Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Annou Čurdovou

Poslankyně za ČSSD a stínová ministryně pro ženu a rodinu Mgr. Anna Čurdová vystudovala pedagogickou fakultu v Hradci Králové a přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti působila jako pedagožka a výchovná poradkyně. V roce 2002 byla zvolena do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Vždy se zajímala o sociální problematiku, zejména pak o ženskou problematiku, jako je například sladění profesního a rodinného života.

Anna Čurdová se zúčastnila řetězové hladovky v úterý 2.12. a ve středu odpovídala na vaše dotazy.


položených otázek: 15
Položené dotazy
OTÁZKA | Jana Křehová
Milá paní poslankyně, moc si vážím lidí, jako jste vy, kteří mi dávají naději, že ne všichni politi jsou zkorumpovaná hovada. Moc si vážím vaší činnosti hlavně v oblasti lidských práv a rovnosti šancí mužů a žen. Zajímalo by mě, jestli věříte všem svým sociálnědemokratickým kolegům, že v závěru boje neotočí a budou hlasovat proti radaru, jak už dva roky slibují... Můžete v tomto směru něco udělat, aby se mezi nimi ve finále opět nenašel nějaký fiškus, který si to pod tlakem Informací jménem korupce opět rozmyslí? Držím Vám palce a vydržte prosím co nejdéle. Političek, které nesedí v žádných dozorčích radách a nedělají špinavé kšefty je jako šafránu...
ODPOVĚD | 23:13
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz a podporu. V politice můžete věřit pouze sama sobě, ale doufám, že všichni kolegové dodrží slovo, které dali voličům.
OTÁZKA | Petr Hanák, ČR (část I.)
Dobrý den paní poslankyně,
Volby 2008 v České republice do krajských zastupitelstev byly dílčím (vládou nechtěným) referendem občanů proti umístění cizí armády s radarem do ČR a proti politice vládních stran - ODS, Strana zelených a KDU-ČSL proto dostaly výprask, jaký ještě ČR neviděla. Těmto vládním stranám je demokracie cizí a přestože nemají mandát občanů ČR podepsaly smlouvy s cizí mocí a zvou do ČR k trvalému pobytu cizí armádu.
Při hlasování Senátu 27.11.2008 z nových 27 senátorů vzešlých z voleb 2008 hlasovali 3 vládní senátoři pro radar a 24 opozičních senátorů proti radaru. Z jednoduchého výpočtu je zřejmé, že to je 11,2% pro radar a 88,8% proti radaru.
Takže proti radaru a proti umístění cizí vojenské přítomnosti do ČR nikoli 2/3 nebo 70% jak se dosud uvádí, ale 88% demokratického odporu v ČR. O oprávněném mandátu jen 27 nových senátorů hovořila v Senátu 27.11.2008 nově zvolená senátorka ČSSD Alena Gajdůšková.
ODPOVĚD | 23:15
Souhlasím s Vámi. Poslední volby jasně ukázaly, že si lidé přejí změnu. Za normálních okolností by měli lídři těch stran, které ve volbách propadly, odstoupit a omluvit se svým i ostatním voličům. Bohužel máme ještě co dělat, abychom byli zemí s tak vysokou úrovní politické kultury...
OTÁZKA | Petr Hanák, ČR (část II.)
Kdo nemá možnost sledovat přenos ze Senátu a PČR např. na internetu, tak se vůbec nedoví pravdivé nezkreslené informace. Občané ČR jsou manipulováni žvaněním různých moderátorů, provládních politologů a podobných individuí s cílem manipulovat občany v ČR, kteří by např. mohli vidět v plném znění a souhlasit s kritickými vystoupeními dr. Ratha, kterému manipulativní média nalepují své provládní nálepky.
Naštěstí občané ve volbách ukázali, že se manipulovat nenechají. Výsledkem byl jedině správný volební nářez vládním stranám - ODS, Strana zelených a KDU-ČSL. Doufejme, že tyto strany stejně špatně dopadnou v dalších volbách a občané jim opět vystaví realistický účet za jejich politiku.
Nemám na Vás paní poslankyně vlastně žádný dotaz, jen jsem se s Vámi chtěl podělit o svůj názor a nepožaduji s ním souhlas. Přeji Vám moc hezký den a příští nový rok a od všeho hezkého největší kus, jak zde říká paní Wetlinská. Na shledanou.
ODPOVĚD | 23:20
Děkuji za Váš názor, souhlasím s Vámi v tom, že lidé naštěstí nejsou tak lehce zmanipulovatelní. Krásnou ukázkou tohoto faktu je také výsledek vládní kampaně pro radar a snahy některých médií zdiskreditovat všechny, kdo proti radaru vystupují... Po tom všem odpor proti radaru neklesá. Někdy mám pocit, že si vládní koalice myslí, že občané jsou nemyslící, ovladatelné stádo. Jsem ráda, že tomu tak není.
OTÁZKA | Ondřej
Dobrý den, dovolím si Vám položit jednu otázku k tématu a jednu otázku mimo téma vztahující se k Vašemu zaměření jako stínové ministryně tuším pro rodinu.
Co si myslíte, že ČSSD případně udělá po převzetí vládní odpovědnosti se schválenými smlouvami o umístění radaru?
Jako budoucí možné ministryně pro rodinu: co by jste poradila rodičům, jimž bývalý partner unese dítě a neumožňuje mu styk s ním. Naše orgány zpravidla nejsou schopny po léta tomuto zamezit a vyřešit to, neexistují učinné postihy tomuto zamezující, děti vyrůstají bez jednoho z rodičů, což je prokazatelně poškozuje a když se stane až taková věc, že jeden z rodičů unesené dítě utýrá (případ Rokos), přesto že bylo vydáno předběžné opatření nikdo není odpovědný. Nikdo - ani policie, soudy ani sociální pracovníci. Rodiče i děti takto postižení nemají šanci cokoliv ovlivnit, soudy pracují pomalu a když rozhodnou není síly, která by rozhodnutí prosadila. Co s tím uděláte?
ODPOVĚD | 23:26
Já, pokud mám mluvit za sebe, pevně doufám, že ČSSD, pokud by zvítězila ve volbách, by dostála svého slibu a vyhlásila by v této otázce referendum. A se smlouvami by pak naložila dle výsledku plebiscitu. Vzhledem k tomu, že se žádná strana voličů před volbami na radar a rakety USA nezeptala, a strany, které projekt podporují dopadly v posledních krajských volbách tak špatně, jsem si jistá, že referendum je jediným možným řešením.
Druhá otázka zasluhuje podrobnou odpověď, protože jde o složitý problém mezilidských vztahů. K tomu, aby byl eliminován, je třeba komplexního přístupu, od takových "banalit", jako je např. vzdělávání soudců po empatii sociálních pracovnic. Každý případ je třeba posuzovat individuálně a velice pečlivě. Prosím, pošlete mi svou emailovou adresu, abych Vám mohla odpovědět podrobněji.
OTÁZKA | Stanislav Vaculík, Kolín
Dobrý den.
Pilíř vlastizrádců: senátorů s vůdci "neodvolatelné" mocikasty v česku, si ve čtvrtek "odhlasovala" nejvyšší tresty za své několikaleté lhaní a zlodějinu!
Zúčastnil jsem se letos na Národní třídě v Praze oslav demokracie a svobody u FETIŠPAMÁTNÍKU ze 17. listopadu. Jsem zdrcen, jak lživě a zkresleně o událostech, jichž jsem tam byl celé odpoledne svědkem, informovala česká "německá" média, rozhlas a TíVí. Přestože většina ze seznamu ZRADARISTŮ se pokojné piety jistě zúčastnila také, je zarážející a nanejvýš podezřelé, že třeba alespoň Čuněk, Kocáb, Havel s ochrankou a Topolánkem, či některý statečný jedinec z tlupy nenasytných fotografů a nezávislých novinářů, dodnes nezvedl veřejně svůj hlas o PRAVDIVÉM obrazu toho dne a místa. Já jsem se na vlastní oči, uši a tělo přesvědčil, že demokracie a svoboda ČR teprve čeká, A do té doby, než v LÁSCE nastane, požaduji ODPOVĚDNOST PREZIDENTA za to co se v mé zemi děje. Jakou úlohu nyní mohou sehrát nadnárodní soudy pro práva občanů?
ODPOVĚD | 23:32
Dobrý den, 17. listopadu 2008 jsem na Národní třídě bohužel nemohla být, ale vím od svých přátel, že průběh daného odpoledne byl médii zmanipulován. Bohužel se někteří lidé v této zemi domnívají, že 17. listopad je pouze jejich svátkem, svátkem toho, jak v roce 1989 bojovali proti minulému režimu. Mýlí se, 17. listopadem si připomínáme také a možná hlavně rok 1939, kdy po studentských demonstracích uzavřeli nacisté české vysoké školy. Devět představitelů studentských organizací bylo popraveno a na 1200 studentů bylo pozatýkáno a převezeno do koncentračního tábora.
Zároveň existuje spousta lidí, kteří cinkali v roce 1989 klíči s vidinou toho, že se do naší země nikdy nevrátí žádná cizí vojska, věřili lidem, jako byl např. Václav Havel, kteří říkali, že doba studené války a zbytečného zbrojení na obou stranách je pryč. Vždyť heslo „Žádná raketa není mírová“ znělo z úst téměř všech tehdejších disidentů. Kam se poděly jejich ideály je pro mě velkou otázkou…
A role mezinárodních soudů - ono není jednoduché se k nim dostat, tedy speciálně k tomu Štrasburskému pro lidská práva. Ale je třeba být aktivní a upozorňovat na nepravosti, které se dějí.
OTÁZKA | Stanislav Vaculík, Kolín
Máte již vytipovány své kandidáty do nadcházejících voleb v příštím a dalším roce?
Otázke není nadčasová!
Vždyť, vzpomeňme si jak je to nedávno, kdy pán Topolánek, v létě roku 2006, šířil rádiem poplašnou zprávu, že v České republice bude radarová základny cizích vojenských zabijáků ( okupantů ). A přitom jsem nepostřehl dodnes, žádnou prohranou válku českého národa. Ba naopak, jsme posíleni v NATO a EU.
A nyní podstatná podotázka: Jaké nástroje a opatření budete prosazovat pro zjednodušení použitelnosti práva voličů:
K ODVOLATELNOSTI SELHAVŠÍCH A ZKORUMPOVANÝCH ZÁKONODÁRCŮ?
Děkuji za spolupráci a HRRR NA NĚ. :)
ODPOVĚD | 23:36
Jsem a vždy jsem byla zastánkyní referenda. V evropských institucích, kde zastupuji Českou republiku, se mi mým kolegům jen těžce vysvětluje, že jsme ani 19 let po revoluci nebyli schopni uzákonit obecné referendum.
Co se týče kandidátů do příštích voleb, tak já je vytipovány ještě nemám, ale jak znám své kolegy, tak ti zajisté mají.
A co se týče zkorumpovaných kolegů? Moje odpověď se Vám zřejmě nebude líbit, ale obvinit někoho z čehokoliv je v této zemi nesmírně jednoduché. Vždyť kdo rozhoduje o tom, co uvidíte či uslyšíte ve zprávách televizních a rozhlasových stanic? Jinými slovy, i poctivý člověk se může stát obětí tvrdé manipulace...
OTÁZKA | Karla
Vážená paní Čurdová, jak tak sleduji dění v naší zemičce, nevycházím z údivu. Vadí mi, že ČSSD, která je stranou mého srdce, uzavřela v některých krajích spolek s ODS.Vadí mi také, že je ČSSD pro schválení Lisabonské smlouvy. Pokud bude pro ni v parlamentu ČSSD hlasovat, prohraje příští parlamentní volby.Lidé tuto smlouvu nechtějí, hovoříte s nimi?Čtete reakce na internetu? Je to stejné jako s radarem.A teď z jiného soudku: Pan Paroubek by měl - pokud je v televizi - ukázat příjemnější usměvavou tvář, je pořád jako kakabus. Domluvíte mu?Přeji hodně úspěchů ve Vašem konání.
ODPOVĚD | 23:38
Pokud budu s panem Paroubkem hovořit, pak mu přetlumočím Váš názor. A myslím si, že je třeba naplnit úsloví: "S úsměvem jde všechno líp."
OTÁZKA | Karla
Vážená paní Čurdová, ještě si dovolím odkaz na Novinky.cz na článek "Šlechtici se probouzejí a vznášejí nové nároky na majetek".A teď nás budou žrát, až z nás nezbude nic, tak jak to chtěl Velký vůdce. A bez krveprolití. Zabráníte tomu?
ODPOVĚD | 23:40
Překvapují mě jejich snahy, ale i "obdiv" ke šlechtickým titulům, které byly dávno zrušeny. Majetkové nároky řeší soudy a zákon nemůže mít zpětnou platnost. Restituce byly ukončeny.
OTÁZKA | Petra Míčková
Milá paní poslankyně, pokud by se náhodou stalo, že by byl radar prohlasován ve Sněmovně díky jednomu či dvěma přeběhlíkům, budete takto prohlasovanou smlouvu respektovat. Nemyslíte si, že přítomnost cizích vojáků na našem území by měla podléhat schválení ústavní většiny...? Pokud žijeme v demokratické zemi, proč ani referenda v Brdech pro naši vládu nic neznamenají?
ODPOVĚD | 23:41
Jak jsem již výše řekla, smlouva by měla můj plný respekt pouze v případě, že by byla schválena většinou občanů v referendu. Nikdo z nás poslankyň a poslanců jsme se ani náznakem lidí před volbami na základnu nezeptali, neměli bychom z tohoto závažného rozhodnutí lidi vynechávat.
Referenda v Brdech bych, být v kůži vládních představitelů, brala mnohem vážněji. Pan Topolánek a ostatní ve vládě svým ignorováním názoru občanů znevěrohudňují celý demokratický proces v očích lidí. A zapomínají, s arogancí sobě vlastní, že se říká: Hlas lidu, hlas boží...
OTÁZKA | Honza Klátil, Beroun
Mohla byste ve Sněmovně navrhnout přestěhování hlavní kanceláře ODS a strany Zelených na kótu 718, hned vedle budoucího radaru.. Několikrát jsem slyšel propagátory této šílenosti říkat, že to nebude NIC zářit a je to naprosto bezpečné zařízení. Mohli by nám to všem ukázat vlastním příkladem...?
ODPOVĚD | 23:44
To je prima návrh. Osvojím si ho, když dovolíte. Již jednou jsem jednomu senátorovi a starostovi za ODS říkala, že pokud pokud radar bude stát na golfovém hřišti v jeho městě, pak budu uvažovat i o jeho podpoře. Zabralo to - na svém golfovém hřišti ho nechtěl a já měla klid. Tím městem byla Hluboká nad Vltavou...
OTÁZKA | Václav Smeták
Jste dlouholetá poslankyně.Co jste dělala proti tomu,když pan Tvrdík (člen vlády ČSSD)začal vyjednávat s američany o radaru.Jednodenní hladovka se mi zdá jako malá a pozdní omluva národu! Pozdní probuzení je také probuzení ale stále pozdní!!
ODPOVĚD | 23:49
O jednání pana Tvrdíka jsem nevěděla. Byl ministrem obrany a poslanecký klub nebyl informován o konzultacích. Pokud Vás to uklidní, tak jsem nikdy nepodporovala naše zahraniční vojenská dobrodružství a humanitární bombardování považuji za zvěrstvo. A vývoz demokracie alá USA (především za administrativy pana Bushe ml.) mi také nepřijde nejvhodnější.
Pan Tvrdík, pokud vím, jednal s Američany na úplném začátku a jednalo se o úvodní konzultace – chápu to tak, že Američané něco nabídli a pan Tvrdík slíbil, že to v ČR přetlumočí. Žádné další kroky v tom pokud vím nečinil.
OTÁZKA | Václav Krusta
dobrý den, poslouchal jsem dnes projev pana Paroubka ve Sněmovně a běhal mi mráz po zádech, zvláště u pasáže o konci kapitalismu a nastolení socialismu. Chybělo jen rudé sukno a busta Lenina. Jeho vize všeregulující "národohospodářské" státostrany a škodících individualistů už tu myslím jednou byla. Nicméně, aby přešel k otázce: prostudovali jste si s kolegy poslanci a senátory za ČSSD a KSČM dobře na vystavené Mnichovské dohodě v senátu, jak se provádí zrada spojenců?
ODPOVĚD | 23:55
Asi jste pana Paroubka špatně slyšel. Nemyslím si, že si přeje konec kapitalismu a nastolení socialismu – a už vůbec ne režimu leninského typu.
Ano, Mnichovská dohoda je mi známa. A je pro mne stejně významným poučením jako nejspíše pro Vás. Ale jistě se také shodneme na tom, že dnes žijeme v jiném světě, než v roce 1938. Za hranicemi nehřímá Hitler a Česká republika není ohrožena vojenským útokem nějaké jiné země. Proto bych se raději vydala cestou diplomacie a mezinárodní spolupráce v oblasti tíživějších a urgentnějších problémů než je imaginární raketa z Íránu…

A o regulaci a kontrole finančních toků jsem slyšela na říjnovém zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy z úst Generálního tajemníka OECD. Vzhledem k jeho původu jej opravdu nelze považovat za člověka, který má v kanceláři bustu Lenina. Mrkněte někdy i na jiné než české servery. Třeba na Davosské ekonomické fórum.
OTÁZKA | Gabrielle
Krásný den,vážená a milá poslankyně Anno Čurdová.V diskusi na www.ct24.cz-Radar speciál:senát schválil smlouvu jsem objevila pravdivé a hluboce moudré příspěvky s logem Medvěd (Ursur arctus Sirikus)např.: ...důchodci v senátu hlasující pro zařízení, které může být nakonec příčinou, že ten důchodce si strom neobejme, neb tu žádný strom po, rozhodování myslitelů s rozumem ve tvaru kyje, už nezůstane...ani ten důchodce. Když selžou argumenty, musí přijít zastrašování silou a když ani to nestačí přichází násilí. I za cenu, že s nepřítelem násilník vybije i svou vlastní rodinu. To charakterizuje senátory za ODS- domněnka, že technika zachrání svět. Síla, že odstraní násilí a že se přece bojovalo vždycky, tak proč ne ve 3.tisíciletí, že? Prostě konzervativci, kteří k vůli svým představám světa jsou schopni ho i zničit...
Neměli by si političtí"pánové tvorstva"přestat vymýšlet záminky pro zbrojení:strašák Rusko,terorismus a řešit vše diplomaticky,nebo se dožijeme kolem roku2012 konce světa?
ODPOVĚD | 23:57
Ano, už jsme tady měli různé názvy pro válku – humanitární bombardování, válka na záchranu lidských práv… Proti válce a násilí se jen těžko bojuje válkou a násilím. Doufám, ale že ne všichni konzervativní politici jsou zapálení zastánci válečných konfliktů a nadprodukce zbraní… Doufám, že konec světa nás ještě nečeká. Se záminkami pro zbrojení s Vámi souhlasím. Dnes se například v Oslu jedná o zákazu kazetových a tříštivých bomb, které vybuchují ještě dlouhé měsíce a roky po odeznění konfliktu a zabíjejí obrovský počet nevinných civilistů a hádejte, které země nepřistoupí na jakékoliv snižování výroby… Státy jako například USA, Čína, Rusko, Indie, Pákistán či Izrael, jejichž představitelé sedí v Radě bezpečnosti a mají usilovat tak usilovat o bezpečnější svět… To jsou paradoxy, které mě nutí přemýšlet a stavět se proti dalšímu zbrojení…
OTÁZKA | Zbyněk Sázavský
Vážená paní poslankyně,
velice si vážím Vašeho odhodlání a Vašich aktivit proti záměru vlády postavit v ČR amer.voj.radar. Je strašné, že existují politici, kteří chtějí sobecky a bezohledně obětovat zdraví a životy lidí, zvířat a přírodu a dále suverenitu státu kvůli své myšlenkové zaslepenosti a servilitě vůči USA .
Zločinecký vpád armády USA do Iráku, za který nyní už konečně prezident G.W.Bush veřejně vyjádřil své politování, je velkým varováním před politikou násilí a válčení, ke které se uchyluje vláda USA. Postavit vojenskou základnu USA v ČR se rovná
pozvání fanatických sebevražedných atentátníků do naší země!
Jsem moc rád, že skončila diktatura KSČ, ale teď tu máme diktaturu záslepených a zbraníchtivých lidí z vládní koalice a jejich přisluhovačů, kteří se nám snaží namluvit, že pro mír je potřeba stále více zbrojit!!!
V archivu ČT nebo na www.neradaru.cz je k vidění pořad PORT z 17.9.2008 v 17:15 na ČT 2 o škodlivosti záření plán. pulsního radaru.
Co tomu říkáte?
ODPOVĚD | 23:59
Nemám co dodat...
OTÁZKA | Táňa
Dobrý den, paní poslankyně,
jak se díváte na úkol/poslání a postavení/situaci ženy v politice?
Osobně naprosto nejsem feministka a rovnoprávnost žen s muži je mi cizí, naopak kvůli prokazatelným rozdílům mezi pohlavími požaduji pro ženy výhody, :o)
Přeji kráásný den!
ODPOVĚD | 0:03
Dobrý den, děkuji moc za otázku. Prosím Vás, mohla byste se více rozepsat? Jaké ty výhody by byly asi tak nejlepší? A žena v politice? Myslím, že do ní patříme, ale ne proto, abychom ji zkrášlovaly a kultivovaly muže, ale proto, že máme životní zkušenost a názor, který je vždy jedinečný a nepřenositelný. A snad je to i o kvalitě rozhodování, demokracie a přístupu k lidem obou pohlaví.

Děkuji za všechny otázky a přeji vám vše dobré.