Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Izraelské letectvo bombardovalo univerzitu v Gaze

30.12.2008
GAZA - Izraelské letectvo včera třetím dnem bombardovalo palestinské pásmo Gazy, kde od soboty zahynulo podle nejnovější bilance agentury AP 315 Palestinců a 1420 bylo zraněno.

Podle OSN je mezi palestinskými ztrátami 57 civilistů, z nichž sedm byly děti mladší sedmi let.

Terčem náletů izraelských letadel byl včera areál Islámské univerzity v Gaze a budova ministerstva vnitra, která je prvním vládním objektem zasaženým při izraelských náletech.

Izraelské ministerstvo obrany podle AFP povolilo vjezd více než stovky kamionů s humanitární pomocí do pásma Gazy. Přivezly zdravotnický materiál, potraviny, palivo, sanitky a pohonné hmoty dodané Tureckem, Jordánskem a mezinárodními organizacemi. Vjezd si doslova vydupala Mezinárodní organizace Červeného kříže. Jak uvedl její představitel Pierre Wettach, nemocnice v Gaze se již dlouhou dobu s důsledku izraelské blokády potýkají s nedostatkem zdravotnického materiálu. Nyní jsou nemocnice navíc zavaleny raněnými a dochází jim i obvazy. Wettech proto označil dodávky humanitární pomoci včetně zdravotnického materiálu za absolutní prioritu.

Podle zprávy izraelského rozhlasu podniklo izraelské letectvo v noci na včerejšek 40 náletů. Hamás včera vypálil téměř dvě desítky raket, z nichž osm dopadlo na Aškelon. Jedna z nich zasáhla staveniště a jednoho Izraelce zabila. Aškelon má 120 000 obyvatel a leží asi 17 kilometrů severně od pásma Gazy.

Zahraniční televize vysílají záběry izraelských tanků mířících k hranici Gazy. Židovský stát zakázal všem civilistům pohybovat se v dvoukilometrové zóně podél hranice, což je podle agentur možná známka brzké invaze.

Izraelské ministerstvo zahraničí už údajně začalo připravovat strategii po ukončení bojů. Nepočítá přitom s nasazením mezinárodních sil do pásma, jako tomu bylo v případě jižního Libanonu po válce s libanonským Hizballáhem v roce 2006. Podle izraelského tisku mělo letectvo do včerejšího večera vyčerpat všechny cíle, jež dostalo za úkol zničit. Pak by prý boje mohly velmi rychle skončit, anebo se Izrael rozhodne pro invazi. Zmobilizoval už k ní 6700 záložníků, což je ale podle znalců nedostatečný počet. Zálohy prý budou potřebovat také několikadenní výcvik, takže zahájení invaze se může zpozdit. Také v případě války s Hizballáhem Izrael zpočátku povolal jenom několik tisíc rezervistů. Do války jich ale nakonec zasáhlo přes 60 000.

Teherán hledá dobrovolníky


Íránští konzervativní duchovní včera nabídli Íráncům možnost zaregistrovat se na internetové stránce pro boje v pásmu Gazy. Lidé mohou k boji proti Izraeli přispět nejen jako přímí účastníci, ale také jako sponzoři nebo tvůrci propagandy. Informovala o tom agentura Fars. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli vydal náboženský dekret, jímž nařídil muslimům celého světa bojovat proti Izraeli jakýmkoli způsobem. Podle agentury Fars dostanou dobrovolníci pro pásmo Gazy oficiální registrační formulář. Zatím se prý přihlásilo 1100 Íránců. Podle Chameneího bude každý, kdo v boji ve jménu Palestinců padne, považován za mučedníka. Chameneí včerejšek vyhlásil dnem smutku za palestinské oběti. Nábor pro pásmo Gazy chce uspořádat také indonéská Fronta obránců islámu. Jejím cílem je získat pro Palestince aspoň 1000 dobrovolníků.

Egypt hranice neotevřel

Egypt zatím neustoupil Palestincům, kteří se chtějí dostat přes jeho hranici z palestinského pásma Gazy a uniknout před izraelskými nálety, a neotevřel,s výjimkou dodávek humanitární pomoci, hraniční přechod v Rafáhu. Je za to kritizován arabskými politiky i veřejností mnoha arabských zemí. Mnoho obyvatel pásma Gazy přichází k Rafáhu v naději, že Egypt hranici otevře, a to nejen pro raněné. Egypt se ale řídí dohodou s Izraelem z roku 2005 o hraničním provozu. O nové otevření hranice žádá Káhiru Hamás. Egypt i Saúdská Arábie na tuto skupinu pohlížejí jako na íránského spojence a nehodlají přispívat k posílení vlivu Teheránu. Místo toho spíš vyčkávají a doufají, že razantní izraelský útok dostane Hamás do situace, v níž si nebude moci diktovat podmínky.

Bez podpory Egypta a Saúdské Arábie bude ale obtížné uspořádat mimořádný summit arabských zemí, plánovaný na pátek. Role prostředníka je teď ochoten se ujmout jedině Katar. Mohl by být úspěšný, jelikož má zatím výborné vztahy nejen s Izraelem, ale také s Íránem, Sýrií i Saúdskou Arábií.

Příbuzní včera v palestinské Džabalíji pohřbili pět příslušníků jedné rodiny - tři děti a dva teenagery - které zabil izraelský nálet. Pozůstalý drží nad hlavou ostatky nejmenšího, čtyřletého, dítěte zabalené do vlajky Hamásu.

Zdroj:
http://www.halonoviny.cz/index.php?id=71817


« zpět