Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Berlusconi: Raketová obrana USA je provokace

13.11.2008

„Raketová obrana USA v Evropě je provokace stejně jako možný vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO,“ řekl včera italský premiér Silvio Berlusconi pro italský deník Corriere Della Sera »

Italský premiér vyjednává smír mezi Bushem a Medveděvem s jasným cílem: vyhnout se nové studené válce.

„Řeknu to jasně, myslím si, že dochází k provokaci vůči Ruské Federaci jako například v případě projektu umístění raket v Polsku a radaru v ČR“. Silvio Berlusconi z města Smirne vstoupil do sporu mezi USA a Ruskem na téma raketové obrany a dal jasně za pravdu prezidentovi Medveděvovi, který odmítl, že by Rusko na projektu spolupracovalo za podmínkek, které mu Bushova administrativa navrhla. Podle Berlusconiho je provokací také uznání Kosova a možný vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO.

Rizika pro svět

Berlusconi zdůraznil, že provokace ze strany západu vyvolaly jasné reakce Moskvy. Rusko odpovědělo slovy, které administrativa USA považovala za arogantní. Ruská reakce nabyla konkrétnější podoby v proslovu prezidenta Medveděva před Dumou v prohlášení, že Rusko umístí rakety v Kaliningradu.

Podle Berlusconiho tento střet mezi Ruskem a Západem představuje hrozbu konfliktu mezi těmito dvěma obrovskými zbrojními arzenály. Je to chyba, která může vést až k zničení světa.

„Je třeba vrátit se k dohodám a překonat hrozivé roky studené války. Proto se velice snažím, aby bylo do agendy prezidenta Ruské federace brzy zařazeno setkání s nově zvoleným prezidentem USA Barackem Obamou.“

Zdroj: Corriere Della Sera »


« zpět