Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Sněmovna pro rozšíření NATO

19.12.2008

Pro začlenění obou balkánských států do Severoatlantické aliance se včera vyslovilo 94 poslanců, proti jich bylo 32, nesouhlasnou část tvořili většinou poslanci za KSČM.

Místopředsedkyně zahraničního výboru sněmovny Kateřina Konečná (KSČM) navrhla rozšíření zamítnout. Je přesvědčena, že Albánie ani Chorvatsko nesplňují kritéria, kladená na předchozí kandidátské země, nevyjímaje ČR či Slovensko. Strategie NATO je špatnou kopií oficiální vojenské strategie USA, prohlásila. V podstatě jde o to, že se balkánské země dostaly do popředí vojenského i politického zájmu Spojených států, neboť se budou muset podílet na intervenční politice. Obě tyto země jsou dostatečně závislé na ekonomické podpoře USA, což bude mít za následek další posílení americké politiky na Balkáně po skončení vlády nynější republikánské administrativy USA. NATO je pakt pro to nejvhodnější, zdůraznila. S návrhem neuspěla. Na její stranu se kromě komunistů přidalo pouze pár jednotlivců z jiných stran.

Senát řekl ano už minulý týden. K dokončení ratifikace v ČR nyní chybí podpis prezidenta Václava Klause. Obě země by se měly jako řádní členové zúčastnit už dubnového summitu aliance ve Štrasburku a Kehlu, pokud do té doby ratifikační proces dokončí všech 26 členských států NATO. Zatím tak učinily pouze USA, Slovensko a Maďarsko.

http://www.halonoviny.cz/index.php?id=71417


« zpět