Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Zprávy, které by měly zaznít v médiích - Vydání č. 64

17.12.2008 - AKT-INFO - Vydání č. 64

Vydání č. 64 - Seznam zpráv

1 - Nepokoje v Řecku pokračují šestým dnem
2 - OSN prohlašuje, že okupace palestinských území je “zločinem proti lidskosti”
3 - Uprostřed obnovených nepokojů, izraelská organizace označuje současný stav za Apartheid
4 - Pět žoldnéřů jde před soud za zabití iráckých civilistů
5 - Internetoví novináři čelí v mnoha zemích vězení
6 - Illinoiský guvernér zatčen v souvislosti s korupčním skandálem

NEPOKOJE V ŘECKU POKRAČUJÍ ŠESTÝM DNEM
Pouliční nepokoje, demonstrace a střety mezi policií a demonstranty panují v Řecku už šest dnů od té doby, kdy policie zastřelila jednoho mladíka z Atén v sobotu večer. Ve středu paralyzovala generální stávka proti důchodové reformě a privatizaci téměř celou zemi. Studentští demonstranti dále obsazují a kontrolují na 100 škol a 15 univerzit. Velká demonstrace je vyhlášena na pátek a desítky demonstrací na podporu řeckých protestujících probíhají po celé Evropě, včetně Dánska, Holandska, Itálie, Německa, Ruska, Španělska a Turecka. Dva policisté spojeni se sobotním incidentem jsou už ve vazbě a jeden z nich čelí žalobě za vraždu. Přesto veřejnost zůstává pobouřena, vzhledem k tomu, že policisté se odmítají veřejně omluvit a tvrdí, že zastřelení byla jen nehoda. Nepokoje z tohoto týdne jsou pro Řeky nejhorší od konce vlády vojenské diktatůry v roce 1974.
11/12/08

OSN PROHLAŠUJE, ŽE OKUPACE PALESTINSKÝCH ÚZEMÍ JE „ZLOČINEM PROTI LIDSKOSTI“
Vrcholný představitel OSN pro lidská práva prohlásil, že postup Izraele vůči Palestincům se rovná „zločinu proti lidskosti“ a měl by být zastaven mezinárodním opatřením. Takto ve své zprávě okomentoval situaci zpravodaj Rady OSN pro lidská práva Richard Falk. Naléhal na OSN, aby přijala právní opatření k ochraně palestinského civilního obyvatelstva proti politice kolektivních trestů uplatňované kvůli akcím extrémistů. Žádal také, aby Mezinárodní trestní tribunál prozkoumal činy vojenských a civilních představitelů Izraele. Mezitím začalo do pásma Gazy proudit omezené množství dodávek potravin, poté co Izrael částečně uvolnil svou blokádu. Loď, která má na své palubě aktivisty z hnutí “Free Gaza”, zakotvila v úterý u břehů Gazy při svém čtvrtém úspěšném pokusu proniknout přes blokádu.
10/12/08

UPROSTŘED OBNOVENÝCH NEPOKOJŮ, IZRAELSKÁ ORGANIZACE OZNAČUJE SOUČASNÝ STAV ZA APARTHEID
Nejsilnější izraelská organizace pro lidská práva (Asociace za občanská práva v Izraeli) porušila dlouholeté tabu, když tento týden prohlásila, že izraelská opatření na okupovaném Západním břehu „se podobbají režimu Apartheidu v Jižní Africe“. Mluvčí této skupiny sdělil, že již neváhá toto přirovnání k Jižní Africe použít, neboť situace se v okupovaných palestinských územích značně zhoršuje. Prohlášení reagovalo částečně na obnovené nepokoje, které izraelský premiér označil za “pogromy” proti Palestincům. Minulý týden spustili izraelští osadníci na palestinských územích novou vlnu útoků proti Palestincům. V městě Hebronu na západním břehu Jordanu osadníci stříleli na civilní obyvatele, podpalovali několik domů i olivových hájů a poškozovali mešity a nápisy hrobů. Stalo se tak poté, co izraelské vojenské jednotky vystěhovaly skupinu osadníků, kteří se usadili v domě patřící jedné palestinské rodině. Jeden z obyvatel Hebronu Hussni Abu Issifan popsal útok následovně: “Osadníci nás napadli doma a stříleli po nás z ručních střelných zbraní. Mého otce zasáhli a později nám podpálili dům.”
9/12/08

PĚT ŽOLDNÉŘŮ JDE PŘED SOUD ZA ZABITÍ IRÁCKÝCH CIVILISTŮ
Pět strážných z americké bezpečnostní agentury Blackwater čelí soudní žalobě za zabití čtrnácti neozbrojených civilistů a zranění dvaceti dalších při jednom incidentu v Bagdádu v roce 2007. Američtí žalobci obviňují strážné ze střelby z kulometu na nevinné civilisty a z vhození granátu do dívčí školy bez jakékoliv provokace. Některé zločiny, ze kterých jsou strážní obviněni, jsou trestány minimálně třiceti lety vězení. Americký zástupce ministra spravedlnosti Pat Rowan řekl: “Stát je přesvědčen, že nejméně třicet čtyři neozbrojených iráckých civilistů, včetně žen a dětí, bylo zabito nebo zraněno bez důvodu či provokace těmito strážnými během střelby na náměstí Nisoor. Dnešní žaloba by měla sloužit jako připomínka, že ti, kteří se zúčastní nevyprovokovaných či ilegálních útoků na civilisty, ať už během konfliktu nebo v době míru, budou pohnáni ke zodpovědnosti.
9/12/08

INTERNETOVÍ NOVINÁŘI ČELÍ V MNOHA ZEMÍCH VĚZENÍ
Zpravodajů, jejichž médiem je Internet, je v dnešní době uvězněno více než zpravodajů jiných médií. Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPU) zjistil, že z počtu těch novinářů dnes zadržených ve vězení, je 45 procent bloggerů, internetových novinářů a redaktorů internetových novin. Konkrétně je prý po celém světě drženo ve vězení nejméně 56 internetových novinářů, což je nový fenomén podle sčítání CPU. Tyto počty se týkají jen novinářů uvězněných v souvislosti se svou prací. Nezahrnují ty, kteří byli posláni do vězení na základě jiných, soudních obžalob. V roce 1997 zaznamenala CPU prvního uvězněného “internetového” novináře. Od té doby tento počet neustále stoupá. Podle CPU tato skutečnost poukazuje na stoupající vliv internetového zpravodajství a komentářů. Už deset let drží Čína světový rekord ve věznění novinářů. Dále pak novináře zavírají Kuba, Barma, Eritrea a Uzbekistán a dvacet čtyři dalších zemí. Mezi ně patří i Spojené státy, které zadržují například Ibrahima Jassama v Iráku bez řádného soudního obvinění a zůstávají na seznamu CPU již pátý rok. Za toto období nejvyšší americké armádní orgány zadržely řadu novinářů – některé pouze na několik dní, jiné na řadu měsíců – aniž by předložily řádná obvinění či uspořádaly soudní proces. Jak se vyjádřil výkonný ředitel CPU Joel Simon: “Moci a vlivu této nové generace novinářů, on-line generace, si povšimly represivní vlády po celém světě a přidaly na svém protiútoku.”
5/12/08

ILLINOISKÝ GUVERNÉR ZATČEN V SOUVISLOSTI S KORUPČNÍM SKANDÁLEM
Rod Blagojevich, guvernér amerického státu Illinois, byl zatčen na základě vícečetného obvinění z korupce, zahrnujícího obvinění z pokusu o prodej senátorského křesla uvolněného po Baraku Obamovi, zvoleném do úřadu prezidenta. Státní guvernér je podle zákona povinen dosadit zástupce na místo senátora, který nemůže dokončit své volební období. Blagojevich je také obviněn z pokusu o vydírání deníku Chicago Tribune, aby propustil redaktory, kteří ho kritizovali, a z odmítnutí státní finanční podpory dětské nemocnici, dokud její výkonný ředitel neposkytne $50,000 jako dar na guvernérovu politickou kampaň. Tato obvinění vyšla najevo po pětiletém vyšetřování. Obžalován byl také ředitel guvernérovy kanceláře John Harris. Americký federální prokurátor Patrick Fitzgerald při obžalobě pronesl: „Dnes je pro illinoiskou vládu velmi smutný den. Guvernér Blagojevich nás zavedl až na skutečně nové dno.“ Fitzgerald tvrdí, že neexistují žádné důkazy o jakémkoliv spojení budoucího prezidenta Obamy s Blagojevichovým úřadem nebo o vědomí jeho praktik.
10/12/08

http://www.akt-info.wgz.cz/starsi-vydani/vydani-c-64.html


« zpět