Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Evropské humanistické fórum

25.10.2008 - Adéla Jansová

Vzájemná výměna zkušeností, koordinace společných projektů, ale také řada osobních setkání a zajímavých rozhovorů. To vše bylo cílem Evropského humanistického fóra, které se tento víkend konalo v italském Miláně. Zúčastnily se ho více než dva tisíce lidí z nejrůznějších koutů Evropy. Zastoupeny však byly i zbývající kontinenty. Například také Afrika, kterou humanistické fórum čeká na začátku letošního listopadu.

Evropské humanistické fórum je pravidelné setkání lidí, kteří chtějí, aby se Evropa vydala směrem k otevřenosti, různorodosti, solidaritě a nenásilí. Na letošním třetím evropském fóru, které se konalo od 17. do 19. října v prostorách milánského Palalida a univerzity Bicocca, se sešlo více než dva tisíce hostů z 63 zemí.

V pátek 17. října proběhlo velké zahájení fóra v prostorách Palalida, kde vystoupily zajímavé osobnosti, jakými jsou například Rafael de la Rubia, autor myšlenky Světového pochodu za mír a nenásilí, či Giorgio Schultze, mluvčí evropských humanistů.

Nechyběly ani vzkazy od těch, kteří se fóra chtěli, ale nemohli zúčastnit, jako např. profesor Noam Chomsky z bostonské univerzity MIT.

3rd European Humanist Forum - Milano

Po první panelové diskuzi na téma nutnosti ukončení nukleárního zbrojení následovala společná večeře. Během soboty pak návštěvníky čekal v prostorách univerzity Bicocca bohatý program v podobě nejrůznějších přednášek a kulatých stolů.

Přednášky, určené především pro ty, kteří se chtěli o konkrétní problematice dozvědět více, byly zastoupeny tématy jako ekologie, problémy médií, odzbrojení, ekonomie či migrace.

Své žhavé téma měla také Česká republika v podobě přednášky o radaru a boje proti němu. Na ní samozřejmě nechyběl mluvčí hnutí proti radaru Jan Tamáš.

Kulaté stoly, které se pak zaměřovaly na různá odvětví našeho každodenního života (mír, ekologie, lidská práva, vzdělání, média, spiritualita, digitální technologie a mnoho dalšího), probíhaly aktivní formou hledání společného cíle, ke kterému by daná kategorie měla směřovat. Celé sobotní snažení poté vyvrcholilo druhý den, kdy byly představeny společné návrhy řešení jednotlivých problémů.

Fórum bylo však především velkým setkáním všech, kteří se nechtějí na současnou neutěšenou situaci ve světě jen dívat, ale chtějí s ní něco aktivně dělat. Po celé Evropě existuje již mnoho projektů vycházejících ze společných myšlenek nového humanismu, proto je vždy vhodné si o nich společně promluvit, předat si zkušenosti a navzájem se motivovat k další důležité činnosti. Díky všem, kteří jste se zúčastnili!

Více o akci na www.humanistforum.eu
« zpět