Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Bursíkovy hlavolamy

24.10.2008 - Jan Keller - deník Právo
Způsob, jakým předseda zelených Martin Bursík vysvětluje volební fiasko, dává tušit, že si souvislosti své prohry ještě ani neuvědomil.

Výsledky voleb jsou pro něj proto velkým hlavolamem. Za hlavního strůjce svého neúspěchu označil Bursík masy voličů zelených, kteří z nějakého tajemného důvodu k volbám vůbec nepřišli. Ano, je velice pravděpodobné, že za Bursíkem stojí nepřehledné davy voličů. Získal si je svým rovným vystupováním, neopakovatelnou dvorností vůči těm poslankyním, které s ním nesouhlasí, a řadou dalších ctností. Třeba zásadovostí, s níž hájí program zelených ve věci radaru či v otázce referenda.

Tito lidé drží svému oblíbenci palce a váží si ho jako úspěšného politika, který dokázal přečkat snad všechny strany, v nichž se kdy angažoval. Jedinou záhadou je právě jen to, proč je nepotkáváme ve volebních místnostech.
Ani ve volbách do Senátu žádný z Bursíkových kandidátů neuspěl. Všichni odpadli už v prvém kole. A to přesto, že – jak konstatuje sám předseda – „není pochyb o tom, že profesorka Illnerová a pan Kocáb jsou silnější osobnosti než ti, co postoupili do druhého kola“. A hned k tomu dodává typicky bursíkovskou poklonu: „Při vší úctě ke kandidátce ČSSD ve svém volebním obvodu v Praze 1, ani jsem si nezapamatoval její jméno.“

Vynořuje se tak před námi další velká záhada. Proč Bursíkův hvězdný tým porážejí ve volebním klání docela bezejmenní lidé? Možná to bude právě tím, že jeho fanoušků je tak neskutečně mnoho. V den voleb je doma drží obava z toho, aby se v tom množství u uren neušlapali.

A konečně třetí problém. V televizní debatě Martin Bursík tvrdil, že jeho vedení spolupracovalo v předvolební kampani s krajskými štáby velmi dobře. Jak víme, výsledkem nebyl ani jeden získaný mandát. Člověku vrtá hlavou, jak by zelení asi dopadli, pokud by centrum s kraji tak skvěle nespolupracovalo.

Raději na to ani nemyslet.

Předseda zelených slibuje, že si to všechno odpracuje. Největší záhadou je, co by si tak mohl ještě odpracovat. Že by úplný zánik své strany?

Zdroj: Právo, 23.10.2008

« zpět