Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Některé zprávy, které nejsou, ale mohly by být v běžných médiích

30.10.2008 - AKT-INFO - Vydání č. 57 a 58

SEZNAM ZPRÁV:01) Asi 30 Afghánců bylo zabito při útoku NATO
02) Pronásledování voličů v USA
03) Americké hlasovací přístroje přepínají hlasy ve prospěch republikánů
04) Během jednoho roku bylo izraelskými vojsky zabito 68 palestinských dětí
05) Iráčané protestují proti irácko-americké dohodě
06) Irák chce změnit dohodu s USA
07) Síly USA jsou zodpovědné za smrtící útok v Sýrii
08) Přelomový soudní proces proti společnosti Chevron za porušování lidských práv v Nigérii
09) Osmiletý chlapec se zastřelil na zbrojařské výstavě v USA
10) Zatýkání novinářů v USA


ASI  30 AFGHÁNCŮ BYLO ZABITO PŘI ÚTOKU NATO
Amerikou vedená okupace Afghánistánu  je opět terčem obvinění z dalšího masového zabíjení afghánských civilistů. Úřední představitelé města Laškar Gach sdělili, že bylo minulý čtvrtek během dalšího leteckého útoku NATO zabito 25-30 lidí. Útok se přitom odehrál pouhý den poté, co velitelství NATO přislíbilo zavést nové omezování leteckých útoků, aby došlo ke snížení počtu civilních obětí. Místní obyvatelé uvádějí, že nejméně 18 osob bylo vyhrabáno z ruin a pravděpodobně 12 dalších je dosud pohřbeno pod troskami. Korespondent BBC potvrdil, že viděl 18 těl, včetně dětí od 6 měsíců do 15 let. NATO útok přiznalo, ale nepotvrdilo počet civilních obětí. Přitom trvalo nejméně dva měsíce, než Pentagon přiznal masové zabíjení afghánských civilistů ze srpnového leteckého úderu. Nicméně Pentagon uznal jen 30 obětí, zatímco Afghánci uvádějí počet okolo 90, včetně 60 dětí.
17/10/08

PRONÁSLEDOVÁNÍ VOLIČŮ V USA
Do hlavních amerických voleb zbývají stále skoro 2 týdny, ale v mnoha státech již začala první hlasovaní a s nimi se objevují zprávy o pronásledování voličů. Demokratický guvernér amerického státu Ohio Ted Strickland obvinil místní Republikány, že pokoušejí zastrašit voliče žádostí o hromadné soudní řízení, které by zpochybnilo jejich způsobilost. Republikánská strana podala větší počet žádostí o právní spor zpochybňující status okolo 200,000 nově zaregistrovaných voličů v Ohiu a obviňují je z volebního podvodu. Guvernér Strickland uvedl, že Republikánská strana se snaží tyto voliče zastrašit. Mezitím v neděli v Severní Karolíně skupina republikánských stoupenců během prvního hlasování pokřikovala a zesměšňovala skupinu převážně černošských podpůrců  Baracka Obamy.
22/10/08

AMERICKÉ HLASOVACÍ PŘÍSTROJE PŘEPÍNAJÍ HLASY VE  PROSPĚCH REPUBLIKÁNŮ
Také v amerických hlasovacích místnostech se již objevují technické problémy. V Západní Virginii  nejméně ve dvou volebních okrscích někteří voliči používající elektronické hlasovací přístroje prohlašují, že jejich hlasy byly změněny z volby pro demokraty na volbu pro republikány. V obou obvodech jsou to republikáni, kdo dohlíží na průběh voleb. Jedna volička, bývalá zdravotní sestra Shelba Ketchum tvrdí: “Klikla jsem na Obamu a na počítači se ukázalo “McCain”. To mě opravdu znepokojuje. Jestli McCain vyhraje volby, bude asi nějaká chyba v těch přístrojích.” Volební administrátoři dávají vinu voličům a říkají, že jsou nepozorní. Oba tyto volební obvody  používají přístroje vyrobené firmou Election Systems & Software.
21/10/08

BĚHEM JEDNOHO ROKU BYLO IZRAELSKÝMI VOJSKY ZABITO 68 PALESTINSKÝCH DĚTÍ
Přední palestinská organizace pro ochranu základních lidských práv - Palestinské Centrum pro lidská práva - uvedlo, že v časovém období dvanácti měsíců zdokumentovalo zabití 68 palestinských dětí izraelskou armádou. Centrum dále tvrdí, že izraelští vojáci ve všech případech použili „nepřiměřené a smrtící síly“. Za posledních osm let bylo v tomto konfliktu zabito okolo 900 palestinských dětí.
22/10/08

IRÁČANÉ PROTESTUJÍ PROTI IRÁCKO-AMERICKÉ DOHODĚ
Desítky tisíc Iráčanů demonstrovaly v neděli proti návrhu smlouvy, která by americké armádě umožnila zůstat v Iráku po dobu dalších několika let. Protestující mávali iráckými vlajkami a provolávali: „Ano, ano, Iráku! Ne, ne okupaci!“ Demonstranti též zapálili figuríny amerického prezidenta Georga Bushe a americké ministryně zahraničí Condoleezzy Ricové. Podle stoupenců duchovního Muqtady- al Sadra protesty ukazují na to, že Iráčané se staví proti jakémukoli plánu, který by ponechával americká vojska v Iráku. Hazim al-Araji, pobočník Muqtady-al Sadra, řekl: „Všichni Iráčané, ať jsou to súnité či šíité, Arabové nebo Kurdové, dnes vyrazili do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s okupací.“ Jak oznamuje list The New York Times, opozice vůči této smlouvě v Iráků narůstá, a to částečně i na straně těch, kteří sami dohodu vyjednali. V neděli provládní Spojená irácká aliance prohlásila, že nebude moci podepsat dohodu, pokud nebude obsahovat požadavek na odchod amerických jednotek z Iráku nejpozději do roku 2011.
20/10/08

IRÁK CHCE ZMĚNIT DOHODU S USA
Irácká vláda požaduje změny v návrhu bezpečnostní smlouvy, která by udržovala jednotky USA v Iráku ještě minimálně další tři roky. Kabinet premiéra Núrí Málikího v úterý prohlásil, že smlouva by měla být upravena tak, aby zahrnovala závazek USA, že Irák nebude využíván jako „centrum útoků“ na Středním Východě. Tento požadavek přišel, když irácká vláda odsoudila útok USA na Sýrii z uplynulého víkendu, při němž zahynulo nejméně osm lidí. Irák také požaduje právo inspekce vojenské lodní přepravy USA, která by mohla sloužit k zahájení útoku na Írán. Málikího vláda chce také více pravomocí nad jednotkami USA obviněnými ze zločinů a stanovit pevné datum odsunu všech jednotek na rok 2012, protože nynější podoba smlouvy ponechává prostor pro delší pobyt. Bílý dům odmítl jakékoliv požadavky na změny v této smlouvě. Bushova vláda byla obviněna z vydírání poté, co varovala Irák, že zastaví bezpečnostní a další nezbytné služby v Iráku, pokud irácká vláda tuto dohodu neschválí.
Tisková mluvčí Bílého domu Dana Perino v úterý sdělila, že pro další rozhovory jsou „dveře poměrně uzavřené“.
29/10/08

SÍLY USA JSOU ZODPOVĚDNÉ ZA SMRTÍCÍ ÚTOK V SÝRII
V neděli zaútočila armáda USA na hospodářskou usedlost ve východní Sýrii nedaleko hranic s Irákem. Údajně zabili osm civilistů. Podle syrské oficiální tiskové agentury překročily hranice do Sýrie čtyři helikoptéry, které převážely vojenské jednotky USA. Syrské ministerstvo zahraničních věcí to odsoudilo jako čin agrese. Syrský ministr Walid Al-Moualem prohlásil: „Podle mezinárodního práva je zabíjení civilistů akt teroristické agrese. Američané ji provozují na denním světle. To znamená, že to není žádný omyl.“ Vláda USA se zatím veřejně k přeshraničnímu útoku nevyjádřila, ale oficiální zdroje USA v minulosti obviňovaly Sýrii z toho, že nevyvíjí dostatek úsilí, aby zabránila anti-americkým silám pronikat do Iráku. Prý je to poprvé od započetí války v Iráku, kdy jednotky USA zahájily útok přímo v Sýrii. Zároveň tento týden při jiném raketovém útoku USA, v Pákistánu, bylo zabito dalších dvacet lidí.
27/10/08

PŘELOMOVÝ SOUDNÍ PROCES PROTI SPOLEČNOSTI CHEVRON ZA PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V NIGÉRII
Proti společnosti Chevron bylo zahájeno přelomové soudní líčení. Obvodní soud v San Francisku se zabývá případem vzneseným nigerijskými žalobci. Obviňují v něm společnost Cheveron z toho, že si najala a zásobovala nigerijskou armádu, jež v květnu roku 1998 zastřelila dva demonstranty v ropné oblasti delty Nigeru. Demonstranté totiž obsadili těžební ropnou plošinu Parabe, která je majetkem firmy Chevron, a požadovali pracovní místa a finanční vyrovnání za poškození životního prostředí v oblasti, kde žijí. Brzy poté, co nigerijská armáda přistála s vrtulníky pronajatými společností Chevron, začala střílet do skupiny demonstrantů. Dva z nich, Jolu Ogungbeje a Aroleku Irowaninu, zahynuli a několik dalších bylo zraněno. Jedenáct protestujících bylo na tři týdny zadrženo. Jeden ze zadržených tvrdí, že ho spoutali a na celé hodiny zavěsili ke stropu na hák od větráku za to, že odmítl podepsat prohlášení sepsané nigerijskými státními úřady.
28/10/08

OSMILETÝ CHLAPEC SE ZASTŘELIL NA ZBROJAŘSKÉ VÝSTAVĚ V USA
Osmiletý Američan zemřel poté, co se nešťastnou náhodou střelil zbraní na komerční výstavě. Tento chlapec jménem Christopher Bizilj střílel ze samopalu ráže 9mm Micro UZI, když vtom ztratil nad zbraní kontrolu a střelil se do hlavy. Jeho otec mu dal svolení ke střelbě ze zbraně, která může vypálit stovky střel za minutu. Reklamy na tuto zbraň se pyšnily sloganem: „Bez věkového omezení nebo nutnosti licence můžete střílet ze samopalů, pistolí, pušek nebo brokovnic!!!“. Tento incident znovu rozvířil polemiku kolem zbrojního práva USA, které umožňuje civilní užívání vojenských samopalů bez zvláštního povolení.
28/10/08

ZATÝKÁNÍ NOVINÁŘŮ V USA
V americkém státě New Jersey byl policista dočasně propuštěn poté, co násilným způsobem zatkl televizního kameramana Jima Quodomine z televizní stanice WCBS. Ten natáčel před kostelem poklidnou demonstraci, když vtom ho strážník začal škrtit  a zatkl. Quodomine strávil v policejním voze více než hodinu a byla mu zabavena kamera. K zatčení došlo několik dní poté, co byl v Chicagu zadržen novinářský fotograf, když zachycoval policistu mimo službu při zastřelení osoby podezřelé z loupeže.
29/10/08

Zdroj:
http://www.akt-info.wgz.cz/


=============================================
Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete shlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.
=============================================
   
INFORMACE:
Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:
Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

JAK POMOCI:
Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

JAK SE ODHLÁSIT:
Pokud dostáváte naše zprávy a nechcete je, můžete se odhlásit. Pouze pošlete e-mail s předmětem „odhlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz

===================================
AKT-INFO
Zprávy, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích
Vydání č. 57 a 58
===================================


« zpět