Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Pobřeží slonoviny nezapomíná

23.10.2008 - peace reporter

Proces kvůli skandálu Probo Koala. Dvanácti lidem hrozí doživotí.

Uběhlo něco přes dva roky od nejhoršího environmentálního skandálu v historii Pobřeží slonoviny.

081010-Abidjan

V srpnu 2006 bylo složeno více jak 500 tun toxického odpadu na 18 místech přístavního města Abidjan, což způsobilo smrt nejméně 16 lidem a dalších 100 000 bylo zraněno.

V procesu, který byl v zemi zahájen několik dní poté, figurují lidé zodpovědní za místní přístav, kteří povolili vyložení odpadu, a také představitelé společnosti Tommy, která odpadky vyložila.

Ale významný podezřelý, tedy holandská společnost Trafigura, která vlastnila odpad, souzena není. Dohoda s vládou jí umožnila vyklouznout z jakéhokoliv soudního postihu.

081010-Abidjan

Organizace, které zastupují oběti, doufají, že proces vynese na světlo věci, které jsou ještě nejasné, ale které by mohly mít nepředstavitelné důsledky pro životní prostředí a zdraví desítek tisíc lidí. Dosud však obvinění a společnost Trafigura nedělali nic jiného, než že odmítali zodpovědnost.

Lidé, kteří v té době byli zodpovědní za chod přístavu, tvrdí, že neobdrželi dokumenty, které dokládaly obsah nákladu, a obviňují holandskou společnost a společnost Tommy, že se snažily skrýt obsah nákladu.

Dosud se žádný představitel holandské společnosti u soudu neobjevil ani jako svědek. Představitelé společnosti Puma Energy, dceřiné společnosti Trafigury v Pobřeží slonoviny, opustili zemi před několika dny a podnítili advokáty obhajoby, aby na protest opustili proces.

Pokud budou uznáni vinnými za otravu, dvanáct z nich by mohlo být odsouzeno k doživotí.

Naložení odpadu zůstává nejasné. Obvinění by mohlo padnout na loď Probo Koalu, kterou vlastní jedna řecká společnost, ale pronajala si jí Trafigura a v noci 19. srpna 2006 vyložila stovky tun skládkového odpadu (směs použitých olejů, sody a dalších látek, se kterými se mělo nakládat zvláštním způsobem) v přístavu Abidjan.

081010-Abidjan

Náklad převzala společnost Tommy, která vznikla pouhých pár dnů předtím, a měla ho vyložit bez jakéhokoli povolení na 18 místech hlavního města včetně laguny v Abidjanu.

V následujících dnech se z odpadů uvolnily některé chemické látky jako sirovodík, které jsou vysoce toxické. V týdnech, které následovaly, skončilo tisíce lidí v nemocnici.

Vyšetřování, které vedlo Greenpeace, odhalilo, že náklad, který pocházel z Amsterodamu, se už firmy pokoušely vyložit v jiných zemích včetně Holandska a Nigérie, protože zpracování tohoto odpadu by je stálo příliš mnoho.

Podle obžaloby doplula Probo Koala do Abidjanu, aby se zbavila nepohodlného odpadu, se souhlasem lidí zodpovědných za přístav, aniž by respektovala omezení Basilejské úmluvy z roku 1992, která upravuje právě přepravu vysoce rizikového odpadu. Navíc se zdá, že přístav v Abidjanu neměl kapacity naložit s toxickým odpadem tohoto typu.

Společnost Trafigura stále popírá jakoukoliv zodpovědnost, tvrdí, že nemají tušení, kde odpad skončil.

V únoru 2007 se společnost dohodla s vládou a za částku 214 milionů dolarů si zajistila imunitu vůči jakémukoliv procesu v Pobřeží slonoviny.

081010-Abidjan

Ale společnost se možná nevyhnula veškerým potížím, protože jedna londýnská advokátní kancelář organizuje kolektivní akci s obyvateli Pobřeží slonoviny, kteří byli jako důsledek vyložení odpadu zdravotně postiženi.

Další proces se údajně připravuje v Holandsku a má se kromě Trafigury týkat i kapitána Probo Koala a možná i zodpovědných pracovníků v holandských přístavech, jestli s tím náhodou nemají také něco společného.

Mezitím civilní obyvatelstvo dále doplácí na důsledky ktastrofy: stovky nemocných lidí, kteří musí žít v blízkosti míst, kde byl odpad vyložen.

Vláda, která nemá dosti finančních prostředů, nezvládla pořádně vyčistit všech 18 míst a poskytla bezplatnou zdravotní péči obětem tragédie pouze v prvních týdnech, jak víme od profesora Okechukwu Ibeanua, který je speciálním vyslancem OSN a loni v srpnu navštívil místa katastrofy.

Nehledě na výsledky procesu, poškození zdraví lidských těl a srdcí těch, kteří byli poškozeni, bude trvat dlouho.

Matteo Fagotto
http://www.peacereporter.net/dettaglio_articolo.php?idc=0&idart=12375


« zpět