Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Pojďme k volbám a volme proti radaru

9.10.2008 - Jan Tamáš
Pojďme k volbám a volme proti radaru

VIDEO - Již za necelé dva týdny se budou konat první volby od doby, kdy vešel do veřejného povědomí záměr Spojených států umístit na našem území natrvalo svou vojenskou základnu a na ní radar, který bude součástí systému Hvězdných válek. Jak známo, velká většina obyvatel České republiky je proti tomuto záměru, a přesto vláda této země jejich vůli ignorovala a podepsala obě radarové smlouvy. Nebrala žádný ohled na několik set tisíc podpisů pod peticemi proti radaru či za referendum. Nebrala ohled na opakované demonstrace či varování odborníků. Místo toho najala PR agenturu a lobbistu, aby o správnosti jejího rozhodnutí přesvědčili veřejnost.

Třetí říjnový víkend bude první příležitostí, jak mohou občané naší země dát vládě najevo svůj nesouhlas s jejím chováním a zejména s jejím prosazováním umístění vojenské základny cizí mocnosti na našem území. Příští volby tedy budou referendem o radaru. Pokud totiž ony dvě třetiny občanů České republiky, nesouhlasících s umístěním vojenské základny USA na našem území, půjdou k volbám a budou volit ty, kdo jsou proti radaru, obdrží vláda jasné sdělení: voliči mají sice reálnou moc pouze jednou za dva roky při volbách, ale tato moc je neoddiskutovatelná.

Jestliže výsledek voleb ukáže jasnou prohru stran vládní koalice, dostane vláda lekci: jít proti voličům se nevyplácí. Prohra vládních stran způsobí destabilizaci vládní koalice a všech tří jejích stran. Může dojít i ke změně vlády. Nová česká vláda před nebo v průběhu předsednictví Evropské unii zcela jistě přivede téma systému Hvězdných válek USA na evropskou půdu, což je přesně ta půda, na které by měl být tento systém diskutován. Nelze přece rozmístit prvky tohoto ofenzivního zařízení na evropské půdě bez adekvátní diskuze na celoevropské úrovni.

Aby se toto vše stalo, musí jít volit každý z těch, kdo jsou proti radaru. Nesmí se nechat přesvědčit, že výsledek těchto voleb na radar mít vliv nebude, nebo dokonce, že už je o všem rozhodnuto. Opak je pravdou: hlasovat o radaru parlament teprve bude a výsledek říjnových voleb bude mít na toto hlasování zásadní vliv.

Proto pojďme všichni 17. nebo 18. října k volbám a volme ty kandidáty, kteří jsou proti radaru. Nejít tentokrát k volbám by totiž znamenalo podpořit radar. Dnešní situace není stejná jako v jiných historických okamžicích, kdy neúčastí ve volbách člověk mohl dát najevo svůj nesouhlas s politickou situací země. Tentokrát se bude rozhodovat především o radaru. Kdo tentokrát nepůjde volit, podpoří svojí pasivitou umístění vojenské základny USA na našem území.

Někdo by možná mohl namítnout, že se tímto apelem stavím na stranu některé politické strany v předvolební kampani. Nevyzývám ale volit konkrétní kandidáty či konkrétní strany. Volám po tom, aby občané svůj nesouhlas s radarem dali najevo volbou protiradarových kandidátů – ze které strany si kandidáty vybere, nechť rozhodne každý sám.

Volby 17. a 18. října budou referendem o radaru.


« zpět

Související

Kampaň proti radaru

Kampaň proti radaru

On-line petice proti americké vojenské základně v ČR. * Anketa mezi poslanci a senátory - jak budou hlasovat o radaru? * Informace, argumenty a názory českých i světových osobností. * Nepodporujme zbrojení a války. Bojkot vybraných amerických firem.
Více o kampani »