Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Indický velvyslanec o Gándhím

4.10.2008
Ve čtvrtek 2. října se v pražském Mánesu konala tisková konference při příležitosti oslavy Mezinárodního dne nenásilí OSN. Promluvili mimo jiné J.E. Velvyslanec Indické republiky v ČR Dinkar Prakash Srivastava a mluvčí Humanistického hnutí Dana Feminová.

Uvádíme stručnou prezentaci, kterou velvyslanec pronesl o Gándhím:

Mahatma Gándhí se narodil 2. října 1869 ve městě Porbandar v západní části Indie. Nebyl zrovna nejlepším studentem. Nezanechal po sobě žádnou ideologii. Vyhýbal se neomezené moci, která by mu patrně připadla poté, co Indie dosáhla nezávislosti. Přesto se stal inspirací pro milióny lidí po celém světě.

Jeho poselství se stává zvláště aktuální po událostech z 11. září. V době rostoucího násilí a boje ve jménu víry si můžeme připomenout jeho učení o stejné úctě ke všem náboženstvím. Začínal svůj den modlitbami, které čerpal ze všech hlavních náboženství. Gándhí věřil v nenásilný boj. Je slavný svým výrokem, že oko za oko by mohlo zkončit jedině tím, že by byl celý svět slepý.

Gándhí nastoupil svou veřejnou kariéru v Jižní Africe, kde přišel s myšlenkou nenásilí. Před právní praxí upřednostnil ideál rovnosti.

Gándhí bojoval nenásilím za vymanění Indie z britské nadvlády. Snažil se o společenskou změnu, o povznesení chudých a utlačovaných. Denně tkal khadi, prostou látku. Chtěl povzbudit tkalce, pomoci jim získat živobytí.

Jeho ideály nenásilného boje se staly inspirací hnutí za občanská práva, které v USA vedl Martin Luther King.

Einstein řekl: „Budoucí generace budou sotva věřit, že takový člověk z masa a kostí kdy chodil po této zemi.“

J.E. p. Dinkar Prakash SRIVASTAVA
Velvyslanec Indické republiky v ČR

Velvyslanec Indie « zpět