Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Zprávy, které nejsou, ale mohly by být v běžných médiích

16.11.2008 - AKT-INFO - Vydání č. 59 a 60
SEZNAM ZPRÁV V TOMTO VYDÁNÍ
1 - Při amerických útocích byly zabity desítky Afghánců
2 - Rekordní volební účast v USA
3- Pákistán naléhá na Američany, aby zastavili raketové útoky
4 - Izrael zastaví finance pro neoficiální usedlíky
5 - Zimbabwe i USA hlasovaly proti nové dohodě OSN o obchodu se zbraněmi
6 - Obama nezaručuje podporu pro bushův raketový štít
7 - Poradci Pentagonu tvrdí, že americký vojenský rozpočet je „neudržitelný“
8 - Blokáda zabraňuje potravinové pomoci OSN pro pásmo Gazy
9 - Bush schvaloval útoky kdekoliv na světě

----
PŘI AMERICKÝCH ÚTOCÍCH BYLY ZABITY DESÍTKY AFGHÁNCŮ
Dnes zemřelo dalších sedm civilistů při bombardování amerických letounů v severozápadním Afghánistánu. Při větším americkém bombardování na jihu Afghánistánu začátkem týdne bylo zabito několik desítek civilistů. Televize Al Jazíra informuje, že zemřelo nejméně třicet civilistů a mnoho dalších zůstalo uvězněno v troskách ve vesnici Shah Wali Kot. Místní lidé odhadují, že zahynulo mezi třiceti až devadesáti osobami, hlavně ženy a děti. Svědkové v provincii Kandahár tvrdí, že tyto oběti se právě účastnily svatební slavnosti, když vtom se na ně snesl útok. Afghánský prezident Hamid Karzai vyzval budoucího amerického prezidenta Baracka Obamu, aby hned po nástupu do funkce zavedl opatření k omezení počtu civilních obětí leteckých útoků. “Prvním požadavkem pro čerstvě zvoleného amerického prezidenta je to, že musí zastavit zabíjení civilistů a přemístit válku do úkrytů a tábořišť teroristů,” řekl Karzai
6/11/08

REKORDNÍ VOLEBNÍ ÚČAST V USA
V úterý zvítězil Barack Obama výraznějším poměrem při hlasování než kterýkoliv jiný demokrat od zvolení Lyndona Johnsona v roce 1964, přičemž porazil Johna McCaina v poměru 52 ku 46 procentům. Volební účast se odhaduje na 64 procent, což je nejvíce za sto let. Tisková agentura Associated Press uvádí, že svůj hlasovací lístek vhodilo údajně více než 136 miliónů Američanů, čímž byl překonán rekord 122 miliónů z roku 2004. Podle průzkumu této agentury, více než šedesát procent voličů dalo na první místo svých politických zájmů ekonomiku. Deset procent voličů uvedlo válku v Iráku, zatímco devět procent uvedlo terorismus a dalších devět procent zdravotní péči.
5/11/08

PÁKISTÁN NALÉHÁ NA AMERIČANY, ABY ZASTAVILI RAKETOVÉ ÚTOKY
Pákistánský ministr obrany Chaudhry Ahmed Muchtar naléhá na Spojené státy americké, aby zastavily raketové útoky v Pákistánu, neboť pouze podněcují protiamerické nálady a nepomáhají řešit bezpečnostní situaci: Chaudhry Ahmed Muchtar takto otevřeně varoval generála Davida H. Petraeuse, nového amerického velitele amerických vojenských sil na celém Blízkém východě a ve střední Asii. Za poslední dva měsíce došlo při sedmnácti amerických leteckých útocích k úmrtí nejméně sto pákistánských civilistů.
4/11/08

IZRAEL ZASTAVÍ FINANCE PRO NEOFICIÁLNÍ USEDLÍKY
Izraelská vláda se rozhodla zastavit finanční podporu pro neoficiální židovské usedlíky na Západním břehu Jordánu poté, co došlo k několika střetům mezi židovskými usedlíky a izraelskými bezpečnostními složkami. Rozhodnutí se týká více než stovky tzv. divokých kolonií, které byly postaveny na Palestinském území na Západním břehu. Napětí mezi usedlíky a Izraelskou vládou se v posledních týdnech zvyšovalo. Jeden rabín z usedlostí na Západním břehu přirovnal Izraelské bezpečnostní složky k "Nacistům v Polsku" za Druhé světové války. Mezitím šéf Izraelské domácí tajné služby Shin Bet sdělil kabinetu, že se "extrémně obává" pokusů pravicových extremistů o provedení atentátů v průběhu únorových voleb. Jeden ze členů Izraelského kabinetu prohlásil: "Usedlíci nemyslí jako my, jejich myšlení je mesianistické, mystické, satanistické a iracionální. Před třinácti lety, 10. listopadu, byl židovským extremistou zavražděn  premiér Itzhak Rabin při mírovém shromáždění v Tel-Avivu. Přes to, že izraelská vláda začala omezovat podporu pro nelegální usedlíky na palestinském území, ve čtvrtek vypukly další boje mezi izraelskou armádou a palestinskými ozbrojenci. Palestinci vypálili několik raket proti Izraeli poté, co izraelská armáda zaútočila na bojovníky v Gaze.
5/11/08

ZIMBABWE I USA HLASOVALY PROTI NOVÉ DOHODĚ OSN O OBCHODU SE ZBRANĚMI
Spojené státy americké společně se Zimbabwe hlasovaly jako jediné dva státy proti návrhu nové smlouvy Organizace spojených národů, která by upravovala regulaci mezinárodního obchodu se zbraněmi. Podle britského velvyslance při OSN, Johna Sawerse, došlo v souvislosti s obchodem se zbraněmi k „celkem podivuhodnému spojeni“ těchto dvou údajných protivníků. Američtí představitelé se k tomu vyjádřili tak, že sice nechtějí podporovat nelegální obchodování se zbraněmi, ale že zároveň odmítají přijmout přísnější pravidla. Sawers řekl, že se očekává nástup nového amerického prezidenta do úřadu, neboť jeho politika vůči obchodu se zbraněmi by měla být jiná, než politika George W. Bushe. „Dohoda by měla právě ten dopad, že by vyvíjela tlak na nezodpovědné a nezákonné přemisťování zbraní a jejich vývoz,“ řekl Sawers. Někteří další velcí vývozci zbraní, jako jsou Rusko, Čína nebo Izrael, se zdržely hlasování, čímž rovněž daly výrazně najevo svou neochotu k přijetí nových pravidel.
4/11/08

OBAMA NEZARUČUJE PODPORU PRO BUSHŮV RAKETOVÝ ŠTÍT
Nově zvolený americký prezident Barack Obama odmítá zaručit další pokračovaní kontroverzního systému raket a vojenských základen ve střední Evropě, který doposud silně prosazoval George W. Bush. Mluvčí nově zvoleného prezidenta objasnil jeho stanovisko poté, co polský prezident Lech Kaczyński řekl, že obdržel ujištění, že v programu bude pokračováno i za nové americké vlády. Americký experimentální systém raketové obrany, jehož součástí je i radarová základna v České republice, je často kritizován jako finančně nákladný, technicky vadný a zcela nepoužitelný z hlediska ochrany národní bezpečnosti. Bushova vláda tvrdí, že systém raket má chránit Evropu před iránskými raketami, ale v Evropě je systém převážně vnímán jako zbraň umožňující budoucí vojenské útoky proti Rusku a dalším protivníkům nebo jako geopolitická strategie,  jejímž cílem je oslabit vojenskou a zahraničně-politickou integraci Evropy. Obama se také již vyjádřil k některým dalším projektům, které se budou zásadně lišit od dosavadního směru Bushovy politiky. Například vězni v Guantanámu by měli být buď propuštěni nebo zákonně souzeni americkými soudy. Dalším krokem by také měl být zvrat Bushovy daňové politiky, která snížila daně těm, jejichž příjmy byly vyšší než 250 000 dolarů za rok.
10/11/08

PORADCI PENTAGONU TVRDÍ, ŽE AMERICKÝ VOJENSKÝ ROZPOČET JE "NEUDRŽITELNÝ"
Skupina amerických vojenských poradců "Defense business board" varuje nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, že současný rozpočet Pentagonu "není ekonomicky udržitelný" a měl by být snížen. V jedné zprávě pro vnitrovládní použití poradci píší, „Současnou rutinu není možně dále provozovat.” Podle deníku Boston Globe doporučili poradci Obamovi zrušit drahé a zastaralé zbrojní programy a soustředit se na jiné priority. Zmíněné zbrojní programy zahrnují například protiraketový štít, o kterém se řada vědců domnívá, že je technicky nerealizovatelný. Rozpočet Pentagonu a další náklady Ministerstva obrany tvoří polovinu všech ročních amerických federálních výdajů, mimo dlouhodobých fondů. Nicméně do toho ani nejsou započítány další náklady spojené s vojenskými záležitostmi mimo ministerstvo jakými je například vývoj nových jaderných zbraní v rámci ministerstva energetiky (9,93 miliardy dolarů), sociální podpory veteránům (33,2 miliardy dolarů) a dokonce ani náklady na války v Iráku a v Afghánistánu (170 miliard v roce 2007). Dohromady vynakládá americká vláda kolem jednoho biliónu dolarů na výdaje spojené s obranou. Nedávná státní studie odhalila, že v devadesáti pěti největších zbrojních programech Pentagonu překročil rozpočet počáteční odhady o téměř 300 miliard dolarů. I podle konzervativních odhadů utrácejí Spojené státy za zbrojení téměř tolik, co všechny ostatní země na světě dohromady.
11/11/08

BLOKÁDA BRÁNÍ POTRAVINOVÉ POMOCI OSN PRO PÁSMO GAZY
Humanitární agentura OSN varuje, že v důsledku poslední izraelské blokády pohonných hmot docházejí na palestinských územích potraviny. Statisíce lidí nyní čelí nedostatku potravin a hrozbě hladu. OSN zodpovídá za přísun potravin pro 750,000 Palestinců v pásmu Gazy. Izrael tvrdí, že poslední blokádu uvalil v reakci na vypálení palestinské rakety, jenž přišlo po izraelském raketovém útoku, ve kterém minulý týden zahynulo šest lidí. OSN tvrdí, že Izrael zablokoval několik lodí s humanitárním nákladem, včetně jedné určené pro školu  zrakově postižených dětí. Mluvčí OSN Christopher Guiness novinářům sdělil: „Tyto nevidomé děti, pokud jsem si vědom, rakety neodpalují…Statisíce obyčejných lidí, včetně nevidomých dětí, kterým bychom mohli poskytnout pomoc, jsou prakticky trestáni principem kolektivního trestu.“ Dále izraelská vláda tento týden také blokuje všem mezinárodním novinářům vstup na území pásma Gazy. Asociace mezinárodních novinářů odsuzuje tento krok jako "vážné porušování svobody tisku". Mezitím na izraelské vojenské základně poblíž pásma Gazy prohlásil odstupující izraelský premiér Ehud Olmert, že eventuálně bude na Gazu zahájen rozsáhlý vojenský útok.
13/11/08

BUSH SCHVALOVAL ÚTOKY KDEKOLIV NA SVĚTĚ
Podle amerického listu The New York Times provedla americká vojska od roku 2004 v Sýrii,  Pákistánu a v dalších zemích více než deset útoků. Tajné rozhodnutí k útokům podepsal tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld, načež je pak schvaloval president Bush. Tato politika vznikla na základě tajného nařízení prezidenta. Ten umožňoval americké armádě zaútočit kdekoli na světě v případě, že se tam objevila i nejmenší zmínka o hledané Al-Kajdě. Zdá se, že útok provedený minulý měsíc v Sýrii je zatím nejnovější z řady útoků, ke kterým došlo na základě tohoto nařízení. Sýrie tvrdí, že při útoku bylo zabito osm civilistů. Na těchto útocích se často podílela také CIA.
10/11/08

=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

====
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

====

http://www.akt-info.wgz.cz/

« zpět