Dokument Světového pochodu
NATO pro základnu
BRUSEL - Severoatlantická aliance považuje uzavření dohod mezi ČR, Polskem a USA o možném umístění americké protiraketové základny na území obou středoevropských států za důležitý krok.
Píše se to bohužel (avšak podle očekávání) v závěrečném komuniké z dvoudenního zasedání šéfů diplomacií členských zemí NATO, které včera skončilo v Bruselu. ČR to oficiálně považuje za výrazný posun. Je tím prý potvrzeno, že zvažovaná základna bude začleněna do budoucí protiraketové architektury paktu.
Podle šéfa české diplomacie, knížepána Karla Schwarzenberga, jde o významný posun kupředu. O to jsme vždycky usilovali... Z toho jsme velice šťastni, řekl ministr-šlechtic novinářům i s patřičným: My, ministr ten a ten... Jinak si totiž jeho plurál vysvětlit nelze, když většina občanů ČR je prokazatelně proti radaru!
Včerejší rozhodnutí, které nějakým způsobem navazuje na dubnový bukurešťský summit aliance, uvítala i Bratislava. Vždy jsme chtěli, aby se bilaterální projekt stal součástí NATO a vlastně i rozhodovacích mechanismů o protiraketové obraně NATO. Takže z tohoto hlediska to splňuje naše cíle, řekl o alibistickém požadavku Bratislavy bezvýhradně prozápadní šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš.
NATO se včera v rámci protiruských provokací také dohodlo, že prohloubí spolupráci s Gruzií a Ukrajinou. Do obou bývalých sovětských republik vzkázala, že se nic nemění na dřívějším příslibu, že se s nimi v budoucnu počítá jako s členy aliance.
NATO jim ale podle určitých očekávání nenabídlo zapojení do tzv. Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného začlenění do NATO. Posílí ale současný dialog, který s nimi vede v rámci komisí NATO-Ukrajina a NATO-Gruzie.
Podle českého velvyslance při NATO Štefana Füleho by tyto komise měly mít nyní centrální úlohu při přípravě obou zemí na členství v alianci. Šéfové diplomacií podle něj souhlasili s tím, že některé prvky MAP budou nově začleněny do pravomocí těchto komisí. Česká diplomacie vystupovala pro udělení MAP v Bukurešti. Tehdy nebyl konsenzus, konsenzus nebyl ani teď, řekl Füle. To ale neznamená, že bychom neudělali další důležitý krok na cestě k členství obou těchto zemí v alianci, dodal.
Cítíme, že jsme se přiblížili k našemu konečnému cíli, kterým je přistoupení k NATO, prohlásila pak dnes gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová.
http://www.halonoviny.cz/index.php?id=70701
« zpět