Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

V Rožmitále bude americký fyzik, který tvrdí, že USA mají s radarem jiné záměry

12.11.2008 - pribramsky.denik.cz

Příbram/ Do Rožmitálu se chystá Theodor Postol, jenž je považován za velkého znalce protiraketové obrany a který tvrdí, že USA zamlžují pravý účel radaru v Brdech.

Liga starostů obcí proti radaru po krátké odmlce znovu hlasitě vytáhla do boje proti radaru, který by mohl stát v Brdech.

Společně s občanskou iniciativou Nenásilí, ale i hnutím Greenpeace navazuje další kontakty s vlivnými lidmi z řad kritiků rozšiřování amerického protiraketového systému.

Na pozvání Jana Tamáše, mluvčího hnutí Nenásilí přijel v pondělí do Rožmitálu europoslanec Giulietto Chiesa, který si vyslechl, co starosty Podbrdska pálí a dozvěděl se od nich, jak česká vláda ingnoruje názory většiny národa.

Poslanec poradil Lize starostů, aby se z toho důvodu spolu s občanskými iniciativami obracela e-maily na Evropský parlament.

Giulietto Chiesa překvapil přítomné starosty tvrzením, že Evropský parlament se problematikou radaru nikdy nezabýval.

„Premiér Topolánek nám tvrdí, že tomu nerozumíme a že evropské vlády uznávají nutnost radar v Brdech postavit,“ řekl poslanci nejhlasitější odpůrce radarové stanice Jan Neoral.

„Kdybych potkal premiéra Topolánka, řekl bych mu, že lže,“ reagoval na to Giulietto Chiesa, který má na bezpečnost Evropy dost odlišný názor oproti vládám Česka a Polska.

Je totiž zastáncem názoru, aby bezpečnost v Evropě byla posuzována a řešena jakousi evropskou radou bezpečnosti, jejíž součástí musí být podle něj i Rusko.

Starostové domlouvali s iniciativou Nenásilí další akce proti radaru. „Liga starostů rozhodně neusnula. Byly volby, a tak jsme měli jiné starosti. Budeme nadále bojovat proti zařízení, které může vyvolat další kolo zbrojení a jen zhorší bezpečnost,“ řekl před časem Deníku Neoral.

O systému protiraketové obrany USA budou starostové znovu diskutovat v Rožmitále. Příští čtvrtek tam totiž přijede Američan Theodor Postol, aby prezentoval výsledky svého bádání věnovaného systému protiraketové obrany. „Profesor Postol je jedním z největších odborníků přes protiraketovou obranu a funkce jednotlivých komponentů.

Věnuje se i rozšíření tohoto systému a díky své perfektní vědecké argumentaci tvrdí, že důvody, proč má být radar postaven v Brdech, jsou zcela jiné, než americká administrativa udává,“ podotkl Jan Friedinger z hnutí Greenpeace, které profesora pozvalo.

Beseda v Rožmitále se koná ve Společenském centru od 16 hodin a bude přístupná veřejnosti.

Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/v-rozmitale-bude-americky-fyzik-ktery-20081111.html


« zpět