Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

NATO a Rusko obnoví jednání na vysoké úrovni, zatím neformálně

20.12.2008 - www.ceskenoviny.cz
Brusel - Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se v pátek neformálně sejde v Bruselu s ruským velvyslancem při NATO Dmitrijem Rogozinem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z NATO. Půjde podle ní o první kontakt na vysoké úrovni od srpna, kdy aliance letitý formální dialog s Moskvou přerušila v reakci na vojenský zásah Ruska v Gruzii.

Na zasedání ministrů zahraničí členských zemí NATO počátkem prosince se aliance dohodla, že jednání s Ruskem obnoví, avšak prozatím jen podmíněně a pozvolna na neformální úrovni. Ministři pověřili generálního tajemníka, aby k takovému jednání přistoupil. Následovat by někdy v budoucnu mohlo i neformální setkání s velvyslanci zemí aliance.

"Bude to neformální oběd v Bruselu," řekl zmiňovaný zdroj o pátečním setkání.

Šéfové diplomacií na prosincovém jednání zdůraznili, že případné opětné nastartování vztahů s Moskvou nepředstavuje návrat do starých kolejí. Zdůraznili také, že to neznamená, že aliance souhlasí s vojenským postupem Moskvy v srpnovém konfliktu s Gruzií či s ruským uznáním nezávislosti gruzínských separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie.

Aliance tehdy ale přímo nespecifikovala jasné podmínky, za nichž by se mohly vztahy s Moskvou normalizovat. "Uvidíme, jak bude Rusko reagovat," řekl tehdy například český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Páteční schůzka generálního tajemníka by tak mohla být jakýmsi testem, který by mohl naznačit další vývoj.

Zdroj:
http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=350743

« zpět