Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Video: Europoslanec Giulietto Chiesa je pro vytvoření evropské bezpečnostní rady, kde bude i Rusko

11.11.2008 - pribramsky.denik.cz

VIDEO: Návštěva italského europoslance Giulietta Chiesy »

Rožmitál/ Nezávislý poslanec Evropského parlamentu, Ital Giulietto Chiesa si vyslechl od starostů z podbrdských obcí názory na americký radar, který by mohl stát v Brdech. Sešel se s nimi v pondělí v Rožmitále pod Třemšínem před mezinárodní konferencí v rámci kampaně Evropa pro mír.

„Naší snahou je, aby Spojené státy změnily přístup k rozšiřování ve věci protiraketového deštníku a uvědomily si, že smlouvy mezi Polskem, Českem a USA jsou proti zájmům Evropy,“ řekl v úvodu setkání Jan Tamáš z hnutí Nenásilí.

Setkání v Rožmitále - Liga starostů proti radaru

Giulietto Chiesa jeho slova potvrdil: „Chci slyšet názory v místě a pak je tlumočit v Bruselu. Velká část národa radar nechce, přesto vás vaše vláda nechce slyšet. Není možné, aby Varšava rozhodovala o bezpečnosti v Římě,“ řekl Chiesa s tím, že europoslanci nejsou informováni zrovna tak, jako obyvatelé Česka a dodal, že nejedná za svoji osobu, ale má mandát osmnácti dalších europoslanců, kteří v rozšiřování obranného deštníku spatřují obrovské nebezpečí.

„Rozšiřování deštníku představuje systém starého vidění světa,“ tvrdí poslanec. Nevěří tomu, že by Americe ležela až tolik v žaludku ochrana Evropy. “Amerika při jednáních obešla Evropu, ale i NATO a uzavírá bilaterální dohody s Českou republikou a Polskem. NATO i Amerika nás dlouho chránili. To se nedá popřít, na druhé straně víme, že svoboda nebyla zadarmo,“ dodal s tím, že nyní tu stojí Evropa a ta má svůj hlas a názor na svoji bezpečnost.

Rozšiřování protiraketového deštníku podle Giulietta Chiesy bezpečnostní situaci nejenom v Evropě, ale v celém světě výrazně zhorší.

Zástupci z Ligy starostů proti radaru spolu s europoslancem a zástupci hnutí Nenásilí dokonce v pondělí v Rožmitále zformulovali dopis nově zvolenému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Vyzývají ho, aby Spojené státy budování radaru a postavení raket v Evropě přehodnotily. Všichni se shodli na tom, že žádné bezpečí radar v Česku a rakety v Polsku nepřinesou, ba naopak, že se z Evropy můře stát válečná zóna.

Na jednání byla i poslankyně českého parlamentu Anna Čurdová, která byla vždy také proti vysílání českých vojáků do zahraničních misí. Na to reagoval rožmitálský starosta Josef Vondrášek s tím, že je také podivné, proč vysílání vojáků do misí nepodléhá schvalování europoslanců. „Můžeme dokonce pochybovat o tom, že radar v Brdech má být určen jen pro obranu,“ naznačila Anna Čurdová.

Giulietto Chiesa - Rozmital

Názor Giulietta Chiesy na případné umístění radaru v Brdech je nekompromisní i v případě, kdyby se stal součástí struktur NATO. „Jsem zásadně proti radaru, i kdyby byl součástí aliance, i když smyslu NATO rozumím. Bezpečnost v Evropě by ale měla posuzovat jakási evropská rada bezpečnosti. A její součástí musí být i Rusko. Rada by měla hodnotit bezpečnostní problémy konkrétního regionu. Ne ty staré dvacet let, ale ty současné. Není už možné řešit bezpečnost jednoho tak, aby byla ohrožena bezpečnost toho druhého,“ dodal poslanec.

Nezávislý poslanec Evropského parlamentu Giulietto Chiesa působil mnoho let jako novinář a spisovatel. Je velkým odborníkem na mezinárodní vztahy a osobně se zná s mnoha vlivnými lidmi po celém světě, včetně našeho prezidenta Klause nebo Gorbačova s nímž konzultoval vytvoření výše zmíněné bezpečnostní rady. Chiesa je také autorem televizního dokumentu Zero: an investigation into 9/11, kterým upozorňuje na nesrovnalosti v oficiálním vysvětlení útoků z 11. září 2001.

VIDEO na:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/foto-video-evropsky-poslanec-giulietto-20081110.html


« zpět