Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Daniel Hamilton: Obama možná radar ještě odloží

11.11.2008 - ihned.cz - Daniel Hamilton (politolog z Johns Hopkins university

/Od našeho zpravodaje v USA/

Jedna z priorit českého předsednictví EU - politické posílení transatlantických vztahů - koresponduje s očekáváním, že nová americká administrativa Baracka Obamy bude vstřícnějším partnerem, než byl Bushův Bílý dům. Daniel Hamilton, ředitel Centra transatlantických vztahů na Johns Hopkins University ve Washingtonu, ale upozorňuje, že určujícím tématem vztahů USA - EU bude ekonomika. "Myslím, že i veřejnost a voliče teď nejvíce zajímá, jak vlády vyřeší finanční krizi," říká Hamilton.

HN: Jak tomu pomůže summit G20?

Pouze jako začátek procesu, který ale už bude řešit příští administrativa. Předpokládám, že už někdy na jaře se uskuteční nový summit.

HN: Bude muset v úvodu Obamova prezidentství kvůli ekonomice počkat třeba globální oteplování, na jehož řešení se unie těší?

V otázce klimatických změn nebude Obama schopen přijít s novým koherentním postojem ani v době českého předsednictví, a podle mě ani ne do podzimního summitu v Kodani. Postoj USA v této otázce nelze tak rychle změnit.

HN: Z jakých důvodů?

Za prvé, každé administrativě trvá několik měsíců, než obsadí svou vládu. V Evropě si to asi plně neuvědomují, ale měníme okolo 6000 míst ve vyšších patrech administrativy, a řada lidí musí být potvrzena Senátem.

HN: Jaké další téma bude za českého předsednictví ve vztazích Obamovy administrativy a EU důležité?

Jedna věc je, co očekává Evropa od nás, a druhá, co my od ní. A na prvním místě tohoto seznamu je Afghánistán. Což bude pro EU opravdová výzva, protože zatím v zásadě není v Afghánistánu přítomna. Mimo NATO tam sice některé státy EU mají své projekty, ale USA budou po unii chtít, aby svoji účast výrazně posílila.

HN: Nebude zdrojem pnutí i protiraketová obrana? Nehrál ruský prezident Medveděv na tuhle stranu, když den po zvolení Obamy potvrdil tvrdý odpor Moskvy?

Myslím, že rozdíly ohledně přístupu k Rusku jsou větší uvnitř unie než mezi EU a USA. Ale ať už to Medveděv myslel jakkoli, tak tím mohl jenom zvýšit tlak na Obamu, aby s projektem pokračoval.

HN: Obama říká: "Ano, ale až bude systém funkční." Je to tak, nebo si nechává otevřená zadní vrátka?

Není tajemstvím, že jeho tým má pochyby, co se týče proveditelnosti a financování projektu a Bushova administrativa podle mě udělala chybu, že to akcentovala jako řešení problému, který je ve skutečnosti mnohem širší a složitější.

HN: V jakém smyslu?

Protiraketová obrana nezabrání bioteroristickému útoku na frankfurtském letišti nebo v pražském metru. Ale co jsme udělali na tomto poli? Odpověď zní: Nic. Na obou stranách Atlantiku neexistuje program ochrany obyvatelstva, což by od nás asi většina lidí očekávala.

HN: Znamená to, že Obama může přehodnotit priority?

Nepřekvapilo by mě, kdyby nová administrativa řekla, že se musíme podívat na protiraketovou obranu v širším kontextu. Takže můžeme zpomalit raketovou obranu, abychom se pustili do spolupráce v naléhavějších úkolech. Ne proto, že bychom uhýbali Rusku.

http://hn.ihned.cz/c4-10065240-30144070-500000_d-obama-mozna-radar-jeste-odlozi


« zpět