Dokument Světového pochodu
Může stát jen radar?
Finanční krize, stupňované polské požadavky anebo dokonce i zvýšená ostražitost vůči Rusku, to vše by teoreticky mohlo pozdržet výstavbu protiraketové základny v Polsku.
Radar na českém území by ale být měl a to v předběžném časovém plánu, s tím Američané zřejmě nadále počítají.
Pro příštího prezidenta Obamu by to byl celkem uspokojivý kompromis, se kterým by se jistě i snáze smířil Kreml, který nadto bude pod tlakem dopadů už zmíněné finanční krize o něco ohebnější než ještě před několika měsíci.
Samozřejmě, k tomu aby radar mohl v Brdech takříkajíc "vyrůst" musí nejprve premiér Topolánek získat dost hlasů ve sněmovně, když senátem asi příslušné česko-americké smlouvy mají značnou naději projít a s podpisem by podle všeho neotálel ani prezident.
Pokud by Obama o radar v Čechách výrazněji stál (může ho ovšem také na nějaký čas odložit s tím, že přednější jsou v těchto krušných časech jiné věci), pak je jistě v jeho schopnostech přesvědčit naši demokratickou levici, či aspoň její část, že jde o cosi skutečně podstatného.
Sociální demokraté i zelení také musí chtěj nechtěj vidět, že jejich požadavek začlenění radaru do obranného komplexu NATO je už takřka splněn.
A jestliže by jej prosazoval i kýžený demokrat Obama, jejich obvyklé výhrady by musely zákonitě slábnout.
V této chvíli je ovšem protiraketový deštník v našem regionu zatím stále spíš v mlze, jíž nemohla rozptýlit ani Ellen Tauscherová, zástupkyně demokratů v americké Sněmovně reprezentantů, kde předsedá podvýboru pro strategické síly.
Ta se tento týden nakrátko zastavila ve Varšavě i v Praze, přičemž po rokování s vicepremiérem Vondrou odletěla bez setkání s novináři.
Už před její misí ale Hospodářské noviny přinesly s Tauscherovou zajímavý rozhovor, ze kterého nepřímo plyne, že Obamova formující se administrativa hledá nějaké jiné cesty, než ty, které do nynějška razil Geroge W. Bush.
A Tauscherová, na níž Obama patrně dá, říká překvapivě, že (cituji) "nehodlá vyhloubit v Polsku díry a dát do nich rakety, které zatím nebyly vůbec testovány" (konec citátu).
Zároveň ale Tauscherová tvrdí, že USA musejí "natoizovat" protiraketovou obranu proti střelám krátkého a středního doletu, kterých má značné množství Írán.
"Víme, že proti těmto střelám máme úspěšné systémy, jako jsou Aegis a THAAD," řekla doslova kongresmana, podle níž naopak systém proti střelám s dlouhou dráhou letu zatím nedosáhl ani minimální odstrašovací věrohodnosti a v této chvíli není vhodné v Evropě rozmísťovat nedostatečně odzkoušené střely.
Celý článek:
http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/527814
« zpět