Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Sarkozy proti raketovým základnám v Evropě

15.11.2008 - tyden.cz
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v tomto pololetí předsedá EU, se dnes vyslovil proti zřizování nových raketových základen v Evropě, tedy jak té ruské v kaliningradské oblasti, tak amerických v Česku a Polsku. Evropská unie se kromě toho na summitu v Nice dohodla s Ruskem na obnovení jednání o strategickém partnerství poté, co jej v srpnu odložila kvůli rusko-gruzínskému konfliktu.

V této souvislosti Sarkozy vyzval svého ruského kolegu Dmitrije Medveděva, aby "udělal pokrok" ve stahování ruských sil z Gruzie.

Znepokojení projevil Sarkozy také nad záměrem Ruska umístit v kaliningradské enklávě mezi Polskem a Litvou rakety v reakci na plánovaný americký protiraketový štít v Česku a Polsku. Francouzský prezident navrhl, aby se plány na nové základny v Evropě zmrazily až do uspořádání bezpečnostní konference někdy v polovině příštího roku. Rozhovorů by se měli zúčastnit zástupci Ruska a zemí NATO, potažmo EU, ale především USA.

Sarkozy rovněž vyslovil názor, že budování nových raketových základen v Evropě bezpečnosti starého kontinentu nepomůže. Medveděv však hájil ruský záměr s tím, že nejde o nějaký jednostranný krok, ale o reakci na podle něj svévolné rozhodnutí některých evropských zemí bez konzultace s jinými nechat na svých územích umísťovat cizí rakety.

V Česku chtějí Američané postavit protiraketový radar; s tímto zařízením má být propojeno silo s desítkou protiraketových střel na polském území.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po setkání se svým českým prostějškem Karlem Schwarzenbergem v Praze nicméně řekl, že Česká republika a Polsko doufají, že projekt americké protiraketové ochrany ve střední Evropě bude pokračovat.

Před novináři šéf polské diplomacie uvedl, že v této věci nečeká žádné revoluční obraty, i když mu nastupující americký prezident Barack Obama osobně řekl, že se chce před rozhodnutím o pokračování projektu ujistit o funkčnosti systému.

Z dnešního summitu EU-Rusko v Nice vyplynulo, že jednání o partnerství v hospodářské spolupráci, která jsou ukazatelem oteplování vztahů mezi oběma stranami, začne 2. prosince v Bruselu na úrovni šéfů delegací. Původně měla unie v úmyslu čekat až na úplný odchod ruských jednotek z Gruzie, pak ale ze svého požadavku slevila. Sarkozy nicméně Medveděvovi připomněl, že se od Ruska další odsun vojenských oddílů z konkrétních oblastí očekává.

Medveděv také na schůzce se Sarkozym vyjádřil plnou podporu francouzskému návrhu uspořádat po sobotním summitu zemí skupiny G20 ve Washingtonu do sto dní další podobný summit, na němž by se řešily následné kroky.

Důvodem je to, že by se další vrcholné schůzky již mohl zúčastnit nově zvolený americký prezident Barack Obama. Ruský prezident dnes podpořil změny v mezinárodním finančním systému a jeho významných institucích, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka.

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/sarkozy-proti-raketovym-zakladnam-v-evrope_90564.html

« zpět