Dokument Světového pochodu
Počkejte, doporučuje studie Pentagonu ohledně plánu umístit americký radar do Čech
24. října 2008, Praha/Washington - Podle nedávno vydané studie Pentagonu (1) není žádný důvod stavět nové základny v Polsku a České republice, přinejmenším do doby než se prokáže, že protiraketová obrana funguje.
Studie říká, že současný protiraketový systém potřebuje zásadní „opravy“, protože Protiraketová agentura (MDA) nesmyslně spěchala s rozmisťováním systému na úkor výzkumu a pečlivého vývoje nástroje, který skutečně funguje.
Studii si nechal Pentagon vypracovat institutem IDA (Institute for Defence Analyses) pod vedením uznávaného odborníka, generála Larryho Welche.
Autoři studie dokonce vyjadřují pochybnost i o samotné schopnosti MDA udržovat a obsluhovat zbraně, které vyvíjí a doporučují co nejrychleji předat většinu programů pod vojenské velení a MDA ponechat pouze roli výzkumnou a koordinační, stejně jako tomu byl před nástupem G. Bushe.
Chybný je podle studie i způsob vývoje celého systému. Ministr obrany Donald Rumsfeld vyňal protiraketovou obranu z běžných pravidel Pentagonu pro zbrojní dodávky. Argumentoval, že prapodivný proces přezdívaný „ spirálovitý vývoj“ by umožnil rozmístit protiraketové zbraně ještě před tím, než budou důkladně otestovány.
Toto je podle speciálního úřadu pro dozor nad protiraketovou obranou MDEB (Missile Defence Executive Board) chyba. IDA prostřednictvím této studie ukazuje, že spirálovitý vývoj je cesta špatným směrem a je nutné ustanovit pevná a jasná kritéria pro vývoj protiraketového systému.
Bez jasných kritérií pro zbraně a jejich realistických testů před jejich rozmístěním těžko kdy zjistíme, zda-li protiraketový program splňuje své cíle.
Zjištění IDA by měla podle Josepha Cirinciona, ředitele Ploughshares Fund, přimět nového amerického prezidenta přesměrovat zbytečně investovaných 13 miliard USD do nefunkčního systému tam, kde jsou potřeba více.
„/Věříme, že studie bude důležitá nejen pro příštího amerického prezidenta, ale že se i čeští poslanci budou při hlasování o radaru rozhodovat na základě takovýchto objektivních a nezávislých informací“/, dodal Jan Freidinger, z Greenpeace ČR.
Poznámky:
(1) Studie Pentagonu (Study on the Mission, Roles and Structure of the Missile Defense Agency MDA)
http://www.cdi.org/pdfs/IDA_MDA%20report%202008.pdf
« zpět