Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Center for American Progress: Zastavte rozmisťování protiraketové obrany v Evropě

15.12.2008 - Karel Dolejší
Washingtonský thinktank Center for American Progress, v jehož čele stojí personální šéf Obamova přechodného týmu John Podesta, vydal sedmdesátistránkovou studii nazvanou Building a Military for the 21st Century. Publikace podobně jako řada jiných z poslední doby – ať už vznikly uvnitř administrativy nebo mimo ni - konstatuje enormní nárůst obranných výdajů v Bushově éře, nemožnost zbrojit ve všech oblastech současně, potřebu stanovit jasné strategické priority a racionalizovat výdaje.

Doporučované alternativní strategické orientace vycházejí z aktuálních nebo predikovaných výzev a jsou orientovány přednostně buď na nepravidelný protipovstalecký boj nebo na konvenční konflikt. V obou případech zůstává v celkové koncepci dalšího rozvoje amerických ozbrojených sil pro program protiraketové obrany poměrně málo místa.

Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta přinesl v pátek 12. prosince o studii obsáhlou zprávu, v níž mimo jiné tvrdí, že analýza CAP z technických a geografických parametrů vyvozuje primárně protiruské zaměření plánované evropské protiraketové základny. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě.

Celý článek:
http://www.blisty.cz/2008/12/12/art44232.html

« zpět