Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Šéf raketové obrany USA se bojí, že Obama nechce radar

16.11.2008

Online deník Aktuálně.cz přinesl zprávu, že: "Ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu (Missile Defense Agency) generálplukovník Henry Obering dnes varoval, že nově zvolený prezident Barack Obama "poškodí americké zájmy," pokud se rozhodne zrušit výstavbu protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice."

Nutno však panu Oberingovi připomenout, že Bushova administrativa nachází podporu jen u výrazné menšiny američanů. Tedy pokud lze mluvit o poškozování amerických zájmů, je to právě politika Henryho Oberinga, která zahrnuje základnu s radarem a patří k jeho hlavním projektům.

Dále Aktuálně.cz uvádí: "Pokud nyní evropskou část protiraketové obrany zrušíme, oslabíme tím naše možnosti nasadit v budoucnosti naše síly a techniku v této oblasti. A oslabíme tím i pozici Spojených států v NATO," řekl Obering, který kvůli radaru navštívil Českou republiku.

Znamená to tedy, že hlavním cílem je nasazení vojenských sil USA v Evropě a tím i upevňování moci a kontroly Spojených států, přesněji Bushovy administrativy? Určitě to zapadá do současného trendu zbrojení, kdy má USA ve světě rozmístěno přes 700 vojenských základen a stovky jaderných zbraní po Evropě.

Agentura AP ve své zprávě o Oberingově projevu uvedla, že systém je přijímán většinou demokratů mnohem chladněji než republikány. A demokraté nyní mají nejen prezidenta, ale ovládají i obě komory Kongresu. Jak Sněmovnu reprezentantů, tak i Senát.


« zpět