Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Alexandrem Budkou

Alexandr Budka je šéfredaktorem časopisu Nový Prostor. Studuje na Husitské teologické fakultě UK. Angažoval se v nejrůznějších kulturně-sociálních projektech. Je katolický křesťan a žije v komuně. Otec dvou doma narozených dětí.
Řetězové hladovky se zúčastnil v pátek 10.10. a na vaše dotazy odpovídal 12.10.2008.


položených otázek: 16
Položené dotazy
OTÁZKA | Jakub
Dobrý den. Nejprve bych Vám chtěl složit hlubokou poklonu za Vaše záslužné činnosti ohledně časopisu Nový Prostor. Kupuji si každé nové číslo a nikdy se mi nestalo, že bych se při četbě nudil. Překvapuje mě, kolik občanů našeho hlavního města prochází kolem prodejců bez povšimnutí - přitom si většina z nich myslí, že by se s bezdomovci "mělo něco dělat". Sami ale neobětují ani 40 korun za obsahově velice nosný a zajímavý časopis. Místo toho si představují, že někdo z magistrátu s bezdomovci konečně "zatočí". S tím souvisí má první otázka: zajímalo by mě, jestli máte k dispozici nějakou statistiku nebo alespoň odhad, kolika lidem v sociální nouzi už NP pomohl navrátit se do normálního života (tzn. najít si nějakou práci a bydlení, apod.). Je mi jasné, že i kdyby to bylo jen pár lidí, stejně to má cenu. Moje druhá otázka se týká něčeho trochu jiného. Jak se vy jakožto věřící stavíte k návrhu zákona o církevních restitucí z podání Cyrila Svobody? Děkuji předem za odpověď.
ODPOVĚD | 18:12
momentálně máme jen v Praze přes 60 prodejců, dalších asi 20 je v Brně, dalších městech spolupracujeme s partnerskými organizacemi, takže aktuální čísla neznám. Fungujeme 8 let, za tu dobu prodejem prošly stovky lidí a lze říci, že každému z nich to svým způsobem pomohlo. Máme několik stálých prodejců, kteří jsou v projektu od začátku - pro ně je to forma zaměstnání, ke které přistupují velmi odpovědně a ti nejlepší si z prodeje dokáží platit bydlení a ostatní potřeby. Běžně se nám stává, že dobří prodejci od nás časem odejdou, protože si našli stálou práci a bydlení.
Církevní restituce se mi moc nelíbí, moc mě mrzí, že Církev prohospodařila obrovskou důvěru a kredit který měla po revoluci z doby kdy byla chudá a v podzemí. Myslím, že to jí svědčí více než mocenské výsluní a majetek.
OTÁZKA | Z.LUDKA
Vážený pane Alexandře, mel bych návrh jak by šlo zvítězit nad lidmi a vládní garniturou. Hlavní věcí je dostat lidi k volbám a přesvědčit je o prospěšnosti myšlenky, nevolit pravicové strany a strany které jsou dá se říci pod diktátem ODS. Volit levicové strany o kterých je známo, že jsou zásadově proti radaru a to KSČM , které vystupuje jednotně proti radaru a pak ČSSD ale tam jsem si nejsem jistý jestli jsou jednotní. On se nějaký přeběhlík v této strane vždy najde. Držet hladovku je neúnosné z té si vládnoucí garnitura nic nedělá a ještě se jim vysmívá. Je to vidět kam se tento stát za poslední léta dostal. Co uděláte Vy jak budete volit pokud volit půjdete ?
ODPOVĚD | 18:17
Musím vás zklamat. K volbám nechodím a parlamentní politice nevěřím. Jak říkal Marx, každá strana, která se dostane do sněmovny podlehne "parlamentnímu kretenismu". Zelení jsou toho zářným příkladem. Osobně si myslím, že o radaru se nerozhoduje u nás ale jinde :)) O to je však důležitější vyjádřit jasně postoj obyvatelstva, bez ohledu na jeho představitele.
OTÁZKA | Stanislav
Ahoj Sašo.

Ani jedna z našich politických stran, s jakoukoliv barvou, za posledních dvacet let po převratu ve skutečnosti neuspokojila drtivou většinu občanů a vývoj posledních dvou let naznačuje, že bude hůř. Aby bylo líp, netřeba stran.

Stručná otázka pro vyčerpávající odpověď:
Když další zdárný a uspokojivý vývoj České republiky nebude "o stranách" a "jejich politikaření", o čem tedy bude? Tuším to, o čem by to mělo být, ale modlení na letenských pláních je jen pro pár procent populace. Což takhle dokázat SPRÁVNĚ SE MODLIT v celém národě? S fakty a argumenty v ruce, pokrokově, revolučně a v akční jednotě. To by byl vánek DUCHA.:)
ODPOVĚD | 18:21
Jak říkají benediktini, modli se a pracuj:) Já momentálně největší revoluční činnost spatřuji ve výchově svých dětí a udržení a rozvíjení komunity ve které žijeme. Pevně doufám, že ke vznikajícím ostrůvkům pozitivní deviace se budou přidávat další a ve společností se to projeví. Každý den strávený bez televize a nakupování s druhými se počítá!
OTÁZKA | Jan Bratenský
Srdečně Vás zdravím,
jsem velmi příjemně překvapen, že se do protestní hladovky zapojil člověk, který se hlásí ke křesťanské víře v Boha. Také jsem křesťan, ale nechci být členem jakékoli církve.
Nechci žádnou cizí vojenskou základnu v ČR. Chci žít v přátelském ovzduší a v míru. Zbrojení škodí, protože vyvolává pocity nejistoty, nedůvěry a obavy z války. Jedině méně zbraní zajistí více míru.
Denně se proto modlím k Bohu, aby v lidech podporoval myšlenky a činy, kterými lze rozvíjet nezištnou a přátelskou spolupráci. Každý lidský život je dar od Boha. Máme rozvíjet své talenty, abychom podporovali a šířili zkvalitňování života pro všechny lidi na Zemi.
Zbrojaři a jejich političtí spojenci sobecky usilují pouze o zvýšení svých finančních zisků a o mocenskou vládu nad ostatními lidmi.
Hluboce jsem zklamán ze zjištění, že dost křesťanů o radaru nechce přemýšlet. Nechtějí se tzv. plést do politiky.
Co je Vaším hlavním motivem pro účast v protestní hladovce?
ODPOVĚD | 18:25
Bez ohledu na to, jak to celé dopadne, chci mít čisté svědomí, že jsem proti radaru něco udělal a jasně projevil svůj postoj. Máte pravdu, postoj mnoha křesťanů také nechápu. Asi zapomínají, že Ježíš jasně řekl: "Kdo bere do ruky meč, mečem zajde" Po skončení tohoto chatu jdu na 20:00 k nejsvětějšímu Salvátoru v Praze, mše se zúčastní i jeden nejvyšších představitelů šíitských muslimů v Iráku. Vřele doporučuji!
OTÁZKA | Marcela Gerlová
Pane Budka jíte maso?
ODPOVĚD | 18:26
Jím a zvířata i sám zabíjím. Několik let jsem maso nejedl, ale pak jsem poznal, že to není moje cesta.
OTÁZKA | Marcela Gerlová
Toto je pokračování k mé otázce. Zabíjení zvířat pro maso je také násilí. Budeme-li to podporovat, budeme mít potíže. "Jak zaseješ tak sklidíš." Měli bychom se ke věem cítícím bytostem chovat tak, jak chceme, aby se ostatní choval k nám. Děkuji za vše co děláte pro lidi i pro zvířata. Přílišná konzumace masa ohrožuje významě budoucnost naší planety a další existenci lidstva. Podívejte se prosím na www.SupremeMasterTV.cz Děkuji, přeji vše nejlepší. Marcela
ODPOVĚD | 18:28
Průmyslové zabíjení zvířat je rozhodně velká ostuda naší civilizace. Lidé by se měli trochu omezit a přemýšlet nad tím, co jedí
OTÁZKA | Raichart Filip
Dobry den,tuto stranku sem projel celou a asi trikrat precetl,ale zajimalo by me vic jak je to s temi americany a situaci ve zbrojeni,jestli je to opravdu tak katastrofalni a giganticke.Doslo mi,ze jako jedinec v CR,nevidim co se deje napr. v Gruzii,,media nas neinformuji a to mne opravdu dost stve.takze dotaz z ni:bylo by mozne sehnat nake onformace detalnejsi nez zde
ODPOVĚD | 18:31
O příčinách konfliktu v Gruzii jsme v NP nedávno přinesli velmi zajímavý článek, je dostupný na našich stránkách. Samozřejmě, získat dnes spolehlivé informace a rozeznat je od desinformací je problém. Má sestra je americká občanka, takže mám možnost zblízka sledovat, jak je amerika závislá na vojensko-průmyslovém komplexu, neustálém konzumu a jak málo si to i vzdělaní američané uvědomují.
OTÁZKA | Dana
Otázka k volbám. Jsou na vebu jména poslanců, kteří se vyjádříli proti radaru? Jsem člověk, který je proti radaru, ale nesleduji zprávy neb na to nemám žaludek. Dříve jsem věřila a sledovala vše. Ale mé znechucení přesáhlo meze. A myslím, že nás je hodně, Volila jsem vždy, ale znáte naše politiky. Něco jsou sliby a skutek utek.
ODPOVĚD | 18:32
Také na naše politiky příliš nespoléhám. Je pravda, že jediní spolehliví v tomto budou asi jen poslanci KSČM
OTÁZKA | Liba z Nejdku
Dobrý den, pane Budku, držím nám všem palce, aby v poslanecké sněmovně zvítězil zdravý rozum a ten radar neprošel. Je to zajímavé, že právě věřící ve světě vyvolávají spousty agresí. U nás také KDU je pro radar. Jezdím na demonstrace a při obcházení parlamentu předseda KDU řekl, že s námi nesouhlasí, že jde o bezpečnost země! :-( Tomu přitom sám nemůže věřit. K volbám určitě jdu a volit budu ČSSD - je proti radaru a za referendum.
ODPOVĚD | 18:34
KDU rozhodně nereprezentuje české křesťany, dokonce ani katolíky. Bohužel už je to dnes prázdný název bez obsahu, od jejich politiků se odsouzení radaru opravdu nedočkáte.
OTÁZKA | Tomáš Fiala
Dobré odpoledne pane Budko.
Jsem rád, že jste se také připojil k hladovce.
Podle průzkumů je více než polovina obyvatelstva proti radaru.
Přitom na demonstracích se zpravidla sejde nejvýše několik tisíc lidí a rovněž počet podpisů pod peticemi zdaleka nedosahuje počtu poloviny dospělých obyvatel této země.
Napadá Vás, čím to může být?
Vždyť pokud se má v demokracii přihlížet k názoru lidí, je především třeba, aby jej lidé veřejně deklarovali. Křesla v parlamentu se také nepřidělují podle výsledků průzkumu veřejného mínění, ale podle počtu odevzdaných hlasů ve volbách.
Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám příjemný zbytek neděle.
Tomáš
ODPOVĚD | 18:37
Naše země má naneštěstí dlouhou tradici, že se o nás rozhodovalo jinde. Lidé zde nevěří, že mohou něco změnit. Chce to jeden průlomový úspěch, který veřejnost přesvědčí, že má smysl se angažovat. Doufejme, že zastavení radaru bude tímto průlomovým úspěchem!
OTÁZKA | Martin Podubský
Přeji pěkný den, pane Budko,
jsem realistický optimista a věřím, že když vytrváme s protesty a s dalšími akcemi proti radaru, k postavení amer.voj.základny v ČR NEDOJDE!!!
Také jsem křesťan a vím, že nestačí samotné modlitby bez účinných skutků. Člověk musí zasít obilí, aby měl z čeho umlít mouku a mohl péci chléb. Podstatný je lidský úmysl, proč to či ono člověk dělá.
Prosím o Vaše odpovědi na otázky:
- Co je podle Vás skutečným záměrem lidí, kteří chtějí amer.voj radar v ČR?
- V Bibli je zaznamenáno, že když mnoho lidí s upřímným záměrem drží půst, lze odvrátit i velké zlo. Viz např. půst, ke kterému vyzvala Ester nebo půst lidí v Ninive po Jonášově varování a další. Co pro Vás osobně půst znamená?
- Co je podle Vás smyslem lidského života?
Děkuji Vám za odpovědi a přeji Vám a všem lidem, kteří jsou proti stavbě amer.voj.základny v ČR všestranné a stálé Boží požehnání.
ODPOVĚD | 18:41
Domnívám se, že v radaru jde zejména o symbolické vymezení sféry vlivu a ovšem taky lukrativní zakázky. Rozhodně ne o protiraketovou obranu. Také věřím ve velkou duchovní sílu postu, mám s tím dobré zkušenosti. Smyslem života je zde dle mého naplnit úkol, který mu byl Pánembohem určen a předat svým následovníkům trochu méně problémů a dědičné zátěže, než sám od svých předků dostal.
OTÁZKA | Stanislav
Ani jednomu z našich zvolených politiků, s jakoukoliv barvou politické strany, za necelých dvacet let po převratu nevěří drtivá většina občanů. A vývoj posledních dvou let naznačuje, že bude hůř.
Je pro Tebe Václav Malý v něčem inspirující?
Klausovo utrpení vítězství ve volbě prezidenta ČR dává jasně znát, že kapitalismus neodejde dobrovolně na smetiště lidských dějin. Naopak, je jako měňavka, což jsme nedávno viděli na sjezdu strany zelených -: zelená + modrá, pro blázna dobrá. Dovedeš si představit, že na postu prezidenta ČR již nyní "sedí" vhodnější kandidát hájící zájmy svých spoluobčanů?
Rádobyspásné zestátňování zkrachovalých podniků soudobých finančních oligarchií v počátku vleklé krize bank v USA a následně po celém kapitalistickém světě jasně dokazuje platnost principů socialismu a zákonité vykořenění imperialismu. Věříš v konečné vítězství komunismu tak jak to předpokládá celá řada světových pokrokových osobností a institucí? Co, nebo kdo tento pokrok sabotuje? Je to strach?
ODPOVĚD | 18:45
Znám osobně tajemníka biskupa Malého a je to skvělý člověk. Bohužel, biskup je dnes hlavně politik, nikoli duchovní vůdce či autorita. Za některé katolické představitele se stydím, Václav Malý mezi ně naštěstí nepatří.
OTÁZKA | fandaci
Milý pane Budko, vážím si Vás i všech Vám podobných, kteří zcela srozumitelně dávají svými postoji i činy najevo svoje názory, byť jsou v rozporu se současnou státní politikou a hlavně s "pravdami" ve většině médiích. Zaráží mě, proč po 19 letech svobody má tak málo lidí u nás schopnost odolávat mediálním masážím a vytvářet si vlastní názory. Doufám, že jde jenom o lenost a že se to zlepší. Jak je poznat z této diskuze, nejsem sám, kdo se diví poměrně velkému podléhání strašní Ruskem. Chápu, že zde velkou roli hraje historie SSSR. Jenomže, pokud se nemýlím, Stalin byl Gruzínec a Brežněv Ukrajinec. Máte, prosím, pro tento´stav uvažování nějaké vysvětlení a co udělat pro zvýšení samostatnosti? Děkuji.
ODPOVĚD | 18:50
Neše společnost byla vždy rozdělena na "vychodniky" a "zapadniky" to je dáno i naší geografickou polohou. Považuju to za normální a osobně bych byl rád, kdyby se tu i nadále tyto vlivy střetávaly a byly vzájemně vyvážené. Naneštěstí jdeme z extrému do extrému. Snad se to časem usadí a nebudeme věřit na pohádky o hodné a zlé velmoci.
OTÁZKA | pavelh
Přeji hezký den.
Mám jen takový návrh a možná i otázku.
Myslím, že je třeba současné volby mobilizovat ve smyslu náhradního referenda v otázce radaru. Lidé jsou opravdu proti radaru a naší úlohou je dostat je k volbám - pak je vyhráno!!
Sám kandiduji v Plzeňském kraji za SZR (www.szr.cz) a snažím se z této pozice využívat média k odmítání radaru.
Myslím, že by lidé měli pochopit, že je nanejvýš nutné volit pouze ty kandidáty, kteří jsou zásadně proti radaru.
ODPOVĚD | 18:54
Když už člověk volí, určitě by měl volit kandidáty proti radaru. Naše politika ale trpí obrovskou krizí důvěry, otázka tedy je, jestli se dá politikům věřit.
OTÁZKA | Gabrielle(15.den živá z vody a vzduchu aneb STOP RADARU!!!)
Krásný den milý Alexandře Budko.Přiznám se,že mám obrovské problémy vcítit se do psychiky 1/3 občanů zamilovaných do amerického radaru.Tito lidé evidentně žijí mimo realitu a duchovně trčí a zahnívají někde v hluboké minulosti.Jejich mnohdy nepříčetný strach z Ruska někdy bere až dech.SSSR už dávno neexistuje,je tu pouze geopoliticky poměrně malý stát Rusko.Pokud srovnáme současnou dobyvačnou válečnou historii USA versus novodobé Rusko,tak jenom(duchovně)slepý nevidí(nebo nechce vidět),že na té Ruské státní vlajce je minimum krve,zato z té americké přímo crčí a krev nevinných obětí by se z ní dala přímo ždímat!Jak otevřít oči a uši těchto slepých a hluchých?Co byste jim poradil,aby přestali být"předpodělaní"z Ruska?Jako křesťan,který svým odporem proti dalšímu válečnému roztahování USA po celé Evropě veřejně protestuje proti radaru v Česku,mohl byste se prosím vyjádřit šířeji k této otázce?
Pro radarové zbloudilce jeden odkaz:
http://video.google.com/videoplay?docid=2856557841553891
ODPOVĚD | 19:14
Rusko je velmoc a je dle mého přirozené, když mají malé národy vůči velmocem nedůvěru. Přijde mi spíš zvláštní, když je svět rozdělen na ty "hodné" velmoci, ke kterým máme nekritický vztah a ty "zlé" které stejně zaslepeně zatracujeme. Kéž by se češi či spíše jejich politici odhodlali k samostatnému a kritickému úsudku. Rsko máme zkrátka za humny a máme s ním dlouhou osobní zkušenost, zatímco Amerika je pro nás bájná země za mořem. Stačí se ale podívat do Jižní Ameriky a hned člověk zapochybuje, jestli bychom si sousedstvím s USA pomohli. Nejsem žádný slavjanofil, ale strašení Ruskem také nechápu. A pokud chceme opravdu zvýšit naši nezávislost na Rusku, měli bychom místo radaru stavět alternativní zdroje energie. Americká základna vytápěná ruským plynem na našem území je opravdu nejhorší možná varianta. Nechápu například, proč se plošně plynofikují i vesnice zapadlé v lesích, místo aby se tam postavila výtopna na dřevní štěpku a zaměstnali místní lidé. Možná bychomse měli začít ptát politiků, co nás straší Ruskem, čím doma topí.
OTÁZKA | Gabrielle
Sorry, utekl mi konec při kopírování adresy, takže tu je celá verze.Jako bonus přidávám další více než zajímavá videa

http://video.google.com/videoplay?docid=2856557841553891683&hl=cs

http://video.google.com/videoplay?docid=-2668063297344179304&hl=cs

http://www.youtube.com/watch?v=28j8k3Pcbp4

To v pořadí třetí a před volbami velmi aktuální video hovoří o tom, že chudí, zadlužení a bezmocní lidé nevolí a proto velmi často nespravedlivě vyhrávají ti bezohlední a arogantní politici.Tak třeba já osobně jsem sice zadlužená, ale bezmocná se rozhodně necítím a jdu volit. Poprvé v životě budu volit levicovou stranu ČSSD a nestydím se za to.Je to strana, která je pro referendum a staví se proti radaru. Všichni, kteří jste proti radaru, prosím přidejte se,jinak by mohl být celý ten náš dlouhý protiradarový boj ztracený.
Vážený a milý Alexandře Budko,mohl byste prozradit ,jak se budete o těchto letošních volbách rozhodovat vy a koho budete volit? Bůh vám žehnej, Gábina z Liberce