Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Janem Tamášem

Ing. Jan Tamáš, PhD. je mluvčím hnutí Nenásilí a předsedou Humanistické strany. Narodil se v roce 1976 v Rychnově nad Kněžnou. Od roku 1997 se věnuje společenským aktivitám v rámci mezinárodního Humanistického hnutí. Ve stejný rok se stal členem Humanistické strany, pravidelně se účastní voleb a od roku 2005 je jejím předsedou. V roce 2006 stál u zrodu iniciativy Ne základnám, přes dva roky byl jejím mluvčím.

Dnes se podílí především na aktivitách v rámci hnutí Nenásilí, které vzniklo v prosinci 2007 a vešlo v širší známost zejména hladovkou Jan Tamáše a Jana Bednáře proti umístění vojenské základny USA na území ČR v květnu 2008, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území.

Jan Tamáš uznává nenásilí jako formu občanského boje za spravedlnost, mír a rovné příležitosti pro všechny lidi na Zemi. Inspiraci čerpá v nenásilných hnutích Mahatmy Gandhiho v Indii či Martina Luthera Kinga v USA. Jan Tamáš je doktorem v oboru Technická kybernetika, živí se poradenstvím v oblasti IT, je ženatý a žije v Praze.

Na vaše dotazy odpovídal Jan Tamáš ve středu 26.11.2008 .


položených otázek: 10
Položené dotazy
OTÁZKA | helena.galiova@gmail.com
Dobrý den,
zajímá mě Váš názor na vyjádření pana Havla v pondělí 17.11 t.r., že mladí musejí proti něčemu protestovat, tedy proč ne proti radaru. Velice mě tímto svým výrokem zklamal
.
ODPOVĚD | 17:10
Dobrý den,
domnívám se, že Václav Havel již není tím, za koho jsme ho dlouhá léta považovali. Vzorem a inspirací pro celý národ. Sice se prohlašuje za humanistu, ale současně schvaluje takové šílenosti, jako bylo bombardování bývalé Jugoslávie, nebo v dnešní době vojenskou okupaci Iráku. Jeho souhlas s trvalou přítomností amerických vojáků v Brdech je všeobecně znám.
Proto mě jeho slova u příležitosti výročí sametové revoluce nijak moc nepřekvapila. Odpovídají slovům člověka, který není ochoten připustit, že někdo může mít jiný názor a že je ochoten za tento svůj názor třeba i jít do ulic (koneckonců jako to udělal pan Havel také před devatenácti lety).
Tvrdit, že mladí musejí proti nečemu protestovat je pouze snahou zakrýt skutečnost, že v Česku jsou proti radaru dvě třetiny obyvatel, tedy nikoliv pouze mladí. Odpor proti radaru nepramení z nějaké mladické nerozvážnosti, ale naopak z hlubokého uvědomění, že pro mír a bezpečí je potřeba něco dělat, ne jen sedět doma na kanapi.
OTÁZKA | Václav Ruprecht
Dobrý den, zaujal mne váš dopis Zeleným s výzvou, aby se vrátili k zelené politice. Plánujete i vy návrat k humanistické a mírové politice, tedy vyhození obdivovatele raketových útoků Hizballáhu pana Májíčka z postu mluvčího Ne základnám? Myslím, že tento krok by rozhodně přispěl ke zvýšení důvěryhodnosti tohoto hnutí a možná by i zvýšil preference samotných humanistů z mikroskopických hodnot na alespoň celé procento nebo jeho násobky.
ODPOVĚD | 17:14
Dobrý den, zřejmě jste nezaznamenal, že jsme (humanisté) před zhruba měsícem z iniciativy Ne základnám po více jak dvou letech odešli. Proto o tom, kdo je či není mluvčím této iniciativy již nerozhodujeme. Náš "boj" proti radaru pokračujeme nyní v rámci hnutí Nenásilí.
OTÁZKA | Honza
Dobry den,
preji hodne uspechu ve vasi cinnosti.
Prekvapilo me ,ze ani Vy ani slecna Novomestska uz nejste mluvci Ne zakladnam, tak bych se chtel zeptat jestli se Humanisticka strana jeste podili na organizovani inic. Ne zakladnam a jestli ne tak proc?
Diky
ODPOVĚD | 17:20
Dobrý den,
děkuji za přání. Ani Ivona Novomestská ani já se již v iniciativě Ne základnám neúčastníme. Protiradarovému boji se teď věnujeme v rámci hnutí Nenásilí.
Atmosféra ve zmiňované iniciativě se postupem doby měnila a poslední dobou již nebyla (alespoň z našeho pohledu) pozitivní a konstruktivní, ale stala se těžkou, byrokratickou, formální. Navíc se začalo věnovat vnitřním bojům víc energie, než samotnému boji proti radaru. Proto jsme se rozhodli pokračovat v boji proti radaru v rámci jiné platformy.
Jistě chápete, že to nebylo rozhodnutí lehké, vždyť jsme iniciativu Ne základnám před více jak dvěma lety pomáhali dát dohromady. Přesto ale zůstávat dál by bylo jen mrháním energie, kterou teď potřebujeme k protiradarovému boji víc než kdy jindy.
OTÁZKA | Karel Novák
Jde o část vašeho dopisu prezidentovi USA a to:
"Evropa by se měla díky tomuto předsunutému systému stát hlavním bojištěm v případném konfliktu a že z České republiky by se díky radaru stal terč prvního útoku."

Můžete mě vysvětlit co má, tím co uvádím výše, na mysli celá ta suita co je pod tím dopisem podepsána? Za co je tam třeba děkovat? Za to, že se staneme hlavním bojištěm, nebo terčem prvního útoku? Uvědomuje te si jaký nesmysl jste poslali? Vy si opravdu myslíte, že díky tomu, že někoho přejede vlak, tak bude celý život na vozíčku štěstím bez sebe? Je vám jasné, že jste vyrobili paskvil, se kterým si ten adresát nebude vědět rady, co vlastně namítáte, když za to dějujete? Nebo v té "Američẗině" je to tak normální? To je poton otázka, zda jsou normální Američane.
ODPOVĚD | 17:24
Dobrý den,
zřejmě narážíte na slovo "díky" v citované větě. Jde o nepřesnost, správně by tam mělo být slovo "kvůli". Nicméně v anglickém originálu je tato věta správně, takže nebojte: za to, že bychom se stali bojištěm mezinárodního konfliktu nikomu neděkujeme.
Každopádně jsem rád, že jsou lidé, kteří studují tak pečlivě dokumenty kolující v českých médiích. V této souvislosti by mě zajímalo, co říkáte na to, jak zkreslené informace dnes podává většina médií ? Viz. například konflikt v Gruzii, kdy většina "západních" médií informovala tak, jako by Rusko bylo agresorem, přitom skutečnost byla zcela opačná, neboť první útok zahájila Gruzie na Jižní Osetii. V souvislosti s takovýmito mediálními válkami je jedno naše nepřesné slovíčko v české verzi dopisu zcela zanedbatelné.
OTÁZKA | Lukas Barek
Dobry den chtel bych se zeptat, jestli hrozi napadeni strelami s jadernymi nalozemi jestli ano v jake mire po nebo pred dokoncenim vystavby radaru? protoze atomova bomba zajisti uplne zniceni cile. muj e-mail radiation210@seznam.cz dekuji za odpoved a preji hodne uspechu.
ODPOVĚD | 17:30
Dobrý den, v případě, že bychom se ocitli uprostřed globálního konfliktu, ve kterém by již došlo k použití jaderných zbraní, je téměř jisté, že i při útoku na tento radar by potenciální útočník volil raději hlavici jadernou než konvenční a to čistě z praktického důvodu: zatímco jaderná hlavice by cíl bezpochyby zničila i v případě, že by její nosič (tedy raketa) dopadl desítky či stovky metrů vedle radaru, u konvenční nálože by takovou jistotu nemoh mít.
Ovšem to se bavíme o situaci, kdy by již probíhal globální konflikt i s jadernými zbraněmi. Já osobně doufám a dělám vše proto, aby k takovému konfliktu nikdy nedošlo. Protože pokud k němu dojde, bude již pozdě modlit se, aby na nás přiletěla "jen" konvenční hlavice a ne jaderná. Udělejmě již dnes všechno pro to, aby k takovému konfliktu nikdy nedošlo. Udělejme již dnes všechno pro to, aby se jaderné zbraně začaly postupně demontovat a výhledově abychom byli planetou bez těchto šílených zbraní! To jsou ty skutečné zbraně hromadného ničení! Dokud zde budou, nikdy nebudeme skutečně bezpeční.
OTÁZKA | Gabrielle(42 dnů hladovějící proti radaru a raketovému štítu v E
Krásný den a díky všem dobrým bytostem,pozemským i nadpozemským,které mě provázely po mé dobrovolné hladovkové Golgotě o vodě svojí podporou a světlem,které jsem občas intenzívně vnímala.Nicméně musím poděkovat i těm bytostem,které od 40.dne začaly vysílat žel Bohu vůbec ne nenásilné,ale naopak hrubé,negativní,agresivní,temné a zlé energie tak silně,že jsem se rozhodla 42.den hladovku ukončit,protože to už bylo fakt o život.Negativní mysl má strašlivou sílu!Děkuji jim proto,že jsem si sáhla až na samé dno svých sil a byli to ti nejlepší učitelé co se týče smrti ega,které vlastně neexistuje.Hodně dobrá duchovní lekce a zkouška :-)Jinak do 39. dne to byla vcelku brnkačka:-))
Mám radost,že vyhrála i v senátu pozitivní,tvůrčí a mírutvorná ČSSD.Díky všem voličům,kteří poslali svým hlasem radar do kytek! Prosila jsem o to tam "Nahoru".
Jene,věříte,že nakonec vezmou američtí,francouzští a proevropští demokraté rozum do hrsti a smrtelně nebezpečný,zbytečný a drahý raketový štít odmítnou?
ODPOVĚD | 17:34
Ahoj Gábino, jsem rád, že už zase jíš a že budeš v radarovém boji pokračovat s námi brzo zase v plných silách. Co se týká tvého dotazu: já věřím, že zdravý rozum nakonec zvítězí. Ale s pouhou vírou se nespokojím. Protože kdyby náhodou nakonec přecijen zdravý rozum nezvítězil, nemohl bych žít v klidu s vědomím, že jsem pro to nic neudělal. Proto se snažím seč mi síly stačí upozornit lidi na všech stranách, ve všech zemích, všech různých vyznání a kultur na nebezpečí spojené s rozšiřováním systému Hvězdných válek do Evropy, na nebezpečí spojené s novým kolem zbrojení, které už se roztáčí (viz. hrozba rozmístění Ruských raket v Kaliningradské oblasti), na nebezpečí světové války. Nelze věřit, že "oni" přinesou změnu. Je potřeba se o tu změnu zasadit. Neboli jak říkal Gándhí: Změnou, kterou čekáme ve světě, se musíme stát sami.
OTÁZKA | Zdeněk Kupka
dobrý den, více než polovina čechů nechce Lisabonskou smlouvu (http://www.novinky.cz/clanek/144803-vic-nez-polovina-cechu-nechce-lisabonskou-smlouvu-malokdo-ji-rozumi.html), přesto je nám stále vnucována shora byrokracií, i když odebírá lidu právo rozhodovat a převádí ho do Bruselu. Nyní nastavá rozhodující moment boje s touto smlouvou. Plánujete nějaké demonstrace před Lidovým domem nebo parlamentem za referendum o této smlouvě nebo popřípadě za její odmítnutí, když jdou politici zjevně proti vůli lidu?
ODPOVĚD | 17:38
Dobrý den, problém Lisabonské smlouvy a Evropské integrace obecně je jedním z nejzávažnějších problémů, které dnes máme jako evropané před sebou. Nicméně není (alespoň podle mého názoru) tak urgentním, jako je hrozba nového kola zbrojení, eskalace mezinárodního napětí a možné války na evropském kontinentu. Musíme se nejdříve zasadit o to, abychom tu vůbec přežili a teprve potom se můžeme bavit o tom, jak tu chceme žít. Proto z mého pohledu ačkoliv je tohle téma velmi závažné, věnuji svoji energii zabránění umístění nových základen USA ve středu Evropy. Až tento nenásilný boj vyhrajeme, určitě se vrhneme na další akutní problémy, ať už to bude privatizace zdravotnictví, školství, Lisabonská smlouva či jiný problém
OTÁZKA | Richard Sinbártl
Dobrý den,
co si myslíte o lidech, kteří si myslí, že lidové referendum by mělo rozhodnout o složitém právnickém dokumentu o několika tisíci stránkách (Lisabonská smlouva), ale zároveň nemělo rozhodovat o jednoduchém faktu dlouhodobé přítomnosti cizí armády na našem území .
ODPOVĚD | 17:44
Dobrý den, velmi dobrá otázka. Vlastně v ní ukazujete rozpor, který tito lidé mají ve svém uvažování. Jde o podobný rozpor, jako má většina poslanců ODS když říká, že nejsme dostateční experti na to, abychom rozhodli o tak závažné otázce, jakou je radar. Takže na jednu stranu jsme dostateční experti na to, abychom rozhodli o tom, koho za sebe necháme 4 roky rozhodovat o našich osudech, ale na druhou stranu nejsme dostateční experti na to, abychom za ně v jedné takové záležitosti rozhodli přímo. Jak jistě vidíte, jde o zásadní rozpor, který není možné ničím zakrýt.
Podle mého názoru o zásadních otázkách (jako je například vstup cizích vojsk na naše území, rozdělení republiky, vstup naší země do mezinárodního vojenského paktu, či zásadní omezení suverenity země) musí být vypsáno všelidové hlasování. A pokud parlament takové hlasování nevypíše sám, musí mít občané k dispozici nástroj, jak takového vypsání dosáhnout vlastními silami. To vše mělo být již dávno zakotveno v zákonu o obeceném referendu, který ale za 19 porevolučních let naši zákonodárci ještě nebyli schopni schválit. V posledních letech pak z důvodu negativního postoje ODS (poslední hlasování v roce 2006 zamítnul senát s většinou ODS). Jakkoli si tato strana říká "demokratická", uvažování jejich vůdců je bohužel stále ještě značně ovlivněno totalitním režimem, ve kterém vyrůstali.
OTÁZKA | matejcihak@email.cz
Dobrý den pane Tamáši, velmi si vážím, toho, co děláte.

Chtěl bych se jen zeptat, co si myslíte o vzrůstajícím vlivu Dělnické strany, jestli se k tomuto problému chystáte nějak vyjádřit nebo něco podniknout. Osobně bych to v rámci hnutí Nenásilí navrhoval.
ODPOVĚD | 17:54
Dobrý den, děkuji za povzbudivá slova a těším se, že se přidáte. Jedině tak máme šanci zvítězit.
Kdykoliv se zhoršují životní podmínky lidí, rodí se více a více extrémní názorové proudy a čím zoufalejší lidé jsou, tím snadněji se k takovým proudům přidají. Tak například Adolf Hitler získal podporu milionů němců, podobně jako Stalin a mnozí další tyrani, kteří přišli s vizí jednoduchého řešení složitého problému. Stačilo ukázat na židy, a všem bylo jasné, kdo může za jejich problémy.
Podobně dnes dochází k novému nástupu fašismu, kdy v některých evropských zemích jsou za původ všech problémů země považování imigranti. U nás se pak vše háže na romy. To je přesně ten zjednodušený pohled na svět, který ale ve složité době plné zmatených návrhů a zhoršující se životní situace většiny lidí nalézá úrodnou půdu.
Lidé dobré vůle by měli bojovat proti xenofobii, rasismu, sexismu a mnoha dalším formám násilí nikoliv tím, že se jim budou stavět na odpor, ale tím, že začnou vytvářet alternativu dnešnímu společenskému uspořádání. Protože je to právě dnešní chod věcí, který těmto násilnickým fenoménům dává život, který jim vhání příznivce do jejich řad, který umožňuje jejich fungování. Když nebudou v naší společnosti nespokojení lidé, kteří by sváděli vinu za svou situaci na cikány, cizince, ženy, muže, důchodce, mladé či kohokoliv jiného, nebude ani násilí s takovým pohledem spojené.
Řešením je tedy zlepšit životní podmínky lidí. Usilovat o překonání násilí a utrpení v každodenních životech lidí a tím pak v důsledku zmizí i všechny výše zmiňované negativní jevy. A to je přesně to, o co v hnutí Nenásilí usilujeme.
OTÁZKA | Lucie
Milý Jane Tamáši, chci se zeptat jak mohu podpořit protesty proti radaru? Chystáte nějaké akce v nejbližším čase? Mějte se hezky. Nechci radar! Lucie
ODPOVĚD | 18:00
Milá Lucie, způsobů jak můžeš podpořit aktivity proti radaru je mnoho. Vytvořili jsme speciální stránku, kde je popisujeme. Najdeš ji tady.
Kromě toho teď chystáme hned dvě akce. tou první je happening už příští pondělí, 30.11. v 9:00 před sídlem vlády. Během něj přijde "zubatá" poděkovat ministrům za výhodnou zakázku, kterou získala podpisem smluv o radaru v ČR. Chceme tak upozornit na nebezpečí válečného konfliktu, které bude hrozit České republice, pokud na jejím území bude umístěn radar USA, a zapůsobit na svědomí ministrů, kteří tyto smlouvy vyjednali nebo je pomohli schválit. Přijďte i vy podpořit akci oblečeni v černém. Sraz je u metra Malostranská v 8:00.
Druhá naplánovaná akce je happening "Neviditelní". V Praze je sraz u Národního divadla ve 13h v neděli 7.12., průvod projde centrem města a bude zakončen před ČT na Kavčích horách. Tentokrát půjdeme v bílém, neboť podle českých médií jsou dvě třetiny čechů nesouhlasících s radarem neviditelní (nejsou v médiích vůbec vidět). V Brně je sraz na Moravském náměstí taky ve 13 hodin.
Děkuji za všechny dotazy a těším se zase někdy na chat.