Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Odpůrci radaru žádají odložení smluv s USA o rok

26.11.2008

Praha - Radar v Česku a antirakety v Polsku nejsou jen věcí těchto zemí a USA. „Do debaty o protiraketové obraně se musí zapojit Evropská unie jako celek, a proto žádáme Topolánkovu vládu, aby přerušila jednání se svým americkým protějškem o rok,“ sdělil v úterý mluvčí hnutí Nenásilí Jan Tamáš.

K jeho slovům se připojil člen Ligy starostů proti radaru, starosta Jinců Jan Hála. „My podporujeme především referendum k této záležitosti, protože není možné z zásadního rozhodnutí vyřadit občany. Proto jsme minulý týden napsali i novému prezidentu USA Obamovi. Informovali jsme ho, že proti umístění radarové základny jsou v Česku dvě třetiny obyvatel,“ pravil Hála.

Obamu zároveň vyzvali k přehodnocení záměru vybudovat tento systém v Evropě, neboť by to jen zostřilo mezinárodní situaci. „Byli bychom svědky dalšího kola zbrojení, zvýšení napětí mezi USA a Ruskem, mezi Evropou a Ruskem,“ řekl Hála. Chce proto se svými kolegy z Ligy přenést část protiradarových aktivit do Evropského parlamentu.

Poslankyně ČSSD Anna Čurdová připomněla, že evropská veřejnost o záměrech Bushovy administrativy není příliš informována, a proto vítá veškeré kroky ke změně této situace. Stejně jako její komunistická kolegyně Kateřina Konečná ale zdůraznila, že řada významných evropských představitelů se k raketovému deštníku vyjádřila velmi kriticky. Tamáš dodal, že pod peticí proti radaru je nyní 140 tisíc podpisů a do řetězové hladovky se zapojilo 160 osobností.

O radarových smlouvách budou ve středu jednat senátoři

Na právě zahájené sněmovní schůzi poté o jediný hlas neprošel návrh šéfa KSČM Vojtěcha Filipa na vyřazení radarových smluv z listopadového sněmovní schůze. Podpořil ho i místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek. „Prezident Obama jasně řekl, že neuvolní další prostředky na protiraketovou obranu, pokud nebude prověřena účinnost celého systému, ratifikaci smluv je tedy nutné odložit,“ konstatoval Zaorálek.

Doplnil, že podobný přístup zvolilo i Polsko. Připomněl také slova francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že protiraketový systém nezvýší evropskou bezpečnost. Předseda evropské komise José Manuel Baroso nedávno připomněl, že unie by se měla soustředit na zvládnutí finanční krize, rozvíjení obchodních vztahů, ne na budování raketových systémů na hranicích.

Nakonec ale program celé schůze schválen nebyl, poslanci se rozešli a do konce roku se k radaru už nedostanou. Naopak senátoři se na svém prvním jednání v povolebním složení budou smlouvami s vládou USA zabývat už ve středu.

ODS sice v Senátu ztratila absolutní většinu, ale stále má dostatek sil, aby spolu s některými nezávislými kolegy dohodu o výstavbě protiraketové základny posvětila. Pokud ovšem příští rok poslanci zaujmou odlišné stanovisko, radar v Brdech stát nebude.

Zdroj: denik.cz


« zpět