Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Martinem Mainerem

Prof. ak. mal. Martin Mainer je jednou z nejvýraznějších osobností současné české malby. Jeho tvorbu charakterizuje nespoutanost interpretační fantazie s níž ustavuje pevné centrum a mnohovýznamové okraje tématu, virtuózní klasická malířská technika světelné malby s iluzivními anebo abstraktními fragmenty, reminiscence na barokní smyslovost či erotickou atmosféru rokoka. V roce 1993 získal prestižní Cenu Jindřicha Chaloupeckého. Martin Mainer je stálým členem Umělecké rady FaVU VUT v Brně. Osobní stránky Martina Mainera na www.mainer.cz. Řetězové hladovky se zúčastnil v úterý 4.11., kdy také odpovídal na vaše dotazy.

položených otázek: 6
Položené dotazy
OTÁZKA | Pavel Hrubý
Dobrý den, velmi rád vidím, že se někdo z umělců vyjadřuje k problému radaru. Jaký panuje názor na umístění radaru u nás mezi Vašimi kolegy umělci? Zajímají se o toto téma? Děkuji za odpověď
ODPOVĚD | 9:00
jak jsem slyšel pár divadelních a filmových a jiných umělců se už dávno o radar zajímá a vyjadřuje i veřejně...nejsem si jist jaký panuje názor výtvarných umělců obecně - asi podobný přece jako u celého národa - nějaký procenta jsou pro nějaký proti...a ani nevím jestli je to zajímá... ale zeptám se zítra studentů ve škole, i když studenti byť umělci dobří jsou přece jenom velmi mladí a ze zkušenosti vím že jsou velmi snadno ovlivnitelní oficiální propagandou ( jako třeba bombardování srbska, kdy jsem se až zalekl jakou sílu propaganda má...téměř všichni s chutí bombardovali!... ale vůbec nechápali co to je bombardovat... a asi se ani nezamysleli...totéž kosova atd - politika je zajímá velmi málo...žíjí v klamu...ostatně jako my všichni, že politici to s lidmi myslí dobře...)
OTÁZKA | Gabrielle(39.den o vodě proti radaru a jakékoli cizí vojenské zá
Srdečně zdraví Gábina,již 39.den o vodě hladovějící a postící se za to,aby tu radar a ani žádná jiná cizí vojenská základna nikdy nestála.Už se nesmí nikdy opakovat situace,abychom se znovu stali nesvobodným satelitem a poslušnou kolonií jakékoli cizí velmoci!Byla by to ta největší a nejbolavější rána na duši tohoto velmi mírumilovného a nesmírně svobodomyslného národa.Viz.Pražské jaro a následná migrace ¾ milionu české elity národa(alias,jako by se ze ¾ vylidnila celá Praha!)Díky Bohu a všem dobrým bytostem„Shůry“za to,že nad srdcem Evropy,Českou republikou stále drží svoji ochrannou ruku.
Pevně věřím,že tento boj o bytí a nebytí národa českého a potažmo celého lidstva,za odvrácení hrozby začátku nového nukleárního šílenství v podobě hvězdných válek,národ český,ruku v ruce s vítěznou stranou ČSSD zastaví!Milý Martine Mailere,jak vy osobně vnímáte celou tu obludnou americkou hru na raketový deštník visící nad Evropou jako Damoklův meč a do této zlé hry vtažené ODS?
ODPOVĚD | 9:13
gabrielle...myslím že žijete dost v iluzi nejen o politice a historii našeho národa ale i o jeho mírumilovnosti...a vůbec jeho povaze kapitulantské povaze...přeci naše dějiny začínají genocidou konkurebnčního rodu a pokračují genocidou původních obyvatel i vlastních slovanů, kteří odmítají křesťanství...tzv.svatí jako třeba Václav jsou mnohdy přímo posedlí ničením kultury a náboženství nekřesťanských obyvatel české kotliny...abychom mohli být samostatní museli jsme vždy platit!...a tak budeme i nadále...a to nejen američanům ale hlavně němcům a rusům...tak to je...třeba nás ty americké deštníky ochrání nakonec proti ufonům...haha...a s vítěznou stranou na věčné časy teda já nejedu...hlavně a ze srdce vám chci doporučit aby ste to s tou hladovkou nepřeháněla...i budha se šel najíst!!!...
OTÁZKA | Klárka
Hezký den přeji! Napadla mě taková věc co by se dalo udělat proti radaru, nechtěl by jste společně s dalšími malíři uspořádat výstavu obrazů na protest proti radaru? Mnoho zdaru přeji Klárka
ODPOVĚD | 9:24
Klárko...taky přeju hezký den...výstava proti radaru se mi zdá , ostatně jsko všechny protestní výstavy, dost marná...ale klidně se pro radost účastním když bude - proč ne....osobně si myslím že se proti radaru už mnoho udělat nedá...teda... věda... uvidíme ...leda by američanům vyschli prachy ale děvče voni si je umí tisknout a v množství jaké potřebují a chtějí...a hlavně když vyschnou jim vyschnou i nám...chce to klid...studuj...užívej...martin.
OTÁZKA | Jiřina Klánská
Dobrý den, pane Mainere,
proč se zúčastňujete této protestní hladovky?
Jste pro to, abychom my občané-voliči mluvili s námi volenými politiky - s poslanci a senátory - o negativech spojených s případnou přítomností amer.voj.radaru v ČR?
Na www.aktualne.cz na blozích - blog Čtenářův je článek z 24.4.2008 s názvem: "Radar v Brdech-proč se nemluví o rizicích?", ze kterého jasně vyplývá, že záření radaru ohrožuje zdraví a životy např. ptáků, lidí na rogalech atd. Autorem je Ing.Milan Hlobil, radiotechnický expert.
Je strašné, že současná vláda chce obětovat zdraví a životy svých občanů!
Děkuji Vám za veřejně projevený odpor vůči aroganci této vlády a přeji Vám pro život vše nejlepší.
ODPOVĚD | 9:40
paní Klánská...nějak ve mě narostla potřeba se alespoň nějak zapojit či říct veřejněji co si myslím...jednodenní půst je zdravý ( a mám ho rád..) tak i dělám něco pro své tělo...mluvit s politiky? proč ne...ale valného smyslu to nemá...jsou to kluci u moci...přece...a maj svý pevný stranický názory že ano...a víte jak to je...kdo dá víc bere...rizika radaru jistě jsou a budou a to nejen záření , kterého je již tak velmi hodně z jiných zdrojů...jo jo ..ptáci a rogalisti...myslím že naše vláda není tak strašná a záměrná...ovšem vláda jakákoliv má obětování životů v popisu práce a vždy a všude a ve všech zemích od počátku světa měla...bohužel ale jinak to zatím nejde...ale arogantní a pyšná a tupá to teda je...ale moc jiných jsem v životě neviděl - teda - neviděl jsem žádnou jinou...přeji vám taky vše nejlepší...mm.
OTÁZKA | Gabrielle (39.den o vodě proti radaru a jakékoli cizí základně)
Krásný den, vážený a milý malíři Martine Mainere...
tímto se Vám chci omluvit za překlep ve Vašem krásném jméně v předchozím chatu a poprosit o tipy, kde, kdy a při jaké příležitosti se dá setkat s Vaší uměleckou tvorbou. Díky moc...
Přeji silné napojení na světelné bytosti "Shůry" a rozvoj intuitivních a mimosmyslových schopností. Bůh Vám žehnej.
Vše dobré i to nejlepší a hlavně mnoho světla na Vaší osobité cestě životem Vám ze srdce přeje Gábina z Liberce.
Pro jistotu připojuji i svůj mail : hejtmankova@kvkli.cz
ODPOVĚD | 10:12
Gábino - překlep neva taky je futr dělám...moje obrázky ?..zrovna v liberci v galerii jich pár mají...jinak vyšla k výstavě v mánesu minulý rok kniha - tlustý katalog a mají ho v knihkupectvích snad všude možně...je tam toho hodně snad vše nejdůležitější za život co jsem napískal...přeju vám gábino taky mnoho světla...holt bez světla není světa ...mm.
OTÁZKA | Tomáš
Dobrý den. Zastánci radaru mluví o tom, že radar je potřeba k tomu, abychom byli připraveni na případný útok a měli zajištěnu obranu našeho státu. Ale jak to tak sleduji, mě se spíš zdá, že se pořád svět připravuje na nějaký útok a buduje lepší a lepší vojenské zařízení k (prý) obraně, ale vytoužený klid, který poskytuje mír, stále nenalézám. Nemyslíte si, že neustálým vyvíjením zbraní a strašením, kdo na nás kdy zaútočí, je prostě špatná cesta? Jak to vy jako umělec vnímáte, to neustálé předhánění se ve zbrojení? Děkuji Tom
ODPOVĚD | 17:33
tomáši..vnímám to tak že je to tak - realita a závody ve zbrojení jsou a to daleko daleko větší než bežně světová média říkají...i za komunistů to brali vážněji… poslední dobou - roky- vlastně neinformují vůbec a většinou ani nechtějí či možná ani nemůžou informovat, protože vše je tajné a prozrazení se trestá žalářem ...každopádně si buď jist že závody ve zbrojení konvenčním mají velmi rostoucí křivku... natož pak zbraně atomové a post atomové či jinak stejně i více drtivě ničících zbraní hromadného ničení se vyvíjí a vyrábí tuny tun… neustále a tak dále...dá se jen občas o něčem dozvědět bez podrobností o skutečných počtech reálně existujících zbraních hromadného ničení všech kategoríí, které většina z nás ani nezná a neumí si představit mechanizmus jejich ničivé síly..prostě to akceptujeme ..co můžeme dělat ...jsme přece otroci - dělníci - střední třída, umělci či obchodníci... prostě námezdně pracující, ač někteří máme iluzi že ne a že jsme svobodní rovnoprávní lidé...radar samozřejmě nepotřebujeme a už vůbec ne k obraně českého státu...v případě útoku američanů na Rusko ( či jinou budoucí adekvátně vyzbrojenou zem...) bude okamžitě zasažen... nezaútočí-li američani tak razantně, neočekávaně a s převahou moci zbraní nejstrašnějších, že nebude kdo moct na útok odpovědět a hlavně čím...to nás může skutečně uchránit odvetě a tedy účině bránit...no coment......nelze předpovídat..snad se tak nestane…uvidíme... a stejně se věci stanou jako vždy se staly – budoucnost prostě nastane plně pod vlivem minulosti...ovlivnili třeba tvoji rodiče nebo ty mírové dohody po první světové válce?..nebo mnichovskou dohodu.... nebo postupimskou dohodu...nebo invazi či neinvazi ruských vojsk ?...či válku v Iráku?...či bombardování Srbska?...atd atd...samozřejmě že ne...a tak to i zůstane...asi...jede to naprosto bez skutečného vlivu širokých mas a vždy tomu tak bylo - masy byli jen použity a zneužity pár jednotlivci , mysliteli či vůdci...či… dobře… s velkým drtivým vlivem širokých mas ve smyslu naprostého vlivu kolektivního podvědomí na vědomí jednotlivců , které je účinně a účelně manipulováno a tedy využíváno...ale kým...???...to je jedno...nevím..nechci vědět...to snad není možé...to by přece se vědělo...no dobře..ať tak či tak..je to pořádný mazec čehož jsme svědky jako lidé a tedy jako společně se pohybující součást civilizace...která v pravdě nyní nabírá globálního tempa očekávaného jen v apokalyptických antických proroctvích a vizích... a předčí je už dnes v mnohém......proppaganda se tomu jen ze široka směje - křiví hubu jako saša...hahaha...exituje kolektivní vina?...či jenom vina individualit?...jak jednoznačně se nám snaží dokázat myslitelé a filosofové druhé poloviny dvacátého století...je to dobové klišé...jistě pochopitelné, vzhledem k strašným válkám a genocidám tohoto století…ale možná také by bylo zdrávo s tímto tzv.pravdivým názorem začít polemizovat...nakonec selský rozum vidí jak tato teorie stojí na vratkých nohách, byť je tak pevně vnucována masám zakotvením v právním řádu...ale dobře při studiu historie víme jak právní řád je pružný a měnlivý ( byť v zásadě zůstává stejný od úsvitu civilizace...)…a některé zákony dříve nemyslitelné dnes existují a naopak a jak některé skutky svou podstatou stejné jsou různě na různých místech i dobách různě vykládány..atd...tedy dnes s přihlédnutím k výzkumu na poli lidského vědomí a lidské i zvířecí psychologie se mě zdá být jasnější si uvědomit že kolektivní nevědomí naprosto a úplně ovlivňuje konání jednotlivců… a z tohoto pohledu je sporná vina individua v určitých kauzách typu válek či genocid…a tedy samozřejmě dalo by se hovořit o kolektivní vině – proč ne?...ovšem jestli už jen tato myšlenka není protizákonná… …pakliže se o existenci kolektivní viny neví nebo se zatajuje není to dobré…vliv a systém fungování kolektivu je přeci dnes už docela jasný…stačí odsoudit pár vlivných vůdců v daném okamžiku a je vyviněn kolektiv, který údajně slepě , negramotně, idioticky vykonával vůli pár nejmocnějších….a hlavně je učiněno spravedlnosti za dost – je označen , viděn a souzen viník….minulý vůdcové dávných i nedávných dob, kteří mockrát páchali genocidu na vojsku i civilním obyvatelstvu v hágu ani nikde jinde souzeni nejsou…samozřejmě vždy soudí vítězové…jejichž všechny genocidy a zvůle na obyvatelstvu mnohdy vzdáleném tisíce kilometrů jsou považovány za legální a tedy nesuditelné ne protizákonné…vždyť kdo by soudil churchila za bombardování drážďan či jiného „vůdce“ za hirošimu a nagasaki …saky paky…či buše a jemu podobné za irák, vietnam atd…nikdo…zatím…mimochodem - odhaduje se že v iráku od vypuknutí války zahynulo milion civilních obyvatel…pozastaví se někdo nad tím …samozřejmě… ale ti jsou na straně porážených a civilizačně , rozuměj vojensky , méně výkonných národů…a tedy nemaj u soudů šanci…zatím…indiánů bylo zmasakrováno více než si běžně lidé chtějí představit – miliony… ne statisíce…kdo kdy soudil tuto genocidu…no… je pochopitelné že nebudeme soudit samy sebe a naše historické slavné vůdce, kteří tehdy z hlediska současného práva genocidu vykonali a nesoudíme je ani morálně …atd…každý přece vidí kde je zločin…stačí mít jen základní právní povědomí… a třeba jen to že právo musí být nestranné !...jinak je to bezpráví….atd atd …co vlastně chci říct je to, že je naprosto nutné začít chápat politickou hru a umět číst její jazyk jako třeba detektivky nebo fotbal…a to masově…jinak s námi budou orat a orat a orat až nás zaoraj…a tak se asi i stane…a ne si myslet a bláhově věřit že to s námi ti naši reprezentanti myslej dobře...jednoznačně na nás serou a jde jim o vlastní kapsu přece to vidí každý…
…informacích o zbrojení obzvláště zbraní nejničivějších je pramálo a nebo jsou systematicky utajovány nebo jsou vytvářeny uměle informace nepravdivé… ostatně jako všechny výsostně důležité státní a národní informace , nejen vojenského charakteru…tajné samozřejmě nejsou pro politiky a lidi na nejvyšších místech , kteří s nimi nakládají a řídí obrovské i malé národy a nadnárodní celky a společnosti…atd…
…to jestli bude nebo nebude v brdech radar není vůbec tak důležité jak se třeba v dobré víře může zdát – tedy nevím nic jistě… ..samozřejmě…nebude-li totiž dnes, bude zítra…
…dobře tak ne v brdech ale třeba na německé straně či tak něco…
…bude-li použit kvůli čemu se staví – tedy jako štít obranný i útočný proti rusku a dojde - li ke konfliktu mocností je prognoza tak jako tak šlecht…a jestli se nic nestane tak zase tolik škody asi ten radar nenadělá…nebo ano…nevím…jak bych mohl…nejsou informace …média chrlí lži a dezinformace a matou zcela záměrně a ovlivňují tím kolektivní vědomí i podvědomí…je to informování o ničem…jako za totáče…prostě za nálepkami demokracie dnes všude vítězí – nazvěme to poeticky zlo…nezbývá než se snažit a rozsévat jak jen to jde všude možně polemizující názory…jiný boj je marný a síly zla jistě zvítězily a nejen v kolektivních podvědomích tak krásně živenými sdělovacími prostředky a pravověrnou reklamou…i v realitě všedního dne …třeba se časem situace změní..osobně myslím až po tvrdém dopadu přesahujícím naše nejbujnější představy…uvidíme…jde o ovládání lidí to je jasné a zbavení jich byť jen významu slova svoboda v neutuchající propagandě a lživé reklamě…ovšem toto vždy v dějinách civilizace bylo přítomno jen dnes se nám měřítko významně proměnilo a svoboda snad už teď ale jistě velmi brzy bude mít hořkou příchuť klamu…na takové miliardové hordy lidské masy už dnes potřebujeme sakra tlustý a sofistikovaný bič a taky si ho dáváme a dáme…vždyť by byl jinak chaos…že ano…takže radar neradar…šiřme snahu o pochopení situace… o bytí v přítomnosti…jedině co může zastavit vítězství sil zla je světlo…haha …pohádka…a keď sa nezadarí…neva…příště…světlo je prý podřazená součást tmy…každopádně je jím naplněno lidské vědomí a vnímání…bez pantáty není zlatý…máme prostě vůdce a politiky a nemůžeme než vinit je…ono se to hodí..sám se člověk vyviní…za své vůdce si můžeme asi sami byť jen tím, že jsme se nechali manipulovat obyčejnou klamavou reklamou, že právě tito matadoři politiky jsou ti praví, na které máme delegovat moc… a klidně si spát jak říkali za totáče o vojácích na čáře u ostnatých drátů … my tu hlídáme abyste vy mohli klidně spát…oni prostě jiní nejsou asi na skladě...jako nároďák ve fotbale můžeme obměňovat ale zase tolik špičkových fotbalistů asi nemáme… ani trenérů…ale zatím nikdo moc nevymyslel jak jinak vše řídit…každopádně dnes je už nemožné je nevolit – volíš i když nejdeš k volbám..to je jasné…hra na politiku je střežena zbraněmi nejmocnějšími jak v rovině ideologické tak v rovině reálných strašných zbraní…nechali jsme se do ovčína nahnat…není cesta ven než se naučit létat…chápat…vhlížet…předávat vhled dalším a dalším spřízněným duším lidským…psům i kočkám a kravám…a doufat v nastartování změn v astrálu - ve sféře kolektivního podvědomí, kde síly zla neskutečných podob právě za bujarého ryku vítězí – do hmoty to vypadne v docela šik formě ve fraku se zájmem o umění a filosofii…s knírkem nebo bez…tomáši končím… vypsal jsem si hlavu ruce hruď…klidně se z těch slov pomiň nebo je nečti nebo čti…užívej radostně krátkých dní a nocí…dělej lásku!...ne válku!...občas ovšem nenásilně někoho kopni do prdele nebo ani to se nesmí…pak nás tedy ochraňuj sám velký velký…přece – viva la liberté…jsme duchovní bytosti tak sveďme boj tam ne tady …možná že tam máme ještě šanci…tady ne…měj se …alelujá…šalom…alláhakbar…mm.