Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Komunisté podají stížnost, pokud kabinet schválí radar bez ústavní většiny

4.11.2008 - Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Umístění amerického radaru v Brdech je narušení státní integrity a musí to schválit ústavní většina 120 poslanců, jinak komunisté podají stížnost k Ústavnímu soudu. V sobotu to oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Umístění amerického radaru v Česku by znamenalo ponížení České republiky a Evropské unie pouze na nástroj vojenské politiky USA," řekl Filip. Předseda komunistické strany se obává, aby ratifikaci smluv ve sněmovně nepodpořili přeběhlíci z řad sociální demokracie. Kdyby se tak stalo, komunisté mají podle jeho slov již připravenou ústavní stížnost. "Jsem připraven ji osobně podat a projednávání smluv by se nedostalo ani do druhého čtení," uvedl Filip. Do chvíle než se tento typ mezinárodní smlouvy dostane k podpisu prezidentovi, je možné ji napadnout, tvrdí Filip.

Europoslanec Jiří Maštálka naznačil, že umístění radaru by se mohlo projednávat v orgánech Rady Evropy a dalších orgánech Evropské unie. Kromě toho podle Filipa vůbec není pravda, že Severoatlantická aliance s umístěním prvku americké protiraketové obrany v Česku souhlasí. "Jsou to jen báchorky premiéra Topolánka a pana Bursíka," řekl Filip. Podle jeho slov se účelově interpretují závěry bukurešťského summitu NATO. "Padlo jen rozhodnutí, že o protiraketové obraně států NATO se bude rozhodovat v roce 2009," řekl Filip. Domnívá se, že se proti radaru postaví i některé členské státy aliance. "Slovenský premiér Robert Fico, nebo Rakousko zatím rozhodně svoji podporu nevyjádřili a myslím si, že ani Kypr z toho radost mít nebude," uzavřel Filip.

Petr Vlasák, vlasak@mediafax.cz

http://www.kurzy.cz/zpravy/156462-komuniste-podaji-stiznost-pokud-kabinet-schvali-radar-bez-ustavni-vetsiny/


« zpět