Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Britští Židé žádají konec násilí v Gaze

12.1.2009 - Tereza Spencerová - Czech free press

Skupina prominentních britských Židů vyzvala Izrael, aby „horor“ v Gaze zarazil.

Vojenská akce v Gaze musí být okamžitě ukončena, neboť nejenže nijak nepřispívá ke zlepšení bezpečnostní situace Izraele, ale naopak „posiluje extremismus, destabilizuje region a jitří rozpory uvnitř Izraele,“ praví se v prohlášení, které dnes zveřejnil nedělník Observer.

Mezi signatáři jsou významní vědci, rabíni a politici, mimo jiné předák Hnutí za reformovaný judaismus rabín Tony Bayfield, bývalý předseda národního výboru Labouristické strany Jeremy Beecham, profesor Londýnské univerzity Shalom Lappin nebo baronka Julie Neubergerová.

Všichni zdůrazňují, že jsou „skutečnými a zanícenými stoupenci Izraele“ a podporují jeho právo na obranu proti raketovým útokům, které označují za „válečný zločin“, nicméně zdůrazňují, že nynější taktika státu Izrael jen podkope jeho mezinárodní podporu.

„S hrůzou sledujeme rostoucí počet ztracených lidských životů na obou stranách konfliktu v Gaze,“ praví se v textu, který rozhodně odsuzuje palestinské raketové útoky. „Přesto si myslíme, že v současné době zajistí dlouhodobou bezpečnost Izraele a celého regionu jen diplomatická jednání.“

Nynější výzva je první koordinovanou akcí svého druhu, protože doposud se proti válce v Gaze vyslovovali četní významní britští intelektuálové a duchovní židovského původu jen individuálně.

Zdroj: http://www.czechfp.cz/site/?p=4881


« zpět