Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Středa 29. října: Co přinesl první den jednání o radaru?

29.10.2008

V Poslanecké sněmovně dnes poprvé došlo na projednávání smluv o radaru USA. Kdo pomohl vládě prosadit jejich urychlené zařazení na program? Jak vypadalo ranní předávání apelu poslancům a jak skončily plány ODS na schvalování radarových smluv Senátem?

Včera jsme přinesli zprávu o tom, že se vláda chystá na středeční schůzi Poslanecké sněmovny prosadit přednostní projednávání smluv o radaru, které původně byly mezi posledními body programu této dvoutýdenní schůze a patrně by na ně vůbec nedošlo. Navíc v senátních kuloárech kolovala informace o tom, že senátoři ODS zařadí obě smlouvy do programu čtvrteční schůze Senátu a pokusí se je tam prosadit dříve, než nástupem nově zvolených poslanců přijde ODS v Senátu o většinu. Na tyto záměry jsme upozornili v tiskové zprávě, ale většina médií o tom až do včerejšího večera mlčela.

V reakci na tyto znepokojivé události jsme e-mailem zaslali všem poslancům apel se žádostí, aby nedopustili schválení radaru způsobem, který by byl výsměchem samé podstatě demokracie. Dnes ráno jsme jej v tištěné formě předávali poslancům při jejich příchodu do sněmovny společně s video-dokumentem o řetězové hladovce za přerušení jednání o radaru na jeden rok, do níž se od června 2008 zapojilo již více než 150 osobností z různých sfér společenského života.

Předávání apelu k projednávání radaru poslancům  Prezentace osobností, které se zapojily do řetězové hladovky

Poslanecká sněmovna

Ve sněmovně byli přítomni všichni poslanci kromě Evžena Snítilého, bývalého člena klubu ČSSD, který se na jednání bez vysvětlení nedostavil.

V úvodu schůze se v souvislosti s projednáváním radaru hlasovalo hned dvakrát. Nejprve padl návrh Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na úplné vyřazení bodů, týkajících se smluv o radaru, z programu této dvoutýdenní schůze. Návrh ale nebyl schválen. Přehled hlasování:

Přítomno v jednacím sále: 199 poslanců.
Na schválení bylo třeba: 100 poslanců.

PRO ZDRŽELI SE PROTI
99 4 96
ČSSD
KSČM
Hovorka (KDU-ČSL)
Jakubková (SZ)
Zubová (SZ)
Tlustý (ODS)
Carbol (KDU-ČSL)
Liška (SZ)
Pohanka (nez., ex-ČSSD)
ODS kromě Tlustého
Raninec (nez., ex-ODS)
Schwippel (nez., ex-ODS)
KDU-ČSL kromě Hovorky a Carbola
SZ: Bursík, Jacques, Rabas
Melčák (nez., ex-ČSSD)
Wolf (nez., ex-ČSSD)

Výsledky hlasování na webu Poslanecké sněmovny »

Další návrh zazněl z úst premiéra Topolánka (ODS). Hlasovalo se o přesunu bodů, týkajících se smluv o radaru, na začátek programu. Návrh byl těsnou většinou přijat. Přehled hlasování:

PRO ZDRŽELI SE PROTI
100 1 98
ODS
Raninec (nez., ex-ODS)
Schwippel (nez., ex-ODS)
KDU-ČSL kromě Hovorky
SZ: Bursík, Jacques, Rabas, Liška
Melčák (nez., ex-ČSSD)
Wolf (nez., ex-ČSSD)
Pohanka (nez., ex-ČSSD)
Hovorka (KDU-ČSL) ČSSD
KSČM
Jakubková (SZ)
Zubová (SZ)

Výsledky hlasování na webu Poslanecké sněmovny »

Projednávání radarových smluv bylo tedy první záležitostí, kterou se sněmovna dnes začala zabývat. Konkrétně se jedná o ratifikaci dvou bilaterálních smluv České republiky s vládou USA: „hlavní dohody“ o umístění základny USA v ČR a tzv. smlouvy „SOFA“, která upravuje pobyt amerických vojáků na našem území. Pokud budou tyto dvě smlouvy v prvním čtení schváleny, budou postoupeny do sněmovních výborů. Po projednání ve výborech bude následovat druhé čtení, v němž se bude hlasovat o konečné ratifikaci smluv.

Premiér Topolánek dnes ve sněmovně uvedl, že by rád prodloužil dobu projednávání ve výborech o 60 dní, tj. celkem na 120 dní – údajně z toho důvodu, aby druhé čtení proběhlo až v novém roce, po nástupu nově zvoleného prezidenta USA do funkce. Není ale jasné, proč tedy s prvním čtením smluv tolik spěchal.

V dopoledních hodinách ve sněmovně probíhaly diskuze na téma radaru, které přerušila až polední přestávka. Po ní se ale poslanci k projednávání radaru už nevrátili a pustili se raději do projednávání jiných zákonů. Radar přijde opět na řadu pravděpodobně ve čtvrtek dopoledne.

Senát

Poté, co dnešní Právo jako první podrobněji informovalo o tajných plánech senátorů ODS zařadit na program zítřejší schůze schválení smluv o radaru, začala i ostatní média požadovat po ODS stanovisko k této záležitosti.

Dopoledne proběhlo zasedání senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Ten podle očekávání doporučil obě smlouvy ke schválení. Šéf výboru, odstupující senátor za US-DEU Richard Sequens, řekl pro server Aktuálně.cz: „Cítím určitou povinnost, aby smlouvy, když už se jimi zabýváme dva roky, projednal Senát ve starém složení.“

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ale později ujistil, že se žádné urychlené hlasování konat nebude. Podle jeho slov se na tom usnesl senátorský klub ODS, který k tomuto tématu zasedl dnes ve 13 hodin. „Klub ODS se rozhodl, že hlavní je slušnost. Nikdy jsme nikoho neválcovali. Počkáme na nové složení komory.“

Tohle vyjádření bylo také hlavním impulsem k tomu, že se Poslanecká sněmovna po své polední přestávce k tématu radaru již nevrátila.

Nejspíš to byla právě pozornost médií a veřejnosti, co nakonec donutilo ODS upustit od tohoto kontroverzního plánu a odložit hlasování na příští schůzi, kde již budou přítomni nově zvolení senátoři.

Co bude dál?

Jednání o radaru ve sněmovně nebude mít pravděpodobně ani ve čtvrtek a pátek hladký průběh. Pokud se opět podaří protlačit jej na první místa programu, opozice slibuje, že bude zdržovat jednání dlouhými interpelacemi tak, aby se na samotné hlasování, zda smlouvy projdou prvním čtením, dostalo až na příští schůzi Poslanecké sněmovny. Ta bude opět dvoutýdenní a začne v úterý 25. listopadu 2008.

Ve čtvrtek od 9 do 10 hodin budeme opět před Parlamentem. Tentokrát budeme předávat senátorům DVD s videodokumentem o řetězové hladovce.


« zpět