Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Latinská Amerika vyzvala USA, aby zrušily embargo vůči Kubě

18.12.2008 - Czech free press
Prezidenti a vrcholní představitelé 33 latinskoame­rických a karibských zemí na summitu v Brazílii jednomyslně přijali prohlášení, v němž vyzývají Washington, aby zrušil 46 let trvající embargo vůči Kubě.

„Ve jménu svobodné výměny a transparentních praktik v mezinárodním obchodu je přijetí jednostranných nátlakových opatření, která ovlivňují životní úroveň lidí a brání procesu integrace, nepřijatelné,“ konstatuje prohlášení přijaté na závěr latinskoamerického summitu, na který nebyly poprvé v dějinách přizvány USA.

Latinská Amerika zároveň vyzvala k okamžitému zrušení kroků, které ve jménu uchování embarga podnikl za své vlády George Bush, a ostře zkritizovala také tzv. Helmsův-Burtonův zákon z roku 1996, který blokuje investování a finanční zdroje na Kubě.

Summitu se zúčastnil také aktuální nejvyšší kubánský představitel Raúl Castro, kterému se dostalo ještě jednoho symbolického vítězství nad USA, když Kubu coby nového člena přijala Skupina Rio, politicko koordinační organizace, která pokrývá většinu Latinské Ameriky.

Raúl Castro při této příležitosti zopakoval své přání setkat se Barackem Obamou, ale jen za podmínky, že se oba politici sejdou jako rovný s rovným.

Bolivijský prezident Evo Morales na summitu navrhl, aby země kontinentu vyhostily americké velvyslance, dokud USA nezruší embargo vůči Kubě, ale tento nápad byl většinou zamítnut.

zdroj:
http://www.czechfp.cz/site/?p=4256

« zpět