Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Paroubek důrazně popřel, že by ČSSD obchodovala se svým ne radaru

13.12.2008 - ČTK - ceskenoviny.cz
Praha - Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek dnes důrazně odmítl spekulace, že by jeho strana "handlovala" se svým odmítavým postojem ke vzniku radaru amerického protiraketového systému výměnou za podporu lisabonské smlouvě reformující EU. Zdůraznil, že ČSSD o takové výměně nikdy s největší vládní ODS nejednala a jednat rozhodně nehodlá.

Úterní odložení hlasování o lisabonské smlouvě až na únorovou schůzi sněmovny podle Paroubka zabránilo "ohromné mezinárodní ostudě a dlouhodobému a možná i těžko napravitelnému poškození našich národních zájmů". S "Lisabonem" mají problém někteří zástupci největší vládní ODS, jejíž předseda a premiér Mirek Topolánek ji sám v Portugalsku podepsal. Naopak Paroubkova ČSSD a menší vládní strany prosazovaly dosud co nejrychlejší přijetí smlouvy. Jejich hlasy by však ke schválení potřebnou většinou nestačily.

"Chci říct zcela otevřeně, že o tom se nikdy neuvažovalo, alespoň ne z naší strany... My na tom žádný zájem nemáme, protože 80 až 90 procent našich voličů je proti přijetí těchto (radarových) smluv," odmítl Paroubek spekulace, že by ČSSD a ODS připravovaly výměnný obchod podpory lisabonské smlouvy od vládní strany za podporu dvou smluv o protiraketovém radaru od sociální demokracie.

"Nikdy jsme o tom nejednali, ani já s panem (Mirkem) Topolánkem, ani nikdo ze sociální demokracie, ba ani tato úvaha nikdy ani nepadla," zdůraznil předseda ČSSD. Připustil, že na příští týden je plánována jeho schůzka s premiérem a předsedou ODS Topolánkem, má se však týkat pouze a jen tolerance vlády v době českého předsednictví EU. Důvěru lidí a voličů, kteří odmítají americký radar, prý ČSSD nemůže zklamat.

Naopak vládní ODS pokládá smlouvy o vzniku radaru, které letos podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených), za důležitější než lisabonskou smlouvu. Například šéf ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) zdůraznil, že kompromis se najít musí. "Já bych sám za sebe pro 'Lisabon' také nehlasoval. Ale říkám: Jestli bude schválena radarová základna, tak se mi za to lisabonská smlouva zdá přijatelnou cenou. A je potřeba najít mezi lidmi, kteří odmítají radar, dostatek hlasů do toho 101, kteří to cítí stejně, ale obráceně - kde vyšší cena je 'Lisabon', za který stojí schválit radar," uvedl v úterý poslanec.

http://www.ceskenoviny.cz/domov/index_view.php?id=349210

« zpět