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Válka proti terorismu byla chyba

15.1.2009

Britský ministr zahraničí David Miliband argumentuje, že používání hesla "válka proti terorismu" od 11. září 2001 jako západního mobilizačního sloganu byla chyba, která zřejmě způsobila "více škody než užitku".

Pět dní před odchodem George Bushe z funkce amerického prezidenta ostře kritizuje v článku, otištěném v deníku Guardian, David Miliband celou zahraničněpolitickou filozofii Bushovy vlády. Argumentuje, že válka proti terorismu byla špatně pojatá a že Západ se nemůže "zabíjením" osvobodit od hrozeb, jimž čelí.

Britská vláda tiše přestala používat spojení "válka proti terorismu" už r. 2006, ale toto je poprvé, kdy byl tento výraz otevřeně odmítnut ostrou kritikou americké protiteroristické strategie, kterou vznesl člen britské vlády.

Miliband je dnes v Indii a pronese tam ve čtvrtek projev, v němž také zdůrazní, že pojem "války proti terorismu" je "zavádějící a chybný".

"Historikové posoudí, zda tato strategie udělala víc škody než užitku," zdůrazňuje Miliband a dodává, že celá strategie byla nebezpečně kontraproduktivní, pomohla jinak nesjednoceným organizacím, aby nalezly společnou kauzu proti Západu.

Celý článek na Britských listech:
http://www.blisty.cz/2009/1/15/art44771.html


« zpět