Dokument Světového pochodu
USA počítají s radarem pro první úder proti Rusku
Prohlašuje to devadesátka vlivných Američanů v dopise adresovaném ministryni zahraničí Condoleezze Riceové
Budováním radaru v Brdech vytvářejí USA schopnost prvního úderu proti Rusku a umístí tak obyvatele ČR a Polska na frontovou linii budoucích americko-ruských konfliktů.
Devadesátka významných amerických osobností to říká v dopise, který před časem adresovala Condoleezze Riceové, americké ministryni zahraničních věcí. Dopis byl zcela zamlčen české veřejnosti, přestože se jí jeho obsah životně dotýká. O dopisu dosud nepadlo jediné slovo ani z tribuny Poslanecké sněmovny, kterou přinejmenším ministerstvo zahraničních věcí mělo interně či veřejně informovat.
V čele signatářů dopisu je velice vlivná a v USA i ve světě uznávaná osobnost - Noam Chomsky. Na tento dokument upozornilo říjnové číslo Slovanské vzájemnosti.
Přejeme si, píší americké autority ministryni Riceové, abyste vy, čeští občané i lid po celém světě, věděli, že odsuzujeme tuto smlouvu (o radaru - pozn. red.) jako vážnou hrozbu světovému míru, která zvyšuje mezinárodní napětí a zintenzivňuje nebezpečí, že budou použity jaderné zbraně .
Následující část dopisu vzhledem k jeho mimořádnému varování adresovanému české i světové veřejnosti uveřejňujeme v plném znění:
Navrhovaná radarová základna je součástí stále agresivnější politiky vůči Rusku: silně se stavíme proti této nové studené válce. Nadto základnu důsledně odmítá velká většina českých občanů. Požadujeme od české vlády, aby respektovala vůli svého vlastního lidu a aby odmítla podporu pro tuto smlouvu.
Vaše vláda (jíž je Riceová členem - pozn. red.) tvrdí, že radarová základna, spolu s příbuznými antiraketami, které mají být rozmístěny v Polsku, má zastavit rakety z darebáckých států , především z Íránu. Je však jasné, že systém má daleko více společného s rostoucím soupeřením mezi Washingtonem a Moskvou. Je to totiž první etapa rozvinutějšího programu hvězdných válek , systému raketové obrany, který je zaměřen na otupení jaderných sil Ruska. Systém má pak umožnit, aby Spojené státy mohly zaútočit na Rusko a další země bez obav z odvety.
Úkolem radaru v ČR má být, aby pracoval v součinnosti s dalšími americkými válečnými satelity, aby měly Spojené státy tuto část světa bezproblémově zvládnutou.
Tak Spojené státy budují svou raketovou obranu a další podobné technologie a vytvářejí si tak schopnost prvního úderu proti Rusku, který bude koordinován z vesmíru. Tento první úder bude mocnější, protože radar v ČR a nedaleké systémy antiraket umožní neutralizovat odvetný útok z Ruska.
Dalo se očekávat a došlo k tomu v další - a nepřijatelné - fázi eskalace studené války, že Moskva pohrozila, že zaměří přímo rakety proti Evropě, jestliže Spojené státy vybudují tento systém. Tak umístila obyvatele Polska a ČR, a miliony dalších lidí, na frontovou linii budoucích konfliktů mezi Ruskem a Spojenými státy.
Dopis má pro českou veřejnost mnohoznačný význam. Především oceňuje protiválečné stanovisko velké většiny českých občanů , jednoznačně důležité je to, že jde o pohled nikoliv našich, nikoliv ruských apod., ale významných amerických intelektuálů na problém radaru v Brdech a jeho vojenské souvislosti. Dopis pak je mimořádně závažným varováním před zjevnými i skrytými vojenskými záměry Bushovy vlády.
Zdroj:
http://halonoviny.cz/index.php?id=68906
« zpět