Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Ne radaru, řekli oficiálně noví radní z Plzeňska

12.12.2008 - zdroj: idnes

Nová rada Plzeňského kraje vyjádřila oficiální nesouhlas se stavbou amerického protiraketového radaru a podpořila vyhlášení referenda. Usnesla se na tom při jednání, během něhož zrušila souhlas předchozího vedení kraje se zapojením ČR do systému protiraketové obrany.

Podle převážně sociálnědemokratických radních je důvodem "veřejné mínění a také množství nových odborných, vědeckých i politických poznatků", řekla hejtmanka Milada Emmerová. Podle ní je kraj připraven vyhlásit o radaru referendum, jakmile to bude možné.

Kraje ale zatím nemají kompetenci referendum vyhlašovat. "Referendum je otázkou jednání parlamentu. Jakmile by byl přijat zákon o obecném, specifickém nebo krajském referendu, pak bude možné ho na té které úrovni vyhlásit," řekla.

Podle Emmerové by vyhlášení umožnilo, aby občané dostali k dispozici stručné, laikem akceptovatelné informace o vlivu základny.

Reakce starostů Brdska na krok nové krajské rady se liší. Většina zastává názor, že nový postoj kraje bude mít nulový nebo jen minimální dopad. Podle některých by se k této otázce měl vyjadřovat hlavně Středočeský kraj, v jehož katastru vojenský újezd Jince leží.

"My čekáme, jak se k tomu postaví parlament a pak také americká strana," uvedl například starosta Míšova Pavel Hrubý. Podle starosty Borovna Josefa Loukoty nebude mít nové usnesení žádný vliv. Naopak opačný názor má starosta Trokavce Jan Neoral. "Čekali jsme, kdy to Plzeňský kraj udělá. Totéž máme slíbeno od Středočeského kraje, a to nejen v radě, ale i zastupitelstvu, aby to mělo váhu," uvedl.

Podle něj je nynější krok stejný, jako když vloni v březnu Trokavec zorganizoval první obecní referendum.

Celý článek:
zpravy.idnes.cz


« zpět