Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Irák: Pane Bushi jste zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů

14.12.2008

Dopisovatel irácké TV hodil boty po Bushovi.

Bagdád - Nedělní neohlášenou návštěvu George Bushe v Iráku doprovázel incident, při němž dopisovatel irácké televize Al-Bagdadíja Muntadar Zajdí hodil po americkém prezidentovi své boty. Incident se odehrál v kanceláři iráckého premiéra Núrího Málikího během tiskové konference obou politiků, uvedla agentura AFP.

Jen krátce poté, co si oba politici potřásli rukama a Bush začal mluvit, najednou povstal muž ve třetí řadě a vykřikl arabsky na amerického prezidenta: "To je polibek na rozloučenou, ty pse!" Potom po Bushovi postupně hodil obě své boty. Ani jednou se ovšem netrefil a boty narazily do americké vlajky stojící u zdi za prezidentem.

Proti Zajdímu ihned po incidentu zasáhla americká i irácká ochranka. Strážci povalili novináře na zem a odvlekli ho z místnosti, na zemi podle AFP zůstaly stopy krve.
"Jste zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů!" stačil ještě Zajdí na Bushe vykřiknout, než ho ochranka vyvedla.

Ostatní novináři v sále se po incidentu za Zajdího chování omlouvali. Bush jejich omluvu přijal a událost s žertem přešel. "Mohu vám k tomu jen říct, že to byla bota velikosti deset," zažertoval. Na dotaz amerického novináře potom dodal, že se ani na okamžik necítil ohrožen.
Jak upozorňuje agentura AP, podle iráckého zvyku představuje hození bot po někom vyjádření nejhlubšího opovržení. Když byl po americké invazi do Iráku v roce 2003 svržen režim Saddáma Husajna, Iráčané házeli boty po sochách bývalého diktátora.

Bush je dnes v Iráku na návštěvě na rozloučenou. Během ní slavnostně podepsal smlouvu, která zastřešuje působení amerických vojáků v zemi po skončení letošního roku a stanovuje, že Američané musejí opustit Irák do konce roku 2011.

http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=350046


« zpět